Geen nader onderzoek naar gang van zaken Scherpenzeel
ARNHEM (ANP) - Er komt geen Statenonderzoek naar de gang van zaken rondom de door de provincie gewenste herindeling van Scherpenzeel en het ontslag van waarnemend burgemeester Eppie Klein van die gemeente. Vijf partijen wilden zo'n onderzoek, omdat het onduidelijk blijft wat er precies is gebeurd, gezegd en gemaild, maar een meerderheid van de Provinciale Staten vond zo'n "provinciale parlementaire enquête" niet nodig.
Gelderland gaat wel samen met andere provincies praten met demissionair minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken over haar besluit om de fusie van Scherpenzeel met Barneveld van tafel te vegen. De Staten hadden daar na vele jaren toe besloten, omdat Scherpenzeel te klein zou zijn om zelfstandig te blijven. De gemeente verzette zich daartegen en wilde ook niet meewerken aan andere plannen om de bestuurskracht te versterken. Maar Ollongren besloot donderdag tot grote vreugde van de gemeente dat gedwongen herindeling niet aan de orde is.
Ollongren kreeg dinsdagavond in de Gelderse Staten veel kritiek op dat besluit. Haar motivering zou onduidelijk zijn en haar vertrouwen dat Scherpenzeel het zelfstandig gaat redden zou op niets gebaseerd zijn. Door het Gelderse besluit te negeren heeft de minister van de provincies een "tandeloze tijger" gemaakt, vond de VVD. Gelderland wil nu van Ollongren weten welke middelen provincies nog hebben om in het uiterste geval een herindeling af te dwingen. "Nu dit is gebeurd zullen provincies nog terughoudender worden om met een herindeling te beginnen", aldus de Staten.
Enkele fracties noemden het ontslag van waarnemend burgemeester Eppie Klein een persoonlijk drama en probeerden dat besluit van commissaris van de Koning John Berends terug te laten draaien. Maar Berends maakte meteen duidelijk dat dat zeker niet gaat gebeuren en dat hij daarvoor alleen verantwoording aan de minister hoeft af te leggen. Scherpenzeel krijgt begin november weer een waarnemend burgemeester en in 2022 een door de Kroon benoemde nieuwe burgemeester.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Het is niet bekend of er mensen zijn aangehouden. Een politiewoordvoerder wil daar niets over zeggen.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Concertgebouw in Amsterdam is aan het begin van de middag een kleine demonstratie van mensen die tegen de komst zijn van de Israëlische voorzanger Shai Abramson. Het gaat om nog geen twintig mensen, met bordjes met teksten als: "geen podium voor genocide" en "het Concertgebouw is occupied". Er is verder veel politie op de been.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Joden moeten overal vrij en zonder angst hun geloof kunnen vieren", zegt D66-leider Rob Jetten in reactie op de aanslag in Sydney in Australië. Daar openden schutters zondag het vuur op een chanoekaviering op een strand in de stad.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Pro-Palestijnse activisten die al dagen een universiteitspand aan de Drift in Utrecht bezetten, zijn daar zondagochtend weggegaan. Dat melden ze op Instagram en bevestigt de universiteit. Die laat weten dat met de politie de situatie binnen wordt bekeken en dat het pand maandag in ieder geval nog dicht is vanwege opruimwerkzaamheden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Van het nieuwe boek van Dan Brown, Het ultieme geheim, zijn drie maanden na verschijning al meer dan 200.000 exemplaren verkocht. Het boek heeft daarmee de gouden status bereikt, heeft CPNB zondag bekendgemaakt. De boekenkoepel spreekt van een "opmerkelijk snelle bekroning".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) meldt dat zijn gedachten bij de slachtoffers van de aanslag in Sydney zijn. Daar zijn op Bondi Beach meerdere mensen doodgeschoten tijdens een chanoekaviering.
2 uur geleden