Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gevallen autobaas moet Nissan-Mitsubishi miljoenen terugbetalen

Gevallen autobaas moet Nissan-Mitsubishi miljoenen terugbetalen

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De gevallen automagnaat Carlos Ghosn moet van een Nederlandse rechter bijna 5 miljoen euro aan loon terugbetalen aan Nissan en Mitsubishi. Dit oordeelde de rechtbank in Amsterdam in een van de vele rechtszaken rond de van fraude verdachte ex-topman. Ghosn heeft laten weten in beroep te gaan tegen de uitspraak.

Ghosn spande juist zelf in Nederland een rechtszaak aan tegen het gezamenlijke bedrijf van Nissan en Mitsubishi dat formeel hier is gevestigd. Hij vond dat de Japanse fabrikanten hem in 2019 ten onrechte aan de kant hadden gezet als voorzitter en eiste 15 miljoen euro aan misgelopen lonen en ontslagvergoedingen.

Maar daar ging de rechter niet in mee, aangezien er tussen hem en de autoalliantie helemaal geen arbeidsovereenkomst heeft bestaan. De benodigde toestemming van het bestuur daarvoor ontbrak, aldus de rechter. Het bedrag dat hij moet terugbetalen is de nettobeloning die hij in de periode van april 2018 tot en met november 2018 heeft ontvangen van Nissan-Mitsubishi.

Machtigste personen in de autowereld

De oud-bestuurder, die ook aan het hoofd stond van het Franse Renault en gold als een van de machtigste personen in de autowereld, was vanaf 1 juli 2012 wel in dienst van Nissan. Aan deze arbeidsovereenkomst is per 1 april 2018 een einde gekomen, zo oordeelt de rechtbank. Ook Nissan zou daarom aan hem geen vergoeding schuldig zijn. Betaald loon over april 2018 moet door hem worden terugbetaald. Ghosn is verder niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek om toekenning van vergoedingen, aangezien deze verzoeken buiten de daarvoor geldende termijn zijn ingediend.

Er lopen wereldwijd tientallen rechtszaken rond Ghosn. Hij wordt door de Japanse autoriteiten verdacht van financiële malversaties, waaronder valse verklaringen over zijn salaris en privégebruik van bedrijfsgelden. Na zijn arrestatie in Japan in 2018 moest hij aftreden bij de autofabrikanten waar hij de scepter zwaaide. In december 2019 slaagde hij er vervolgens in op spectaculaire wijze te vluchten uit Japan, waar hij in huisarrest zat. Hij omzeilde de bewaking bij zijn huis en vloog met een privévliegtuig naar Istanbul, waarbij hij zich zou hebben verstopt in een kist voor geluidsapparatuur. Vanuit Turkije vloog hij naar Libanon, dat geen uitleveringsverdrag met Japan heeft.

Ghosn heeft zowel de Franse, Braziliaanse als Libanese nationaliteit. Hij verklaarde eerder Japan te hebben verlaten omdat hij daar geen kans had om zich fatsoenlijk te verdedigen tegen de aanklachten. Hij ontkent iets fout te hebben gedaan. Volgens hem spande de Japanse justitie samen met hoge krachten binnen Nissan om hem ten val te brengen.

Meer uit Financieel

ACM doet inval bij aannemers om mogelijke verboden afspraken

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft invallen gedaan bij verschillende aannemers. De marktwaakhond onderzoekt of drie aannemers, die niet bij naam worden genoemd, verboden afspraken hebben gemaakt bij een aanbesteding van een gemeente.

1 uur geleden
EU-rapport: overheidsschuld Nederland blijft stijgen

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse overheidsschuld stijgt dit jaar naar verwachting tot 45,2 procent van het bruto binnenlands product (bbp) tegen 43,7 procent in 2024. Ook in 2026 en 2027 stijgt de overheidsschuld tot respectievelijk 47,9 en 48,1 procent, blijkt uit de maandag gepubliceerde economische herfstprognose van de Europese Commissie.

1 uur geleden
Zwitserse economie krimpt voor het eerst sinds 2023

BERN (ANP/BLOOMBERG) - De Zwitserse economie is in het derde kwartaal van 2025 voor het eerst in meer dan twee jaar gekrompen. De krimp volgt op de hoge Amerikaanse importheffingen van 39 procent op Zwitserse goederen, die begin augustus werden ingevoerd.

1 uur geleden
Boeing breidt productie Patriot-systemen uit door grote vraag

DUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Boeing werkt aan het verhogen van de productie van geleidingssystemen voor Patriot-raketten. De vliegtuigbouwer verwacht de levering hiervan te verdrievoudigen door de grote vraag naar het luchtverdedigingssysteem. Dit heeft Steve Parker, hoofd van de defensie- en ruimtevaarttak van de vliegtuigbouwer, gezegd op de Dubai Airshow.

2 uur geleden
Techinvesteerder Prosus in focus op afwachtend Damrak na update

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs ging de aandacht maandag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder verwacht dat de winst in de eerste helft van het gebroken boekjaar sterk is gestegen dankzij de groeiende e-commerceactiviteiten en een stijging van de waarde van het belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent.

2 uur geleden
Frankrijk en Spanje willen businessclass-vliegen extra belasten

BELEM (ANP/DPA) - Een coalitie van negen landen, waaronder Frankrijk en Spanje, voert op de klimaattop in Brazilië campagne voor een extra belasting op businessclass-vliegtickets en privéjetreizen. "Degenen die meer vervuilen, zouden ook meer moeten bijdragen", zei de Spaanse ambassadeur in Brazilië, María del Mar Fernández-Palacios, in een dit weekend vrijgegeven verklaring.

2 uur geleden
Brussel overweegt speciale taks voor ongezonde voeding, zegt dpa

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt volgend jaar een speciale belasting voor te stellen voor sterk bewerkte voedingsmiddelen met een hoog gehalte aan vet, suiker en zout. Dat staat in een conceptdocument dat het Duitse persbureau dpa heeft ingezien. In het document, dat half december moet worden gepresenteerd, oppert Brussel dat zo'n stap gezond eten kan stimuleren.

3 uur geleden