Georgië zet nieuwe stap naar goedkeuring omstreden wet
TBILISI (ANP/DPA/RTR) - Het parlement in Georgië heeft een nieuwe stap gezet richting de goedkeuring van een omstreden wetsvoorstel over "buitenlandse agenten". Een commissie is maandag akkoord gegaan. Nu moet het parlement alleen nog voor de derde en laatste keer instemmen, wat waarschijnlijk dinsdag gebeurt.
Tienduizenden tegenstanders hebben de afgelopen weken gedemonstreerd en ook maandag staan weer betogers voor het parlement in Tbilisi. De oppositie had zondag opgeroepen de hele nacht te demonstreren om zo te voorkomen dat wetgevers maandag het parlement konden betreden. Maandag staat een debat over de buitenlandse agenten-wetgeving op de agenda. De politie duwde 's ochtends betogers weg. Er zijn zeker twintig aanhoudingen verricht. Onder de arrestanten zouden twee Amerikanen en een Rus zijn.
Bij invoering van de wet krijgen organisaties die 20 procent van hun financiering uit het buitenland ontvangen het label "buitenlandse agent". Regeringspartij Georgische Droom stelt dat dit nodig is om de transparantie te verhogen en het land tegen inmenging van buitenaf te beschermen. Tegenstanders noemen de wet de "Russische wet", omdat in Rusland een soortgelijke wet wordt gebruikt om critici van de regering te onderdrukken.
Autoritaire wetgeving
Westerse landen veroordelen de volgens hen autoritaire wetgeving. Georgië heeft traditioneel warme banden met het Westen. Het land heeft sinds december de status van kandidaat-lidstaat van de Europese Unie. Brussel heeft herhaaldelijk zorgen geuit over het wetsvoorstel, dat een struikelblok vormt in het toetredingsproces. Betogers vrezen dat Georgië met de wetgeving een ruk richting Rusland maakt in plaats van naar de Europese Unie.
President Salome Zoerabisjvili, die pro-EU is, dreigt de wet te blokkeren door een veto uit te spreken. Maar dat besluit kan dan weer ongedaan gemaakt worden door het parlement, waar Georgische Droom een meerderheid van de zetels heeft.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.
34 minuten geledenODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
7 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
20 uur geleden