Gazprom straalt op beurs Moskou, inflatie drukt sentiment Europa
AMSTERDAM (ANP) - Het Russische Gazprom won woensdag bijna een kwart aan waarde op de beurs in Moskou. Het staatsgasbedrijf spint duidelijk garen bij de sterk gestegen gasprijs. Gazprom boekte in de eerste jaarhelft een recordwinst en kondigde aan ook een recordbedrag van omgerekend 20 miljard euro aan interim-dividend uit te keren. Door de winst van Gazprom sloot de Russische beurs met een winst van bijna 4 procent.
Gazprom speelt een hoofdrol in de Europese energiecrisis en heeft de gasleveringen aan verschillende Europese landen al afgesloten. Ook heeft het bedrijf woensdag de gastoevoer naar Duitsland via de Nord Stream 1-pijplijn stilgelegd vanwege onderhoud en levert het geen gas meer aan het Franse energiebedrijf Engie wegens een betalingsgeschil.
Op de Europese beurzen speelden vooral inflatiezorgen. Het leven in de eurozone bleek opnieuw een stuk duurder te zijn geworden. De inflatie steeg naar een recordniveau van 9,1 procent. In Nederland was dit 13,6 procent. Steeds meer economen vrezen dat de economie van de eurozone in een recessie kan belanden door de hoge inflatie en de pogingen om deze in te dammen. De Europese Centrale Bank (ECB) beslist volgende week over de rente en komt dan ook met nieuwe prognoses voor de inflatie en economische groei.
Shell
De AEX-index op Beursplein 5 sloot de handelsdag af met een verlies van 1,5 procent, op 680,31 punten. De MidKap daalde 0,7 procent tot 925,97 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot 1,4 procent.
Olie- en gasconcern Shell stond bij de grootste dalers in de AEX, met een verlies van 2,7 procent. Voor de derde maand op rij stevent olie af op een prijsdaling door de tragere wereldwijde groei en het scherpere beleid van centrale banken. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper, op 91,20 dollar per vat. Brentolie kostte 2,5 procent minder, op 96,80 dollar.
Just Eat Takeaway
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway stond ook in de staartgroep, met een min van 3,4 procent. Informatie- en dataleverancier Wolters Kluwer sloot de rij met een verlies van 6,2 procent. Philips zakte 0,6 procent. Het zorgtechnologiebedrijf moet een boete betalen van 4,2 miljoen euro aan de Amerikaanse overheid omdat de onderneming het leger niet goed heeft geïnformeerd over aanpassingen aan bepaalde producten. Philips leverde aan de Amerikaanse strijdkrachten apparaten voor de controle van de hartslag van patiënten.
De euro was iets meer waard dan de dollar en noteerde op 1,0072 dollar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
3 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.
6 uur geleden