'Gevangenen onmenselijk behandeld in Noord-Korea'
SEOEL (ANP) - Marteling, vernedering en dwangarbeid zijn in gevangenissen in Noord-Korea dagelijks aan de orde, constateert Human Rights Watch. De mensenrechtenorganisatie heeft voor het eerst onderzoek gedaan naar de situatie in gevangenissen in het gesloten communistische land. Ze constateert dat gedetineerden behandeld worden als 'minder dan een dier'.
Voor het onderzoek werden gevluchte voormalige overheidsmedewerkers en ex-gevangenen geïnterviewd over de situatie sinds de aanstelling van politiek leider Kim Jong-un in 2011. "Het rechtssysteem in Noord-Korea is willekeurig, gewelddadig, wreed en vernederend", zei Brad Adams van de organisatie. Zo weten arrestanten niet wat er met hen zal gebeuren, krijgen ze geen toegang tot een advocaat en kunnen ze bij geen enkele autoriteit melding doen van onder meer mishandeling.
De ex-gevangenen beschreven de cellen als onhygiënisch en vertelden hoe er aan van alles een tekort was. Zo was er weinig voedsel, onvoldoende vloeroppervlakte om te slapen, geen toegang tot douches en nauwelijks zeep, kleding en dekens. De gevangenen vertelden dat bewakers hen martelden en zelfs vrouwen verkrachtten.
Human Rights Watch eist van de Noord-Koreaanse regering dat er een einde komt aan de "wrede, onmenselijke en vernederende behandeling" van de gevangenen. De basisvoorzieningen moeten worden verbeterd. Ook wil de organisatie dat de regering afgevaardigden van het Rode Kruis en mensenrechtentoezichthouders van de Verenigde Naties toelaat tot de gevangenissen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
1 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
1 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
1 uur geledenTAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.
8 uur geledenKYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.
10 uur geleden