Gazprom straalt op beurs Moskou, inflatie drukt sentiment Europa
AMSTERDAM (ANP) - Het Russische Gazprom won woensdag bijna een kwart aan waarde op de beurs in Moskou. Het staatsgasbedrijf spint duidelijk garen bij de sterk gestegen gasprijs. Gazprom boekte in de eerste jaarhelft een recordwinst en kondigde aan ook een recordbedrag van omgerekend 20 miljard euro aan interim-dividend uit te keren. Door de winst van Gazprom sloot de Russische beurs met een winst van bijna 4 procent.
Gazprom speelt een hoofdrol in de Europese energiecrisis en heeft de gasleveringen aan verschillende Europese landen al afgesloten. Ook heeft het bedrijf woensdag de gastoevoer naar Duitsland via de Nord Stream 1-pijplijn stilgelegd vanwege onderhoud en levert het geen gas meer aan het Franse energiebedrijf Engie wegens een betalingsgeschil.
Op de Europese beurzen speelden vooral inflatiezorgen. Het leven in de eurozone bleek opnieuw een stuk duurder te zijn geworden. De inflatie steeg naar een recordniveau van 9,1 procent. In Nederland was dit 13,6 procent. Steeds meer economen vrezen dat de economie van de eurozone in een recessie kan belanden door de hoge inflatie en de pogingen om deze in te dammen. De Europese Centrale Bank (ECB) beslist volgende week over de rente en komt dan ook met nieuwe prognoses voor de inflatie en economische groei.
Shell
De AEX-index op Beursplein 5 sloot de handelsdag af met een verlies van 1,5 procent, op 680,31 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 925,97 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,4 procent.
Olie- en gasconcern Shell stond bij de grootste dalers in de AEX, met een verlies van 2,7 procent. Voor de derde maand op rij stevent olie af op een prijsdaling door de tragere wereldwijde groei en het scherpere beleid van centrale banken. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper, op 91,20 dollar per vat. Brentolie kostte 2,5 procent minder, op 96,80 dollar.
Just Eat Takeaway
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway stond ook in de staartgroep, met een min van 3,4 procent. Informatie- en dataleverancier Wolters Kluwer sloot de rij met een verlies van 6,2 procent. Philips zakte 0,6 procent. Het zorgtechnologiebedrijf moet een boete betalen van 4,2 miljoen euro aan de Amerikaanse overheid omdat de onderneming het leger niet goed heeft geïnformeerd over aanpassingen aan bepaalde producten. Philips leverde aan de Amerikaanse strijdkrachten apparaten voor de controle van de hartslag van patiënten.
De euro was iets meer waard dan de dollar en noteerde op 1,0072 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - WhatsApp komt onder strengere controle van de EU te staan. De Europese Commissie heeft de openbare kanalenfunctie van de berichtendienst toegevoegd aan een lijst van socialemedia die vanwege hun grootte moeten voldoen aan strengere regels. Die gelden niet voor privéchats, maar alleen voor WhatsApp-kanalen. Dat zijn de openbare chats waar beheerders eenzijdig berichten, foto's en video's kunnen delen.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
5 uur geleden