Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen snelle oplossing voor trillingsoverlast langs spoor

Geen snelle oplossing voor trillingsoverlast langs spoor

GOES – De maatregelen die de afgelopen jaren genomen zijn tegen de trillingsoverlast voor huizen langs het spoor in Goes hebben de hinder en kans op schade aan woningen niet opgelost. Dat concludeert de gemeente Goes na onderzoek dat ze een onafhankelijk ingenieursbureau liet uitvoeren. Ze heeft het onderzoek aangeboden aan spoorwegbeheerder Pro Rail en het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, verantwoordelijk voor het spoor. Daarmee duurt de overlast voor Goesenaren die langs het spoor wonen voorlopig voort, erkent de Goese wethouder Stan Meulblok. “Maar we hebben een omvangrijk probleem in kaart gebracht. Dat delen we ook met andere gemeenten en de Tweede Kamer voor de lobby om landelijk spoortrillingen snel aan te pakken.”

Sinds 2004 zoekt de gemeente Goes oplossingen tegen overlast van geluid en trillingen langs het spoor. De gemeenteraad besloot in 2014 tot maatregelen, zoals de spooronderdoorgang bij de Van Hertumweg. Ook zijn de spoorwegovergangen bij de Buys Ballotstraat en Kloetingseweg verbeterd. Daarnaast voerde Pro Rail groot onderhoud uit en bracht onder meer raildempers aan en verving rails, dwarsliggers en elektrische scheidingslassen. 

Teleurstelling

Goes liet ingenieursbureau Level Acoustics & Vibration de effecten van deze maatregelen onderzoeken. Dinsdag bracht de gemeente de uitkomsten naar buiten. “Dat levert helaas geen jubelstemming op”, zegt Meulblok. “De maatregelen hebben de trillingshinder wel verminderd, maar er zijn twee nieuwe knelpunten ontstaan. Tot onze teleurstelling geven berekeningen aan dat de streefwaarde voor trillingshinder nu bij meer woningen wordt overschreden.”

Het onderzoeksbureau mat vanaf de Kloetingseweg tot het einde van de Parallelweg in elf woningen trillingen. De uitkomsten zijn vergeleken met metingen uit 2010 en 2011. “Bij drie woningen is de hoeveelheid trillingen zo hoog dat er schade aan de woning kan ontstaan”, vertelt projectmanager Victor de Vries van de gemeente Goes over de onderzoeksconclusies.

Geen landelijke regels

Daarnaast is gekeken hoe vaak welke soort trein passeert en hoe vlak het spoor ligt. Met een computermodel is het effect voor woningen tot honderdvijftig meter van het spoor berekend. “Trillingen zijn geen probleem bij personentreinen, alleen bij goederentreinen”, aldus De Vries. Maar waar er wel landelijk regels zijn voor geluidshinder, ontbreken die volgens De Vries voor trillingsoverlast. “Mondiaal is er weinig bekend van trillingsonderzoek. In Nederland staan 840.000 woningen binnen driehonderd meter van het spoor. In Goes zijn dat er ruim duizend.” 

In het onderzoek staat dat het onderhoud aan het Nederlandse spoor de laatste jaren verminderd is, aldus De Vries. “De onderzoeker constateert een algehele verslechtering van de spoorligging (de staat van het spoor, redactie) en dat lijkt invloed te hebben op de trillingen. Een aanbeveling in het onderzoek is dan ook dat goed onderhoud meer effect heeft dan maatregelen nemen.”

Met dit onderzoek sluit Goes het spoorproject af, omdat het verder bestrijden van de trillingshinder aan Pro Rail en het ministerie is. Alle tot dusver genomen maatregelen, waaraan Goes al 9,8 miljoen euro heeft gespendeerd, leveren daarmee geen snelle oplossing op voor de Goesenaren die trillingsoverlast ervaren. “We hebben dit spoorproject uitgevoerd vanwege het maatschappelijk belang”, zegt Meulblok. “We willen het beste voor onze inwoners. Voor de aanpak van de overlast zijn we afhankelijk van Pro Rail en het ministerie. We steunen onze inwoners en blijven namens hen aandacht vragen voor verbetering van de trillingsniveaus.” Om de lobby te versterken, trekt Goes op met andere gemeenten met dezelfde problematiek. “We delen dit onderzoek met andere gemeenten en de Tweede Kamer. Daar is ook steeds meer aandacht voor dit landelijke probleem.”

Meer uit Beveland

Drie jonge Zeeuwen ontvangen Carnegie-medaille voor heldhaftig optreden

GOES - Drie jonge Goesenaren zijn vrijdag 12 september op het stadskantoor in Goes onderscheiden met de medaille van het Carnegie Heldenfonds. Burgemeester Cees van den Bos reikte de onderscheidingen uit aan Liam Hazel, Liam Tems en Silas Broeksma voor hun heldhaftige optreden tijdens een noodsituatie op 11 januari van dit jaar. Het was de 100e uitkering in Zeeland vanuit het Zeeuws Heldenfonds, dat wordt ondersteund door het Oranje Fonds en het Carnegie Heldenfonds.  

2 uur geleden
Draaiende wieken van molens worden beloond met dubbele premie

GOES - De provincie Zeeland gaat vanaf 2026 de draaipremie voor molens verdubbelen. Met deze regeling beloont de provincie moleneigenaren die hun molens actief laten draaien, om zo het behoud van de monumentale bouwwerken te stimuleren.

7 uur geleden
Noord-Beveland op weg naar supersnel internet

WISSENKERKE - GlasDraad is donderdag 11 september officieel gestart met de glasvezelcampagne in de gemeente Noord-Beveland. Inwoners kunnen zich tot en met 15 december aanmelden voor een glasvezelaansluiting in hun woning. De komst van glasvezel betekent volgens de gemeente een belangrijke stap richting snel en stabiel internet voor inwoners en ondernemers in de dorpen en het buitengebied.

21 uur geleden
Diamanten bruiloft voor echtpaar uit Wissenkerke

WISSENKERKE - Burgemeester Meeuwisse heeft woensdag een felicitatiebezoek gebracht aan het echtpaar Koole - Van Dalen uit Wissenkerke. Het paar vierde die dag hun 60-jarig huwelijksjubileum.

22 uur geleden
Eerste peuter-kleutergroep van Zeeland geopend in Goes

GOES - Bij Montessorischool de Basis in Goes is donderdag de eerste peuter-kleutergroep van Zeeland officieel geopend. De school werkt hiervoor samen met kinderopvangorganisatie Kibeo. De groep biedt plek aan de oudste peuters en jongste kleuters, die twee vaste ochtenden per week samenkomen om te spelen, leren en zich sociaal te ontwikkelen.

1 dag geleden
Zeeuwse provincie haalt Canadese kennis in huis voor nucleair onderwijs

BORSELE - De Provincie Zeeland heeft een nieuwe internationale partner gevonden om de nucleaire kennisinfrastructuur te versterken. Ontario Tech University uit Oshawa, Canada, en de provincie tekenden een intentieovereenkomst om samen te werken op het gebied van nucleair onderwijs en onderzoek.

1 dag geleden
Traumahelikopter opgeroepen voor medische noodsituatie Goes

GOES - Een man is woensdag 10 september met een traumahelikopter naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht na een medische noodsituatie in Goes.

1 dag geleden