Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gemengde gevoelens over tweede kans voor AstraZeneca-weigeraars

Gemengde gevoelens over tweede kans voor AstraZeneca-weigeraars

DEN HAAG (ANP) - Dat zestigers die het coronavaccin van AstraZeneca hebben geweigerd een ander vaccin aangeboden krijgen, is wat de ANBO betreft "goed nieuws" voor de mensen die het uit angst hebben afgeslagen. Aan de andere kant "kan het ook wel een belediging zijn voor mensen die zich wel hebben laten vaccineren met AstraZeneca, vaak vanuit hun verantwoordelijkheidsgevoel", zegt een woordvoerster van de ouderenbond.

"Mensen hadden de keuze niet en dachten vaak: ik doe het toch maar. Terwijl er ook genoeg 60-minners waren die wél geprikt wilden worden met AstraZeneca", zegt de woordvoerster. Ze voegt eraan toe dat het vaccinatiebeleid wel erg vaak wijzigt. "Dat zorgt voor onduidelijkheid." Uiteindelijk vindt de ANBO het belangrijkste dat de vaccinatiegraad zo hoog mogelijk wordt.

Dat laatste vindt ook de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) van het grootste belang. "Wij zijn ervoor dat zoveel mogelijk mensen gevaccineerd worden. Daar hebben huisartsen zich voor ingezet en dat blijven ze doen", zegt een woordvoerder. Huisartsen hebben veel werk verzet om het AstraZeneca-vaccin toe te dienen aan hun patiënten. "Dit zat eraan te komen", reageert hij op het bericht dat minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid dinsdag bekend gaat maken vanaf wanneer de zestigers die hebben gepast voor AstraZeneca zich alsnog kunnen laten vaccineren tegen het virus.

Bijwerkingen

De Jonge stuurt zijn brief later op dinsdag naar de Tweede Kamer. Hij maakte maandagavond voor de camera van RTL Boulevard duidelijk dat hij "wil kijken of we de mensen die zorgen hadden over AstraZeneca een ander aanbod kunnen doen". Hij zei erbij dat hij dat aanbod wil doen "als de mensen in de goede volgorde hun prikken hebben gehad". Dat zou betekenen dat mensen tussen de 60 en 64 jaar die hun eerste kans op vaccinatie lieten schieten nu achteraan de rij moeten aansluiten.

De Jonge benadrukte nog eens dat het vaccin van AstraZeneca "goed en veilig" is. Een deel van de mensen van 60 tot en met 64 jaar vertrouwde daar niet meer op na de berichtgeving over trombose en een tekort aan bloedplaatjes, een bijwerking die zich bij minder dan een op de 100.000 mensen die het vaccin krijgen voordoet. Meestal is het ziektebeeld behandelbaar, maar ongeveer 1 op de miljoen mensen overlijdt, schatten deskundigen.

Zowel huisartsen als de ANBO krijgen nog altijd veel vragen over de verschillende vaccins en de risico's die ermee verbonden zijn. De LHV ziet ondanks de weerstand tegen AstraZeneca dat ook veel zestigers uiteindelijk overstag gingen toen ze zagen dat mensen in hun omgeving zich ermee lieten inenten. Het is nog onduidelijk hoe groot de groep weigeraars precies is, want de registratie is incompleet door "technische problemen".

Meer uit Binnenland

Oppositiepartijen zoeken ruimte bij D66, krijgen geen beloften

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen kwamen in het debat over de regeringsverklaring een voor een aan de interruptiemicrofoon om D66-fractievoorzitter Jan Paternotte te vragen of hij coalitieplannen wil bijstellen. Paternotte wil wel kijken naar voorstellen, antwoordde hij steeds, maar toezeggingen kregen de oppositiepartijen niet. De D66'er verdedigde vooral de plannen die zijn partij samen met VVD en CDA heeft gemaakt.

14 minuten geleden
Paternotte over armoede door coalitieplannen: dat willen wij niet

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft het kabinet gevraagd om de armoede te laten afnemen. Uit de doorrekening van het coalitieakkoord bleek dat 2,7 procent van de bevolking in 2030 in armoede zou leven, terwijl dat zonder ingrijpen 2,5 procent zou zijn.

18 minuten geleden
Klaver gaat niet onderhandelen over versnellen pensioenleeftijd

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA gaat "niet onderhandelen" over het versnellen van de verhoging van de pensioenleeftijd, zoals het minderheidskabinet van D66, VVD en CDA wil. Die waarschuwing gaf Jesse Klaver af in een debat woensdag over de regeringsverklaring. "Haal deze van tafel", riep de leider van de grootste oppositiepartij op.

1 uur geleden
Mona Keijzer afwezig bij debat over regeringsverklaring

DEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer is woensdagochtend niet aanwezig bij het debat over de regeringsverklaring. Maandag werd bekend dat ze uit BBB stapt, nadat niet zijzelf maar Henk Vermeer werd aangewezen als partijleider. Als zelfstandig Tweede Kamerlid gaat Keijzer dus nog niet direct in debat met het kabinet.

1 uur geleden
Bijna helft Zuid-Holland huisvest te lang te weinig statushouders

DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de Zuid-Hollandse gemeenten huisvest al te lang te weinig statushouders. Van de vijftig gemeenten hebben er 22 al zeker twee jaar niet genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning woonruimte gegeven. De provincie kan dan besluiten om die huisvesting op kosten van een gemeente zelf te regelen, maar Zuid-Holland ziet daar nog steeds van af.

1 uur geleden
Klaver fel op Heinen, die nieuw box 3-stelsel weer wil aanpassen

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft in het debat over de regeringsverklaring hard uitgehaald naar minister Eelco Heinen (Financiën). De VVD-bewindsman zei voor aanvang van het debat dat hij het nieuwe stelsel voor het belasten van rendement op vermogen (box 3), dat nog voor behandeling in de Eerste Kamer ligt, met spoed toch weer wil aanpassen.

1 uur geleden
Van den Brink wil cijfers asielopvang snel met gemeenten delen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) gaat "zo snel als mogelijk is" cijfers publiceren over benodigde opvangplekken voor asielzoekers. Dat zei hij tegen het ANP voordat het debat over de regeringsverklaring begon. Zijn voorganger Mona Keijzer deelde de cijfers nog niet, ook al moest ze dat volgens de wet voor 1 februari doen.

1 uur geleden