Gemeenten kunnen inkomsten van hondenbelasting niet missen
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die nog hondenbelasting heffen, blijven dat doen omdat zij het geld niet kunnen missen. Dat schrijft demissionair minister van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren in een brief aan de Tweede Kamer. Op verzoek van de Kamer liet zij de financiële gevolgen van een mogelijke afschaffing onderzoeken.
Vorig jaar hief iets meer dan de helft van alle gemeenten, 52 procent, nog hondenbelasting. Dat zijn 193 gemeenten. De totale opbrengst bedroeg in 2020 51 miljoen euro. Gemeenten zeggen onder meer het geld niet te kunnen missen. Ook zou een afschaffing de lasten verzwaren voor inwoners die geen hond hebben. De opbrengst van de hondenbelasting wordt, behalve voor het hondenbeleid, ook gebruikt om andere posten te dekken, meldt de minister.
Toch zijn er de laatste jaren steeds meer gemeenten die de hondenbelasting afschaffen. De handhaving zou te complex zijn en deze gemeenten vinden de hondenbelasting niet meer van deze tijd. Daarnaast wegen de inkomsten niet op tegen de kosten en willen gemeenten de lasten voor mensen met honden verlichten. Gemeenten die de hondenbelasting hebben afgeschaft, vangen het gemis aan inkomsten onder meer op uit andere lokale belastinginkomsten.
Onwenselijk
Het is aan de gemeenten zelf om te bepalen of zij hondenbelasting willen heffen. Het landelijk afschaffen ervan is dan ook onwenselijk, vindt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), waarmee het Rijk ook in gesprek ging. Dat tast de financiële onafhankelijkheid aan. Volgens de VNG en het kabinet moet tijdens een bredere herziening van lokale belastingen gekeken worden naar de toekomst van de hondenbelasting. Maar dat "is aan een nieuw kabinet", aldus Ollongren.
Het Tweede Kamerdebat over de hondenbelasting werd in juni dit jaar gehouden naar aanleiding van een burgerinitiatief, dat door 60.000 mensen werd ondertekend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer debatteert donderdag 13 november over de uitslag van de landelijke verkiezingen, zo heeft Kamervoorzitter Martin Bosma aangekondigd. De Kamer is de dag ervoor dan net in de nieuwe samenstelling geïnstalleerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders erkent dat D66 de meeste stemmen heeft gehaald bij de verkiezingen, en heeft D66-leider Rob Jetten dinsdagochtend gefeliciteerd met de verkiezingsoverwinning. Beide partijen lijken weliswaar 26 zetels te halen, maar D66 staat volgens de voorlopige uitslagen nu ruim 28.000 stemmen voor op de PVV.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-minister Wouter Koolmees (D66) wordt verkenner in het formatieproces. Hij is door D66 voorgedragen om met fractieleiders in gesprek te gaan over een nieuwe coalitie. Dat maakte Kamervoorzitter Martin Bosma dinsdagmiddag bekend in een persconferentie. De gesprekken beginnen woensdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten ziet een coalitie met een "brede meerderheid in de Kamer" als meest voor de hand liggende optie voor een nieuwe regering. "Nederland heeft behoefte aan een kabinet dat er snel staat", zegt de D66-leider voorafgaand aan de eerste gesprekken met fractieleiders over een nieuw te vormen regering.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens CDA-leider Henri Bontenbal is een kabinet dat stoelt op 75 zetels in de Tweede Kamer óók een meerderheidscoalitie. Voor een meerderheid in de Kamer zijn 76 van de 150 zetels nodig, maar Bontenbal rekent al op steun van kleinere partijen. Een coalitie bestaande uit D66, VVD, CDA en JA21 zou 75 zetels halen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz sluit nog steeds GroenLinks-PvdA uit als coalitiepartner, ondanks dat Frans Timmermans is opgevolgd door Jesse Klaver. "Het ging niet om de heer Timmermans, maar om de inhoud."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De website van emancipatiebeweging Stem op een Vrouw is op de dag van de Tweede Kamerverkiezingen digitaal aangevallen. Op de ochtend van de verkiezingsdag ging de website volledig uit de lucht, de avond ervoor was de website al traag.
2 uur geleden