Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Geld stond centraal bij adopties kinderen uit Sri Lanka'

'Geld stond centraal bij adopties kinderen uit Sri Lanka'

DEN HAAG (ANP) - Met het belang van de uit Sri Lanka geadopteerde kinderen "hield niemand rekening", centraal stond "geld verdienen en zaken doen". "Het was business", betoogde advocaat Lisa-Marie Komp maandag tijdens de door Nederlandse ouders geadopteerde Dilani Butink aangespannen rechtszaak. Volgens haar hebben de Nederlandse staat en de organisatie die de adoptie faciliteerde ernstige fouten gemaakt.

Volgens de 28-jarige Butink zijn haar geboortepapieren vervalst. Daardoor kan zij haar biologische ouders niet opsporen. "Ik wil erkenning voor de misstanden", vertelde ze de rechter op de vraag waarom ze deze zaak heeft aangespannen. "Ik wil weten waar ik vandaan kom. Het is belangrijk om dat te weten." Een van de eisen in deze zaak is dat de Staat helpt bij het opzetten van een DNA-databank zodat ze wellicht toch nog haar biologische familie kan achterhalen.

Butinks Nederlandse ouders reisden in 1992 naar Sri Lanka om een kindje op te halen. Dat bleek niet beschikbaar te zijn. Een tussenpersoon zorgde er daarna binnen korte tijd voor dat Butink geadopteerd kon worden. Zij was toen pas enkele dagen oud. Een van de bemiddelaars ter plekke, is later opgepakt voor illegale adopties, aldus Komp.

Verjaard

Volgens de advocaat van de Staat is de zaak verjaard, van een rechtszaak kan dus geen sprake zijn. "De Staat betreurt dat de zoektocht van eiseres naar haar biologische ouders nog niet tot het gewenste resultaat heeft geleid." Maar, aldus de advocaat, de Staat kan daar niets in betekenen.

De stichting Kind en Toekomst die de adoptie faciliteerde, ontkent onrechtmatig te hebben gehandeld. De oprichter en voorzitter van de stichting liet de rechter weten dat het voor haar "heel verdrietig" is om in de rechtbank te zitten. "Ik herken me niet in de verwijten. Voor mijn gevoel heb ik alles voor de kinderen gedaan."

Rechter

De rechter stelde aan het einde van de zitting voor dat Butink en de stichting met elkaar om de tafel zouden zitten, om te kijken of ze nader tot elkaar konden komen. Butink liet weten dat ze al een gesprek met de voorzitter had gehad, maar dat ze elkaar helaas niet hadden gevonden.

De rechtbank wil 9 september uitspraak doen.

Meer uit Binnenland

Jetten erkent dat 'opening' nodig is op AOW-plannen coalitie

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten erkent dat wat betreft de AOW-plannen uit het coalitieakkoord "een opening vanuit het kabinet" nodig is om de relatie met de vakbonden te herstellen. FNV, CNV en VCP hebben alle gesprekken opgeschort zolang het voornemen om de AOW-leeftijd volledig te laten meestijgen met de levensverwachting niet volledig van tafel gaat.

5 minuten geleden
Fonds Slachtofferhulp wil dat X stopt met naaktbeelden chatbot

DEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creëren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.

6 minuten geleden
OVV over fataal brugongeluk Lochem: onderlinge controle ontbrak

DEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.

1 uur geleden
Inwoners Moerdijk starten fonds en geldactie om onzekere toekomst

MOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.

2 uur geleden
Verkoopgolf van woningen door investeerders zet door

DEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.

10 uur geleden
Jetten weet nog niet hoe het nieuwe AOW-plan eruit gaat zien

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.

12 uur geleden
PvdD en DENK verwijten D66 niet op te komen voor Palestijnen

DEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israël.

13 uur geleden