Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Generaal: Rusland wil in enkele dagen leger Oekraïne neutraliseren

Generaal: Rusland wil in enkele dagen leger Oekraïne neutraliseren

DEN HAAG (ANP) - Rusland wil binnen enkele dagen het leger van Oekraïne neutraliseren. Dat maakt generaal Onno Eichelsheim, de hoogste Nederlandse militair, op uit de inzet van Russische militairen in Oekraïne. Hij weet niet of de Russen gaan slagen in hun opzet.

Hij spreekt van een "grootschalige militaire invasie". De Commandant der Strijdkrachten (CDS) verwacht dat de Russen een "groot deel" van het grondgebied van Oekraïne proberen in te nemen, inclusief de hoofdstad Kiev. "Het zwartste scenario is zich aan het ontvouwen."

De inval begon met de inzet van raketten, kruisvluchtwapens en artillerie om de Oekraïense luchtverdediging uit te schakelen. Rusland trok vanuit het oosten, de Krim en Belarus het buurland binnen, aldus Eichelsheim.

Luchtlandingen

Met langeafstandswapens zijn havens, vliegvelden en andere militaire installaties onder vuur genomen. Ook zijn er luchtlandingen geweest bij Kiev. De Russen proberen Oekraïense militaire eenheden te isoleren, aldus de generaal.

In verband met de oorlog is de gereedheid van een aantal Nederlandse eenheden verhoogd. Verloven zijn ingetrokken en er zullen extra oefeningen worden gehouden, zei Eichelsheim. Ook zullen NAVO-bondgenoten mogelijk eenheden en materieel door ons land verplaatsen.

Eenheden

Nederland heeft eenheden gereed staan voor de NAVO. Het gaat onder meer om een amfibisch transportschip, een fregat, een duikteam en 1500 militairen. De CDS verwacht dat de NAVO binnen enkele dagen wel een beroep op deze eenheden gaat doen. Ze worden alleen in NAVO-gebied ingezet, niet in Oekraïne. Dat land is geen NAVO-lid.

Het plan was eigenlijk om vrijdag wapens aan Oekraïne te leveren. Dat wordt een ander moment, zegt de generaal. Hij gaat ervan uit dat het nog zeker gaat lukken om de spullen in Oekraïne te krijgen. Het gaat onder meer om scherpschuttersgeweren, radarapparatuur en scherfvesten.

Door de oorlog is ook de cyberhulp die de EU aan Oekraïne zou geven in de problemen gekomen. Voor die inzet staat één Nederlandse specialist gereed. Er moest in Kiev nog onderzocht worden welke digitale hulp Oekraïne precies nodig heeft. Er wordt nu gekeken of er toch nog op een andere manier hulp kan worden gegeven.

Meer uit Binnenland

Nederlandse film Doodgewoon in race voor Studenten Oscar

HOLLYWOOD (ANP) - De Nederlandse film Doodgewoon van regisseur Ronald Zuidinga is dit jaar in de race voor een Studenten Oscar. Dat heeft de Academy in Hollywood, die de prijzen uitreikt, bekendgemaakt. De film is een van de vijftien kanshebbers in de categorie beste dramafilm.

9 minuten geleden
Rechter: EBI moet kijken naar manier contact vader en zoon Taghi

VUGHT (ANP) - De directeur van de Extra Beveiligde Inrichting in Vught moet onderzoeken of het mogelijk is dat de tot levenslang veroordeelde Ridouan Taghi en zijn zoon Faissal contact met elkaar kunnen hebben. Beiden zitten vast in Vught, maar hebben elkaar daar nooit gezien of gesproken. De EBI heeft de verzoeken van de vader daartoe altijd afgewezen, maar een beklagrechter heeft nu aangegeven "de directeur in overweging te geven om te kijken naar alternatieven voor contact tussen vader en zoon". De directeur heeft echter kenbaar gemaakt dat niet te doen, aldus de detentieadvocaat van Taghi.

1 uur geleden
Politie vindt 3000 liter chemicaliën in loods Terneuzen

TERNEUZEN (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag in een loods in Terneuzen (Zeeland) 3000 liter chemicaliën gevonden die gebruikt worden voor het maken van drugs. Na een tip werd later op de avond een 66-jarige man aangehouden, meldt de politie zaterdag. Hij zou de stoffen hebben opgeslagen. Ook moest de man nog een celstraf van enkele jaren uitzitten.

2 uur geleden
Schiphol ervaart goede doorstroom op drukke zaterdag

SCHIPHOL (ANP) - De processen op Schiphol lopen zaterdagochtend goed door, ondanks de drukte die deze dag wordt verwacht. Dat zegt een woordvoerder van de luchthaven. Op dit moment is er een wachttijd van ongeveer 5 minuten bij de beveiliging. "De flow zit er goed in, dus het is een goed begin van de vakantie voor veel mensen", aldus de zegsman.

2 uur geleden
Zomers weer met af en toe een bui verwacht op Vierdaagse

NIJMEGEN (ANP) - Deelnemers aan de Vierdaagse in Nijmegen, die dinsdag van start gaat, kunnen zomers weer met soms een bui tegemoet zien. De laatste twee wandeldagen verlopen warmer dan de eerste twee, verwacht Weeronline.

4 uur geleden
Automobilist (29) overleden bij ongeluk op A20 bij Vlaardingen

VLAARDINGEN (ANP) - Een 29-jarige automobilist is zaterdagochtend overleden toen zijn auto van de weg raakte op de A20 bij Vlaardingen. Het eenzijdige ongeval gebeurde rond 05.25 uur, meldt de politie. De man zat alleen in de auto. Op foto's in regionale media is te zien dat de auto op zijn kop in het gras ligt. Volgens Rijnmond werd de bestuurder enkele tientallen meters naast het voertuig gevonden.

4 uur geleden
Zwaargewonden bij ongeluk met Nederlandse touringcar in Duitsland

GIFHORN (ANP/DPA) - Bij een ongeluk met een Nederlandse touringcar in de Duitse deelstaat Nedersaksen zijn zes mensen gewond geraakt, van wie twee zwaar. De bus met 23 senioren uit Nederland zou aan het begin van de avond van de weg zijn geraakt tussen de steden Rötgesbüttel en Meine in het district Gifhorn nadat de buschauffeur onwel was geworden, volgens de Duitse hulpdiensten.

14 uur geleden