Geen reden tot paniek om waardedaling roebel, zegt Poetin
ASTANA (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin maant tot kalmte, nu de roebel naar het laagste niveau sinds maart 2022 is gezakt. "Die situatie is onder controle, er is geen reden tot paniek", zei hij tijdens een persconferentie in de Kazachse hoofdstad Astana. De Russische munt is sterk in waarde gedaald sinds de Verenigde Staten nieuwe sancties hebben opgelegd aan banken in Rusland.
De centrale bank van het land stelde woensdag de officiële wisselkoers van de munt vast. Dat betekent dat 108 roebel nu 1 Amerikaanse dollar waard is, een daling van 10 procent ten opzichte van een week eerder. Daarmee nadert de Russische munt het record uit maart 2022, enkele weken na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. Toen werd 1 Amerikaanse dollar verhandeld voor 120 roebel.
Voordat de oorlog in Oekraïne begon, werd de munt rond de 75 tot 80 roebel per dollar verhandeld. Maar Poetin ontkent dat de oorlog iets te maken heeft met de waardevermindering. De wisselkoers hangt volgens hem samen "met zowel begrotingsbetalingen als olieprijzen. Hier spelen veel seizoensgebonden factoren een rol".
De centrale bank van Rusland heeft inmiddels noodmaatregelen aangekondigd om de waarde van de roebel te verbeteren. Zo stopt de bank vanaf donderdag tot het einde van het jaar met het kopen van buitenlandse valuta op de binnenlandse wisselmarkt. Het idee daarachter is dat er minder roebels in omloop zijn, waardoor de waarde van de munt wordt gestut.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verlengt de beslistermijn voor WIA-beoordelingen en herbeoordelingen met ingang van het nieuwe jaar tijdelijk van acht naar zestien weken. Het lukt de organisatie al langere tijd niet om mensen die mogelijk arbeidsongeschikt zijn binnen de gestelde termijn duidelijkheid te geven. Dat komt door een aanhoudende toename van beoordelingsaanvragen en een tekort aan verzekeringsartsen.
5 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.
32 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe elektrische auto's is afgelopen maand fors gestegen. Dat is waarschijnlijk een gevolg van een eerder plan om de bijtelling voor zakelijke rijders begin volgend jaar te verhogen, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Dat plan is inmiddels afgezwakt, maar de auto's waren al besteld.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van de bitcoin is maandag weer gezakt tot het laagste niveau sinds april dit jaar. De grootste cryptomunt ter wereld leek zich de afgelopen dagen te handhaven boven de 91.000 dollar, maar viel op de eerste dag van december terug tot onder de 86.000 dollar (ruim 74.000 euro).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten laten deze feestdagenperiode hun pakketjes liever bij een PostNL-punt of pakketautomaat bezorgen dan vorig jaar. Volgens het post- en pakketbedrijf, dat keek naar de doorgegeven voorkeuren in de eigen app, gaat het om een groei van 40 procent. Het gebruik van pakketautomaten steeg met 60 procent.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is afgelopen maand flink gestegen vergeleken met een jaar eerder. Vooral in de derde week van november was er een piek, na aankondigingen van rentestijgingen door meerdere geldverstrekkers. Het aantal aanvragen steeg met ruim 12 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN).
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het overgrote deel van de ongeveer 6000 Airbus-vliegtuigen van het type A320 die te maken hadden met een softwareprobleem, heeft in het weekend de benodigde update gekregen. Hierdoor heeft de Europese fabrikant Airbus een grotere verstoring kunnen voorkomen bij wat de grootste terugroepactie van het bedrijf tot nu toe was.
3 uur geleden