Georgië zet nieuwe stap naar goedkeuring omstreden wet
TBILISI (ANP/DPA/RTR) - Het parlement in Georgië heeft een nieuwe stap gezet richting de goedkeuring van een omstreden wetsvoorstel over "buitenlandse agenten". Een commissie is maandag akkoord gegaan. Nu moet het parlement alleen nog voor de derde en laatste keer instemmen, wat waarschijnlijk dinsdag gebeurt.
Tienduizenden tegenstanders hebben de afgelopen weken gedemonstreerd en ook maandag staan weer betogers voor het parlement in Tbilisi. De oppositie had zondag opgeroepen de hele nacht te demonstreren om zo te voorkomen dat wetgevers maandag het parlement konden betreden. Maandag staat een debat over de buitenlandse agenten-wetgeving op de agenda. De politie duwde 's ochtends betogers weg. Er zijn zeker twintig aanhoudingen verricht. Onder de arrestanten zouden twee Amerikanen en een Rus zijn.
Bij invoering van de wet krijgen organisaties die 20 procent van hun financiering uit het buitenland ontvangen het label "buitenlandse agent". Regeringspartij Georgische Droom stelt dat dit nodig is om de transparantie te verhogen en het land tegen inmenging van buitenaf te beschermen. Tegenstanders noemen de wet de "Russische wet", omdat in Rusland een soortgelijke wet wordt gebruikt om critici van de regering te onderdrukken.
Autoritaire wetgeving
Westerse landen veroordelen de volgens hen autoritaire wetgeving. Georgië heeft traditioneel warme banden met het Westen. Het land heeft sinds december de status van kandidaat-lidstaat van de Europese Unie. Brussel heeft herhaaldelijk zorgen geuit over het wetsvoorstel, dat een struikelblok vormt in het toetredingsproces. Betogers vrezen dat Georgië met de wetgeving een ruk richting Rusland maakt in plaats van naar de Europese Unie.
President Salome Zoerabisjvili, die pro-EU is, dreigt de wet te blokkeren door een veto uit te spreken. Maar dat besluit kan dan weer ongedaan gemaakt worden door het parlement, waar Georgische Droom een meerderheid van de zetels heeft.
Meer uit Buitenland
SAN ANTONIO (ANP/RTR/DPA) - Een rechter in de Amerikaanse staat Texas heeft de vrijlating van de vijfjarige Liam Conejo Ramos en zijn vader Adrian Conejo Arias bevolen. De twee werden eerder deze maand door agenten van de immigratiedienst ICE gearresteerd in Minneapolis.
3 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De belangrijkste sjiitische alliantie van Irak blijft achter Nouri al-Maliki staan als toekomstig premier, ondanks dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump om alle steun aan het land stop te zetten.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De hoogste veiligheidsfunctionaris van Iran heeft zaterdag gezegd dat Teheran vooruitgang boekt richting onderhandelingen met de Verenigde Staten om een militaire confrontatie te voorkomen.
11 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zei zaterdag dat hij constructieve gesprekken heeft gevoerd in Miami met een Russische gezant. De gesprekken gingen vooraf aan mogelijke onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in Abu Dhabi zondag over een door de Verenigde Staten gesteund plan om de bijna vier jaar durende oorlog in Oekraïne te beëindigen.
12 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - Een federale rechter in de Amerikaanse staat Minnesota weigerde zaterdag een bevel te geven om agenten van de immigratiedienst ICE per direct uit Minneapolis weg te sturen of het aantal sterk te verminderen.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn zaterdag in heel Frankrijk de straat opgegaan om steun te betuigen aan de financieel geplaagde politie. Organisatoren melden dat in zo'n twintig steden in totaal tussen de 15.000 en 20.000 mensen demonstreerden.
14 uur geledenBANDAR ABBAS (ANP/DPA) - In meerdere plaatsen in Iran zijn explosies gemeld. Een van de meldingen kwam uit de strategische havenstad Bandar Abbas. Daar werd een appartementengebouw door een ontploffing zwaar beschadigd en zijn volgens de autoriteiten een dode en veertien gewonden gevallen.
17 uur geleden