Gesprekken VS en Rusland over wapenbeheersing in Wenen begonnen
WENEN (ANP/RTR) - In Wenen zijn maandag besprekingen tussen de Verenigde Staten en Rusland begonnen over wapenbeheersing. De gesprekken duren twee dagen.
Officieel is er weinig gezegd over de onderhandelingen, maar de Amerikaanse gezant heeft duidelijk gemaakt dat de gesprekken over kernwapens gaan, onder meer ter vervanging van het nieuwe strategische wapenverminderingsverdrag (Start), dat in februari afloopt. Dat verdrag is bedoeld om het aantal kernwapens te verminderen.
"We zullen zien", zei Marshall Billingslea, de speciale afgezant van de Verenigde Staten voor wapenbeheersing, tegen persbureau Reuters, toen hem werd gevraagd wat hij verwachtte van de gesprekken. Hij weigerde dieper in te gaan op hun inhoud.
Hoop
Zijn Russische gesprekspartner, vice-minister van Buitenlandse Zaken Sergej Ryabkov, was even voorzichtig en vertelde kort daarna tegen verslaggevers: "Laten we kijken, laten we kijken. We hebben altijd veel hoop."
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat Billingslea op maandag en dinsdag in Wenen zal zijn voor de gesprekken.
INF-verdrag
Rusland en de VS verbraken eerder dit jaar het uit 1987 stammende INF-verdrag voor de beheersing van nucleaire wapens. De VS dreigde onlangs ook het Nieuwe Start-verdrag tegen de verspreiding van strategische wapens te verscheuren. Dat verdrag uit 2010 is het laatste nog lopende wapenbeheersingsverdrag, maar moet dit jaar vernieuwd worden.
Het Nieuwe Start-verdrag beperkt het aantal kernkoppen dat beide landen mogen bezitten tot maximaal 1550 ieder. Als beide partijen daarmee instemmen, kan het met maximaal vijf jaar worden verlengd.
China
De Amerikaanse president Donald Trump heeft China herhaaldelijk opgeroepen om zich bij de Verenigde Staten en Rusland te voegen in de besprekingen. China, dat naar schatting ongeveer 300 kernwapens heeft, heeft het voorstel van Trump steeds verworpen.
Reuters-verslaggevers in Wenen zagen geen Chinese functionarissen arriveren.
Meer uit Buitenland
ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
2 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
5 uur geleden