'Geld stond centraal bij adopties kinderen uit Sri Lanka'
DEN HAAG (ANP) - Met het belang van de uit Sri Lanka geadopteerde kinderen "hield niemand rekening", centraal stond "geld verdienen en zaken doen". "Het was business", betoogde advocaat Lisa-Marie Komp maandag tijdens de door Nederlandse ouders geadopteerde Dilani Butink aangespannen rechtszaak. Volgens haar hebben de Nederlandse staat en de organisatie die de adoptie faciliteerde ernstige fouten gemaakt.
Volgens de 28-jarige Butink zijn haar geboortepapieren vervalst. Daardoor kan zij haar biologische ouders niet opsporen. "Ik wil erkenning voor de misstanden", vertelde ze de rechter op de vraag waarom ze deze zaak heeft aangespannen. "Ik wil weten waar ik vandaan kom. Het is belangrijk om dat te weten." Een van de eisen in deze zaak is dat de Staat helpt bij het opzetten van een DNA-databank zodat ze wellicht toch nog haar biologische familie kan achterhalen.
Butinks Nederlandse ouders reisden in 1992 naar Sri Lanka om een kindje op te halen. Dat bleek niet beschikbaar te zijn. Een tussenpersoon zorgde er daarna binnen korte tijd voor dat Butink geadopteerd kon worden. Zij was toen pas enkele dagen oud. Een van de bemiddelaars ter plekke, is later opgepakt voor illegale adopties, aldus Komp.
Verjaard
Volgens de advocaat van de Staat is de zaak verjaard, van een rechtszaak kan dus geen sprake zijn. "De Staat betreurt dat de zoektocht van eiseres naar haar biologische ouders nog niet tot het gewenste resultaat heeft geleid." Maar, aldus de advocaat, de Staat kan daar niets in betekenen.
De stichting Kind en Toekomst die de adoptie faciliteerde, ontkent onrechtmatig te hebben gehandeld. De oprichter en voorzitter van de stichting liet de rechter weten dat het voor haar "heel verdrietig" is om in de rechtbank te zitten. "Ik herken me niet in de verwijten. Voor mijn gevoel heb ik alles voor de kinderen gedaan."
Rechter
De rechter stelde aan het einde van de zitting voor dat Butink en de stichting met elkaar om de tafel zouden zitten, om te kijken of ze nader tot elkaar konden komen. Butink liet weten dat ze al een gesprek met de voorzitter had gehad, maar dat ze elkaar helaas niet hadden gevonden.
De rechtbank wil 9 september uitspraak doen.
Meer uit Binnenland
BADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
8 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
12 uur geleden