Gelderland haalt opgave spreidingswet niet, zit op 90 procent
ARNHEM (ANP) - Het is de provincie Gelderland niet gelukt om de doelen van de spreidingswet te halen. De provincie moest 11.704 opvangplekken vinden in de Gelderse gemeenten, maar de teller staat nu op 10.474. Dat komt neer op 90 procent van de gestelde opgave.
Daarnaast moest Gelderland 992 plekken voor alleenstaande minderjarige asielzoekers (amv's) zoeken. Die opgave heeft de provincie bijna gehaald: er moeten nog achttien plekken gevonden worden.
Er zijn nog tien gemeenten die geen besluit hebben genomen over hoe zij voldoende opvangplekken willen realiseren. Daardoor kan het aantal opvangplekken in de provincie nog toenemen.
'Rust'
Volgens commissaris van de Koning Henri Lenferink kunnen gemeenten steeds vaker structurele opvang bieden, in plaats van tijdelijke opvang. "Daarmee komt er een eind aan het heen en weer slepen van mensen van de ene tijdelijke plek naar de andere."
"De Gelderlandse gemeenten laten zien dat de spreidingswet werkt", aldus de commissaris van de Koning. "Voor de spreidingswet vingen 19 van de 51 gemeenten in Gelderland asielzoekers op. Straks zijn dat er 33." Lenferink roept minister Marjolein Faber (Asiel), die de wet wil afschaffen, op om de wet in stand te houden. "We hebben met deze wet een middel in handen dat eindelijk rust brengt in de opvang en dus ook in de samenleving."
Provincies moesten uiterlijk donderdag hun plannen om aan de opgave te voldoen indienen bij minister Faber. De opvangplekken moeten uiterlijk 1 juli 2025 gerealiseerd zijn.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
1 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
4 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
7 uur geleden