Georgië zet nieuwe stap naar goedkeuring omstreden wet
TBILISI (ANP/DPA/RTR) - Het parlement in Georgië heeft een nieuwe stap gezet richting de goedkeuring van een omstreden wetsvoorstel over "buitenlandse agenten". Een commissie is maandag akkoord gegaan. Nu moet het parlement alleen nog voor de derde en laatste keer instemmen, wat waarschijnlijk dinsdag gebeurt.
Tienduizenden tegenstanders hebben de afgelopen weken gedemonstreerd en ook maandag staan weer betogers voor het parlement in Tbilisi. De oppositie had zondag opgeroepen de hele nacht te demonstreren om zo te voorkomen dat wetgevers maandag het parlement konden betreden. Maandag staat een debat over de buitenlandse agenten-wetgeving op de agenda. De politie duwde 's ochtends betogers weg. Er zijn zeker twintig aanhoudingen verricht. Onder de arrestanten zouden twee Amerikanen en een Rus zijn.
Bij invoering van de wet krijgen organisaties die 20 procent van hun financiering uit het buitenland ontvangen het label "buitenlandse agent". Regeringspartij Georgische Droom stelt dat dit nodig is om de transparantie te verhogen en het land tegen inmenging van buitenaf te beschermen. Tegenstanders noemen de wet de "Russische wet", omdat in Rusland een soortgelijke wet wordt gebruikt om critici van de regering te onderdrukken.
Autoritaire wetgeving
Westerse landen veroordelen de volgens hen autoritaire wetgeving. Georgië heeft traditioneel warme banden met het Westen. Het land heeft sinds december de status van kandidaat-lidstaat van de Europese Unie. Brussel heeft herhaaldelijk zorgen geuit over het wetsvoorstel, dat een struikelblok vormt in het toetredingsproces. Betogers vrezen dat Georgië met de wetgeving een ruk richting Rusland maakt in plaats van naar de Europese Unie.
President Salome Zoerabisjvili, die pro-EU is, dreigt de wet te blokkeren door een veto uit te spreken. Maar dat besluit kan dan weer ongedaan gemaakt worden door het parlement, waar Georgische Droom een meerderheid van de zetels heeft.
Meer uit Buitenland
STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
5 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
5 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
11 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
13 uur geleden