Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gehandicaptenorganisatie onaangenaam getroffen door wangedrag

Gehandicaptenorganisatie onaangenaam getroffen door wangedrag

UTRECHT (ANP) - De Vereniging Gehandicaptenzorg Nederland (VGN) is "onaangenaam getroffen" door de toename van het aantal meldingen van grensoverschrijdend gedrag van zorgverleners tegen cliënten. Uit een rapport van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) blijkt dat het aantal meldingen uit die sector vorig jaar is verdubbeld van vijftig naar honderd.

Volgens de VGN geeft het aantal meldingen aan dat er in de gehandicaptenzorg niet wordt geaarzeld om melding te doen en dat er dus sprake is van een veilige meldcultuur. "Maar hoe veilig die meldcultuur ook is, elke melding is er één te veel."

De VGN zegt veel belang te hechten aan een veilige zorgrelatie. "Juist omdat de afhankelijkheid en kwetsbaarheid van de zorgvragers bij ons heel groot is." Wel voegt de belangenorganisatie toe dat de gehandicaptensector groot is, vergeleken met bijvoorbeeld de GGZ. "Dat verklaart ook dat het aantal meldingen in absolute zin bij ons hoog is."

Duiding

De vereniging gaat in gesprek met de inspectie om een nadere duiding bij de cijfers te krijgen. Daarnaast blijft de VGN zich inzetten om elk grensoverschrijdend gedrag door medewerkers in te dammen. "Dit hoort niet thuis in onze sector."

In totaal kreeg de IGJ vorig jaar 330 meldingen van grensoverschrijdend gedrag van zorgverleners tegen cliënten. Ook vanuit de GGZ zijn bij de IGJ meer meldingen binnengekomen, net als uit de eerstelijnszorg, waar mensen zonder verwijzing naartoe kunnen. Daar steeg het aantal van veertig naar zestig meldingen. Volgens de IGJ gaat het vooral om fysiotherapeuten.

Fysiotherapie

Bij het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Fysiotherapie (KNGF) heeft het onderwerp dan ook de aandacht, zegt een woordvoerder. Via vakbladen en nieuwsbrieven worden leden geïnformeerd over bepalingen rond grensoverschrijdend gedrag. "We kennen de problematiek. Fysiotherapie is bij uitstek een vorm van zorg waarbij patiënt en zorgverlener een half uur met elkaar doorbrengen in een afgesloten kamer. Het risico is hoger dan bij andere zorgberoepen. Maar volgens de beroepscode voor fysiotherapeuten mag het niet. Punt."

Ongeveer een kwart van de vermoedelijke plegers van grensoverschrijdend gedrag is man, ongeveer driekwart van de slachtoffers is vrouw. Grensoverschrijdend gedrag kan variëren van "seksueel getinte opmerkingen en appjes, ongewenste aanrakingen, onnodig lichamelijk onderzoek en seksueel contact (ook als dat wederzijds gewenst is), tot zelfs aanranding en verkrachting". Zorgverleners mogen nooit een relatie hebben met een cliënt, omdat die vaak afhankelijk is. Als dit toch gebeurt, is het de fout van de zorgverlener, ook als het initiatief van de patiënt kwam en die zelf volledig instemt.

Meer uit Gezond

Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

2 dagen geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

4 dagen geleden
Griepcijfers dalen weer, van epidemie geen sprake

UTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.

1 week geleden
Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

1 week geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

2 weken geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

2 weken geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

2 weken geleden