Gemengde gevoelens over tweede kans voor AstraZeneca-weigeraars
DEN HAAG (ANP) - Dat zestigers die het coronavaccin van AstraZeneca hebben geweigerd een ander vaccin aangeboden krijgen, is wat de ANBO betreft "goed nieuws" voor de mensen die het uit angst hebben afgeslagen. Aan de andere kant "kan het ook wel een belediging zijn voor mensen die zich wel hebben laten vaccineren met AstraZeneca, vaak vanuit hun verantwoordelijkheidsgevoel", zegt een woordvoerster van de ouderenbond.
"Mensen hadden de keuze niet en dachten vaak: ik doe het toch maar. Terwijl er ook genoeg 60-minners waren die wél geprikt wilden worden met AstraZeneca", zegt de woordvoerster. Ze voegt eraan toe dat het vaccinatiebeleid wel erg vaak wijzigt. "Dat zorgt voor onduidelijkheid." Uiteindelijk vindt de ANBO het belangrijkste dat de vaccinatiegraad zo hoog mogelijk wordt.
Dat laatste vindt ook de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) van het grootste belang. "Wij zijn ervoor dat zoveel mogelijk mensen gevaccineerd worden. Daar hebben huisartsen zich voor ingezet en dat blijven ze doen", zegt een woordvoerder. Huisartsen hebben veel werk verzet om het AstraZeneca-vaccin toe te dienen aan hun patiënten. "Dit zat eraan te komen", reageert hij op het bericht dat minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid dinsdag bekend gaat maken vanaf wanneer de zestigers die hebben gepast voor AstraZeneca zich alsnog kunnen laten vaccineren tegen het virus.
Bijwerkingen
De Jonge stuurt zijn brief later op dinsdag naar de Tweede Kamer. Hij maakte maandagavond voor de camera van RTL Boulevard duidelijk dat hij "wil kijken of we de mensen die zorgen hadden over AstraZeneca een ander aanbod kunnen doen". Hij zei erbij dat hij dat aanbod wil doen "als de mensen in de goede volgorde hun prikken hebben gehad". Dat zou betekenen dat mensen tussen de 60 en 64 jaar die hun eerste kans op vaccinatie lieten schieten nu achteraan de rij moeten aansluiten.
De Jonge benadrukte nog eens dat het vaccin van AstraZeneca "goed en veilig" is. Een deel van de mensen van 60 tot en met 64 jaar vertrouwde daar niet meer op na de berichtgeving over trombose en een tekort aan bloedplaatjes, een bijwerking die zich bij minder dan een op de 100.000 mensen die het vaccin krijgen voordoet. Meestal is het ziektebeeld behandelbaar, maar ongeveer 1 op de miljoen mensen overlijdt, schatten deskundigen.
Zowel huisartsen als de ANBO krijgen nog altijd veel vragen over de verschillende vaccins en de risico's die ermee verbonden zijn. De LHV ziet ondanks de weerstand tegen AstraZeneca dat ook veel zestigers uiteindelijk overstag gingen toen ze zagen dat mensen in hun omgeving zich ermee lieten inenten. Het is nog onduidelijk hoe groot de groep weigeraars precies is, want de registratie is incompleet door "technische problemen".
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
6 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
11 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
11 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
11 uur geleden