
Gemeenten gaven begin dit jaar meer nieuwbouwvergunningen af
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten hebben in het eerste kwartaal 15 procent meer vergunningen afgegeven voor de bouw van nieuwe huizen dan vorig jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kunnen daarmee zo'n 16.000 nieuwe woningen worden gebouwd. Toch kan het volgens het statistiekbureau nog even duren voordat die woningen er staan: gemiddeld duurt dat vanaf de vergunningverlening ongeveer twee jaar.
Het aantal vergunde nieuwbouwwoningen steeg met 11 procent vergeleken met het laatste kwartaal van vorig jaar. Het aantal vergunningen neemt voor het derde kwartaal op rij toe.
Over heel 2023 lag het aantal nieuwbouwvergunningen nog op het laagste niveau in jaren, meldde het CBS eerder. Dat jaar werd er voor bijna 55.000 nieuw te bouwen woningen toestemming gegeven, 15 procent minder dan in 2022. Het aantal potentiële nieuwe woningen kwam daarmee niet in de buurt van de 100.000 woningen per jaar die het demissionaire kabinet wilde bouwen.
Bouwmaterialen
Verder meldt het CBS dat de omzet in de bouw over het eerste kwartaal vrijwel gelijk is aan de omzet in hetzelfde kwartaal een jaar eerder. Begin 2023 steeg de omzet nog met bijna 12 procent op jaarbasis door prijsstijgingen. Het CBS ziet een oorzaak voor de stagnatie in de prijzen van bijvoorbeeld bouwmaterialen, die inmiddels nauwelijks meer omhooggaan. Zo daalde de omzet van de hout- en bouwmaterialenindustrie in de maanden januari tot en met maart met ruim 13 procent.
Tenslotte zag het CBS het aantal faillissementen in de bouw stijgen tot 154. Dat zijn er 62 meer dan een jaar eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.
9 uur geledenBEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Indonesië hebben de onderhandelingen over een handelsovereenkomst na bijna tien jaar afgerond. EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič kondigt de deal volgende week dinsdag aan tijdens zijn bezoek aan Indonesië, meldt een woordvoerder van de Europese Commissie.
11 uur geleden