Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gazprom straalt op beurs Moskou, inflatie drukt sentiment Europa

Gazprom straalt op beurs Moskou, inflatie drukt sentiment Europa

AMSTERDAM (ANP) - Het Russische Gazprom won woensdag bijna een kwart aan waarde op de beurs in Moskou. Het staatsgasbedrijf spint duidelijk garen bij de sterk gestegen gasprijs. Gazprom boekte in de eerste jaarhelft een recordwinst en kondigde aan ook een recordbedrag van omgerekend 20 miljard euro aan interim-dividend uit te keren. Door de winst van Gazprom sloot de Russische beurs met een winst van bijna 4 procent.

Gazprom speelt een hoofdrol in de Europese energiecrisis en heeft de gasleveringen aan verschillende Europese landen al afgesloten. Ook heeft het bedrijf woensdag de gastoevoer naar Duitsland via de Nord Stream 1-pijplijn stilgelegd vanwege onderhoud en levert het geen gas meer aan het Franse energiebedrijf Engie wegens een betalingsgeschil.

Op de Europese beurzen speelden vooral inflatiezorgen. Het leven in de eurozone bleek opnieuw een stuk duurder te zijn geworden. De inflatie steeg naar een recordniveau van 9,1 procent. In Nederland was dit 13,6 procent. Steeds meer economen vrezen dat de economie van de eurozone in een recessie kan belanden door de hoge inflatie en de pogingen om deze in te dammen. De Europese Centrale Bank (ECB) beslist volgende week over de rente en komt dan ook met nieuwe prognoses voor de inflatie en economische groei.

Shell

De AEX-index op Beursplein 5 sloot de handelsdag af met een verlies van 1,5 procent, op 680,31 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 925,97 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,4 procent.

Olie- en gasconcern Shell stond bij de grootste dalers in de AEX, met een verlies van 2,7 procent. Voor de derde maand op rij stevent olie af op een prijsdaling door de tragere wereldwijde groei en het scherpere beleid van centrale banken. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper, op 91,20 dollar per vat. Brentolie kostte 2,5 procent minder, op 96,80 dollar.

Just Eat Takeaway

Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway stond ook in de staartgroep, met een min van 3,4 procent. Informatie- en dataleverancier Wolters Kluwer sloot de rij met een verlies van 6,2 procent. Philips zakte 0,6 procent. Het zorgtechnologiebedrijf moet een boete betalen van 4,2 miljoen euro aan de Amerikaanse overheid omdat de onderneming het leger niet goed heeft geïnformeerd over aanpassingen aan bepaalde producten. Philips leverde aan de Amerikaanse strijdkrachten apparaten voor de controle van de hartslag van patiënten.

De euro was iets meer waard dan de dollar en noteerde op 1,0072 dollar.

Meer uit Financieel

Reder MSC mijdt Hormuz met nieuwe dienst naar Perzische Golf

GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.

51 minuten geleden
FME: autoheffingen VS nadelig voor Nederlandse toeleveranciers

ZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.

2 uur geleden
Problemen met pinnen bij ING en Triodos

AMSTERDAM (ANP) - Klanten van ING en Triodos hebben zaterdagochtend moeilijker kunnen pinnen. Volgens ING lag het probleem bij een externe partij die pintransacties afhandelt, maar is de storing nu voorbij.

3 uur geleden
Spirit Airlines heft zichzelf op na uitblijven staatssteun VS

DANIA BEACH (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines staakt per direct alle activiteiten. De budgetvlieger kwam in financiële problemen toen de Iranoorlog een sterke stijging van de brandstofkosten veroorzaakte. Gesprekken met de Amerikaanse regering over noodsteun liepen op niets uit.

7 uur geleden
Nuenense vleesverwerker vraagt faillissement aan na ingreep NVWA

NUENEN (ANP) - Vleesverwerker Esro Vlees uit Nuenen heeft faillissement aangevraagd na een ingreep van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De toezichthouder verdenkt het bedrijf ervan onveilig vlees te verhandelen en heeft de vergunning ingetrokken. De directie van Esro Vlees stelt dat dit "onvermijdelijk" heeft geleid tot het faillissement.

7 uur geleden
Bloomberg: geen akkoord Spirit Airlines en Amerikaanse regering

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De gesprekken tussen de Amerikaanse regering en luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines zijn beëindigd zonder een akkoord om de in moeilijkheden verkerende luchtvaartmaatschappij te redden. Dat melden bronnen die op de hoogte zijn van de gesprekken aan persbureau Bloomberg.

9 uur geleden
Nederlander voorzichtig met boeken zomervakantie, maar gaat wel

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders blijven voorzichtig met het boeken van hun zomervakantie. Reisbranchevereniging ANVR ziet dat mensen wel op vakantie willen, maar door wat onrust rondom vliegen meer voor zekerheid gaan.

9 uur geleden