Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgië zet nieuwe stap naar goedkeuring omstreden wet

Georgië zet nieuwe stap naar goedkeuring omstreden wet

TBILISI (ANP/DPA/RTR) - Het parlement in Georgië heeft een nieuwe stap gezet richting de goedkeuring van een omstreden wetsvoorstel over "buitenlandse agenten". Een commissie is maandag akkoord gegaan. Nu moet het parlement alleen nog voor de derde en laatste keer instemmen, wat waarschijnlijk dinsdag gebeurt.

Tienduizenden tegenstanders hebben de afgelopen weken gedemonstreerd en ook maandag staan weer betogers voor het parlement in Tbilisi. De oppositie had zondag opgeroepen de hele nacht te demonstreren om zo te voorkomen dat wetgevers maandag het parlement konden betreden. Maandag staat een debat over de buitenlandse agenten-wetgeving op de agenda. De politie duwde 's ochtends betogers weg. Er zijn zeker twintig aanhoudingen verricht. Onder de arrestanten zouden twee Amerikanen en een Rus zijn.

Bij invoering van de wet krijgen organisaties die 20 procent van hun financiering uit het buitenland ontvangen het label "buitenlandse agent". Regeringspartij Georgische Droom stelt dat dit nodig is om de transparantie te verhogen en het land tegen inmenging van buitenaf te beschermen. Tegenstanders noemen de wet de "Russische wet", omdat in Rusland een soortgelijke wet wordt gebruikt om critici van de regering te onderdrukken.

Autoritaire wetgeving

Westerse landen veroordelen de volgens hen autoritaire wetgeving. Georgië heeft traditioneel warme banden met het Westen. Het land heeft sinds december de status van kandidaat-lidstaat van de Europese Unie. Brussel heeft herhaaldelijk zorgen geuit over het wetsvoorstel, dat een struikelblok vormt in het toetredingsproces. Betogers vrezen dat Georgië met de wetgeving een ruk richting Rusland maakt in plaats van naar de Europese Unie.

President Salome Zoerabisjvili, die pro-EU is, dreigt de wet te blokkeren door een veto uit te spreken. Maar dat besluit kan dan weer ongedaan gemaakt worden door het parlement, waar Georgische Droom een meerderheid van de zetels heeft.

Meer uit Buitenland

Noord-Korea test nieuw multifunctioneel raketlanceersysteem

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft onder toezicht van leider Kim Jong-un een combinatie van tactische ballistische raketten, artillerieraketten en precisiekruisraketten getest die ontworpen zijn voor "moderne oorlogsvoering" en "verbeterde gevechtstoepassing". Dat meldt staatspersbureau KCNA.

10 minuten geleden
Libanon stelt dodental door Israëlische aanvallen bij naar 31

BEIROET (ANP) - Libanon meldt dat Israëlische luchtaanvallen dinsdag in het zuiden van het land aan 31 mensen het leven hebben gekost. Israël gaf dinsdag aan de aanvallen te intensiveren, ondanks een wapenstilstand. Het land zegt dat de aanvallen gericht zijn tegen de Libanese beweging Hezbollah.

47 minuten geleden
Gazaanse autoriteiten: zeven doden door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.

3 uur geleden
Grondtroepen Israël nu ook ten noorden van 'gele lijn' Libanon

BEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.

9 uur geleden
Internettoegang in Iran weer gedeeltelijk hersteld

TEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.

9 uur geleden
Iran: VS hebben staakt-het-vuren met voeten getreden

TEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.

11 uur geleden
Belgische politici betuigen medeleven na ongeluk schoolbus

BRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.

11 uur geleden