Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gesprekken VS en Rusland over wapenbeheersing in Wenen begonnen

Gesprekken VS en Rusland over wapenbeheersing in Wenen begonnen

WENEN (ANP/RTR) - In Wenen zijn maandag besprekingen tussen de Verenigde Staten en Rusland begonnen over wapenbeheersing. De gesprekken duren twee dagen.

Officieel is er weinig gezegd over de onderhandelingen, maar de Amerikaanse gezant heeft duidelijk gemaakt dat de gesprekken over kernwapens gaan, onder meer ter vervanging van het nieuwe strategische wapenverminderingsverdrag (Start), dat in februari afloopt. Dat verdrag is bedoeld om het aantal kernwapens te verminderen.

"We zullen zien", zei Marshall Billingslea, de speciale afgezant van de Verenigde Staten voor wapenbeheersing, tegen persbureau Reuters, toen hem werd gevraagd wat hij verwachtte van de gesprekken. Hij weigerde dieper in te gaan op hun inhoud.

Hoop

Zijn Russische gesprekspartner, vice-minister van Buitenlandse Zaken Sergej Ryabkov, was even voorzichtig en vertelde kort daarna tegen verslaggevers: "Laten we kijken, laten we kijken. We hebben altijd veel hoop."

Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat Billingslea op maandag en dinsdag in Wenen zal zijn voor de gesprekken.

INF-verdrag

Rusland en de VS verbraken eerder dit jaar het uit 1987 stammende INF-verdrag voor de beheersing van nucleaire wapens. De VS dreigde onlangs ook het Nieuwe Start-verdrag tegen de verspreiding van strategische wapens te verscheuren. Dat verdrag uit 2010 is het laatste nog lopende wapenbeheersingsverdrag, maar moet dit jaar vernieuwd worden.

Het Nieuwe Start-verdrag beperkt het aantal kernkoppen dat beide landen mogen bezitten tot maximaal 1550 ieder. Als beide partijen daarmee instemmen, kan het met maximaal vijf jaar worden verlengd.

China

De Amerikaanse president Donald Trump heeft China herhaaldelijk opgeroepen om zich bij de Verenigde Staten en Rusland te voegen in de besprekingen. China, dat naar schatting ongeveer 300 kernwapens heeft, heeft het voorstel van Trump steeds verworpen.

Reuters-verslaggevers in Wenen zagen geen Chinese functionarissen arriveren.

Meer uit Buitenland

Cel voor Turkse oud-oppositieleider om belediging Erdogan

MERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.

31 minuten geleden
Defensieakkoord innovatief Oekraïne en herbewapenend Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.

45 minuten geleden
Hulpverleners Rode Kruis bevoorraden Iran via land

TEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.

1 uur geleden
Irak heeft afspraken met VS en Iran over blokkade Hormuz

BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.

1 uur geleden
Leiders 'Hormuz-coalitie' praten vrijdag over heropenen zeestraat

LONDEN/PARIJS (ANP) - De leiders van de landen die een einde willen maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz overleggen vrijdag. Aan de eerste top van de 'Hormuz-coalitie' zal naar verwachting ook premier Rob Jetten meedoen.

3 uur geleden
Europarlementariërs: strafmaatregelen Hongarije nog niet opheffen

BRUSSEL (ANP) - Het is nog veel te vroeg om de strafmaatregelen die de EU tegen Hongarije heeft opgelegd in te trekken, vinden de rapporteurs van het Europees Parlement die de situatie in Hongarije nauwlettend volgen. Een nieuwe Hongaarse regering moet eerst concrete maatregelen nemen om de democratie, grondrechten, vrijheid van meningsuiting en rechtszekerheid te herstellen, vinden zowel de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks-PvdA) als de Duitse Europarlementariër Daniel Freund (Groenen).

4 uur geleden
China veroordeelt 'gevaarlijke' Amerikaanse blokkade Iran

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens scherp veroordeeld. "Dit is gevaarlijk en onverantwoordelijk gedrag", reageerde een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken.

5 uur geleden