Gelderland haalt opgave spreidingswet niet, zit op 90 procent
ARNHEM (ANP) - Het is de provincie Gelderland niet gelukt om de doelen van de spreidingswet te halen. De provincie moest 11.704 opvangplekken vinden in de Gelderse gemeenten, maar de teller staat nu op 10.474. Dat komt neer op 90 procent van de gestelde opgave.
Daarnaast moest Gelderland 992 plekken voor alleenstaande minderjarige asielzoekers (amv's) zoeken. Die opgave heeft de provincie bijna gehaald: er moeten nog achttien plekken gevonden worden.
Er zijn nog tien gemeenten die geen besluit hebben genomen over hoe zij voldoende opvangplekken willen realiseren. Daardoor kan het aantal opvangplekken in de provincie nog toenemen.
'Rust'
Volgens commissaris van de Koning Henri Lenferink kunnen gemeenten steeds vaker structurele opvang bieden, in plaats van tijdelijke opvang. "Daarmee komt er een eind aan het heen en weer slepen van mensen van de ene tijdelijke plek naar de andere."
"De Gelderlandse gemeenten laten zien dat de spreidingswet werkt", aldus de commissaris van de Koning. "Voor de spreidingswet vingen 19 van de 51 gemeenten in Gelderland asielzoekers op. Straks zijn dat er 33." Lenferink roept minister Marjolein Faber (Asiel), die de wet wil afschaffen, op om de wet in stand te houden. "We hebben met deze wet een middel in handen dat eindelijk rust brengt in de opvang en dus ook in de samenleving."
Provincies moesten uiterlijk donderdag hun plannen om aan de opgave te voldoen indienen bij minister Faber. De opvangplekken moeten uiterlijk 1 juli 2025 gerealiseerd zijn.
Meer uit Binnenland
NIEUWEGEIN (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle partijen op tot terughoudendheid nadat zaterdag een aanval van Israël en de Verenigde Staten op Iran is begonnen. Hij deed die oproep in Nieuwegein, waar D66 zaterdag een partijcongres houdt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevoelens van Iraniërs in Nederland over de aanvallen vanuit Israël en de VS zijn gemengd, zegt voorzitter van het Persian Dutch Network Pejman Akbarzadeh. "Sommige mensen zien dit als een manier om het land te bevrijden, andere mensen vinden dat Iran de problemen van binnenuit moet oplossen en dat er geen buitenlandse bemoeienis moet zijn."
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS zendt zaterdag op NPO 1 een ingelast journaal uit in verband met de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Ook op SBS6 is in de ochtendeditie van Hart van Nederland veel aandacht voor de gebeurtenissen in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassade in Den Haag schrijft op X dat Amerika "voor de tweede keer in minder dan een jaar heeft laten zien dat zijn diplomatie nep is". Volgens de ambassade vallen Israël en Amerika Iran aan "vlak na het aanbieden van een deal".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de aanval op Iran roept "Nederland alle partijen op om terughoudendheid te betrachten en verdere escalatie te voorkomen", laat minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een reactie aan het ANP weten. "Stabiliteit in de regio is essentieel."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept Nederlanders in Iran op om weg te blijven bij "mogelijke doelwitten". Israël heeft aanvallen uitgevoerd en in meerdere plaatsen zijn explosies gehoord.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanwege de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken de reisadviezen voor Israël aangescherpt. Het land heeft nu grotendeels de kleurcode oranje, wat betekent dat het advies is om er alleen naartoe te gaan als het noodzakelijk is. De Palestijnse gebieden waren voor een groot deel al oranje.
17 uur geleden