Gemengd beeld op beurzen Azië, Nikkei in de min
TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië lieten donderdag een wisselend beeld zien, met een verlies voor de Nikkei-index in Tokio. Beleggers bleven voorzichtig in afwachting van de verdere ontwikkelingen rond de crisis over Oekraïne. Daarnaast ging de aandacht uit naar de beleidsnotulen van de Federal Reserve. Daaruit blijkt dat de Amerikaanse centrale bank naar alle waarschijnlijkheid volgende maand de rente gaat verhogen tegen de sterk oplopende inflatie.
De Nikkei eindigde met een min van 0,8 procent op 27.232,87 punten. De Japanse overheid kwam met cijfers over de internationale handel naar buiten. Zo steeg de export van de derde economie van de wereld in januari met 9,6 procent op jaarbasis, wat beduidend zwakker is dan de plus van 17,5 procent een maand eerder. De Japanse import ging met bijna 40 procent omhoog. Dat komt omdat de kosten voor de invoer voor energie sterk zijn gestegen.
In Hongkong noteerde de Hang Seng-index tussentijds 0,3 procent lager. Chinese producenten van lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's, hadden een goede dag. Zo won Youngy Co bijna 10 procent en Ganfeng Lithium kreeg er meer dan 7 procent bij. De beurs in Shanghai klom 0,1 procent.
In Sydney ging de All Ordinaries 0,2 procent vooruit. De werkloosheid in Australië is in januari stabiel gebleven op 4,2 procent. De Kospi in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul steeg 0,9 procent.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen, meldde De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag. Vorig jaar werden ruim een kwart minder valse biljetten onderschept dan een jaar eerder. Het vaakst werden nepbiljetten van 50 euro aangetroffen.
34 minuten geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF gaat meer banen schrappen door de aanhoudende moeilijke omstandigheden op de markt voor chemicaliën. Om meer kosten te besparen, wil de grootste chemieproducent van Europa het personeelsbestand van zijn interne IT-afdeling "aanzienlijk" terugdringen. Bij die afdeling werken ongeveer 8500 mensen.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers hebben het afgelopen jaar een stuk minder wijn gedronken. De consumptie daalde met 7 procent, meldt het Deutsche Weininstitut (DWI) op basis van cijfers van marktonderzoeker Nielsen. Dat komt volgens de branchevereniging doordat consumenten door de haperende economie zuiniger aan deden.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft een moeilijk jaar achter de rug en leed een nettoverlies door de zwakke marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee. Ook had Fugro last van vertragingen in de opstart van olie- en gasprojecten. Het bedrijf keert daardoor flink minder dividend uit en snijdt fors in de investeringen. Het aandeel werd bijna 11 procent lager gezet.
2 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro ziet de eerste vroege tekenen van herstel van de offshore windmarkt, met name in Europa, nu overheden en de industrie samenwerken om de sector te ondersteunen. Het bedrijf meldde vrijdag bij de publicatie van de cijfers over 2025 "een uitdagend jaar" achter de rug te hebben. De onderneming kampte vorig jaar met verder afgezwakte marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in januari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,9 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In december daalden de prijzen met 1,4 procent.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic weigert het ministerie van Defensie onbeperkte toegang te geven tot zijn technologie. Ook een compromisvoorstel van het Pentagon werd donderdag afgewezen. "Deze bedreigingen veranderen onze positie niet: we kunnen in goed geweten niet aan hun verzoek voldoen", aldus topman Dario Amodei.
5 uur geleden