Gelderland haalt opgave spreidingswet niet, zit op 90 procent
ARNHEM (ANP) - Het is de provincie Gelderland niet gelukt om de doelen van de spreidingswet te halen. De provincie moest 11.704 opvangplekken vinden in de Gelderse gemeenten, maar de teller staat nu op 10.474. Dat komt neer op 90 procent van de gestelde opgave.
Daarnaast moest Gelderland 992 plekken voor alleenstaande minderjarige asielzoekers (amv's) zoeken. Die opgave heeft de provincie bijna gehaald: er moeten nog achttien plekken gevonden worden.
Er zijn nog tien gemeenten die geen besluit hebben genomen over hoe zij voldoende opvangplekken willen realiseren. Daardoor kan het aantal opvangplekken in de provincie nog toenemen.
'Rust'
Volgens commissaris van de Koning Henri Lenferink kunnen gemeenten steeds vaker structurele opvang bieden, in plaats van tijdelijke opvang. "Daarmee komt er een eind aan het heen en weer slepen van mensen van de ene tijdelijke plek naar de andere."
"De Gelderlandse gemeenten laten zien dat de spreidingswet werkt", aldus de commissaris van de Koning. "Voor de spreidingswet vingen 19 van de 51 gemeenten in Gelderland asielzoekers op. Straks zijn dat er 33." Lenferink roept minister Marjolein Faber (Asiel), die de wet wil afschaffen, op om de wet in stand te houden. "We hebben met deze wet een middel in handen dat eindelijk rust brengt in de opvang en dus ook in de samenleving."
Provincies moesten uiterlijk donderdag hun plannen om aan de opgave te voldoen indienen bij minister Faber. De opvangplekken moeten uiterlijk 1 juli 2025 gerealiseerd zijn.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Het Rijnstate heeft volgens een woordvoerder "enkele tientallen" telefoontjes gekregen naar aanleiding van het nieuws dat een gynaecoloog in de jaren '70 en '80 zeker zestien donorkinderen heeft verwekt met zijn eigen sperma.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft vier mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam, in de nacht van donderdag op vrijdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het meeste speelzand voldoet aan de norm voor de hoeveelheid asbest die erin mag zitten. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). In 65 van de 99 onderzochte producten is geen asbest aangetroffen. In 29 producten is een heel kleine hoeveelheid asbest gevonden, minder dan de wettelijke limiet van 0,1 procent, terwijl in vijf producten tussen de 0,15 en 0,42 procent asbest zat. Die producten mogen niet meer verkocht worden. Zo'n tien producten worden nog onderzocht.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam hebben ontdekt waardoor bepaalde varianten van de vogelgriep gevaarlijker worden dan andere. Dat er tijdens het vermenigvuldigen van een virus fouten kunnen ontstaan, was al bekend, maar hoe dat gebeurt was volgens de onderzoekers tot nu toe "een onopgelost mysterie". Uit het onderzoek blijkt dat een bepaald enzym in dat proces vastgeklemd kan raken, waardoor er gevaarlijke foutjes in het virus kunnen ontstaan.
2 uur geledenLAREN (ANP) - Gitarist Jan de Hont is donderdag op 83-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie vrijdag laten weten aan het ANP. De Hont woonde al enige tijd in het Rosa Spier Huis in Laren, een woonvoorziening voor oudere kunstenaars.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben Ina Adema voorgedragen voor herbenoeming als commissaris van de Koning. De 57-jarige Adema (VVD) is sinds 2020 commissaris in Brabant. Ze werd toen benoemd voor zes jaar. Als de minister van Binnenlandse Zaken akkoord gaat met de aanbeveling, begint ze in oktober aan haar tweede termijn tot 2033.
3 uur geledenWESTERWOLDE (ANP) - De maximale dwangsom van vijf miljoen euro die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) aan de gemeente Westerwolde moet betalen voor de overvolle opvang bij Ter Apel is vrijdag bereikt. Dat meldt een woordvoerder van de gemeente.
3 uur geleden