Georgië zet nieuwe stap naar goedkeuring omstreden wet
TBILISI (ANP/DPA/RTR) - Het parlement in Georgië heeft een nieuwe stap gezet richting de goedkeuring van een omstreden wetsvoorstel over "buitenlandse agenten". Een commissie is maandag akkoord gegaan. Nu moet het parlement alleen nog voor de derde en laatste keer instemmen, wat waarschijnlijk dinsdag gebeurt.
Tienduizenden tegenstanders hebben de afgelopen weken gedemonstreerd en ook maandag staan weer betogers voor het parlement in Tbilisi. De oppositie had zondag opgeroepen de hele nacht te demonstreren om zo te voorkomen dat wetgevers maandag het parlement konden betreden. Maandag staat een debat over de buitenlandse agenten-wetgeving op de agenda. De politie duwde 's ochtends betogers weg. Er zijn zeker twintig aanhoudingen verricht. Onder de arrestanten zouden twee Amerikanen en een Rus zijn.
Bij invoering van de wet krijgen organisaties die 20 procent van hun financiering uit het buitenland ontvangen het label "buitenlandse agent". Regeringspartij Georgische Droom stelt dat dit nodig is om de transparantie te verhogen en het land tegen inmenging van buitenaf te beschermen. Tegenstanders noemen de wet de "Russische wet", omdat in Rusland een soortgelijke wet wordt gebruikt om critici van de regering te onderdrukken.
Autoritaire wetgeving
Westerse landen veroordelen de volgens hen autoritaire wetgeving. Georgië heeft traditioneel warme banden met het Westen. Het land heeft sinds december de status van kandidaat-lidstaat van de Europese Unie. Brussel heeft herhaaldelijk zorgen geuit over het wetsvoorstel, dat een struikelblok vormt in het toetredingsproces. Betogers vrezen dat Georgië met de wetgeving een ruk richting Rusland maakt in plaats van naar de Europese Unie.
President Salome Zoerabisjvili, die pro-EU is, dreigt de wet te blokkeren door een veto uit te spreken. Maar dat besluit kan dan weer ongedaan gemaakt worden door het parlement, waar Georgische Droom een meerderheid van de zetels heeft.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Israëlische president Isaac Herzog gezegd dat de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla onacceptabel is. Carney wil een onafhankelijk onderzoek naar de gebeurtenissen.
4 minuten geledenMADRID (ANP/RTR) - Een Spaanse opvarende van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus. Dat meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid maandag.
5 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is maandag begonnen met een preventieve bestralingstherapie, nadat vorige maand een kwaadaardig plekje op zijn hoofdhuid werd verwijderd. Dat meldt het ziekenhuis in een verklaring.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
8 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
10 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
10 uur geleden