Gasverbruik daalt met 10 procent, lng-import stijgt fors
DEN HAAG (ANP) - Het totale gasverbruik in Nederland is in de eerste helft van 2023 met 10 procent afgenomen. Met name de industrie, elektriciteitscentrales en huishoudens verbruikten minder aardgas, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De invoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) was bijna 50 procent hoger dan in het eerste halfjaar van 2022. Ook waren de gasvoorraden in juni volgens het CBS goed gevuld.
In de eerste zes maanden van het jaar werd 15,7 miljard kubieke meter aardgas gebruikt. Bij huishoudens daalde het gasverbruik met 13 procent. Ook de industriële grootverbruikers verbruikten 13 procent minder gas. Die daling is vooral het gevolg van het lagere gasverbruik van de chemische industrie. De papierindustrie verbruikte eveneens flink minder gas.
In totaal werd in de eerste helft van 2023 29,4 miljard kubieke meter aardgas ingevoerd en 19,6 miljard kubieke meter uitgevoerd. Daarmee was de totale invoer 2 procent hoger vergeleken met het eerste halfjaar van 2022. De totale uitvoer steeg met 10 procent. Dat komt vooral doordat er meer aardgas werd uitgevoerd naar Duitsland.
Herkomst lng
Lng was in de eerste helft van 2023 goed voor 42 procent van het geïmporteerde aardgas. Het ingevoerde lng komt voornamelijk uit de Verenigde Staten, Rusland en Noorwegen. Het aandeel lng afkomstig uit de VS was ongeveer 63 procent van de totale lng-import. Daarmee komt ongeveer een kwart van de totale gasinvoer uit de VS. De invoer van lng uit Rusland was 58 procent lager dan een jaar eerder. In de eerste jaarhelft kwam ongeveer 8 procent van het ingevoerde lng uit Rusland.
De winning van aardgas, zowel op land als op zee, blijft verder afnemen. De winning op zee was 19 procent lager. In de eerste jaarhelft werd op land 38 procent minder gas gewonnen dan een jaar eerder. De gaswinning in Groningen wordt momenteel afgebouwd. Vanaf 1 oktober stopt die helemaal, besloot de nu demissionaire staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) een paar maanden geleden.
Gasvoorraden
De gasvoorraden waren in de eerste zes maanden van 2023 hoger dan in de afgelopen vier jaar. Dat kwam mede door het instellen van een gewenste vulgraad en het lage gasverbruik. In juni waren de voorraden voor 78 procent gevuld. Dat is meer dan het nagestreefde niveau voor de tijd van het jaar.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Eurostar start de dienstregeling van de treinen van en naar Londen weer op, meldt het bedrijf. Eerder dinsdag schrapte Eurostar alle treinritten van en naar Londen tot nader order vanwege problemen met de bovenleiding in de Kanaaltunnel. Inmiddels is de tunnel weer deels open.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Lodewijk Asscher en Ton Heerts hebben dinsdag de zoektocht in gang gezet naar een nieuw bestuur voor vakbond FNV. "We zoeken mensen die samen met de leden de vakbond weer stevig aan tafel brengen, aan de cao-tafel, op de werkvloer en in politiek Den Haag", zegt Asscher, een van de twee tijdelijke toezichthouders bij de vakbond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Wall Street lijkt moeite te hebben om de kerstrally van vorige week voort te zetten. Beleggers grijpen de laatste handelsdagen van 2025 aan om wat winsten te verzilveren na de sterke opmars dit jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van vakbond FNV overweegt naar de Hoge Raad of het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te stappen. Dit meldt voorzitter Ger Moeken, nadat de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam dinsdag had geoordeeld dat de tijdelijke toezichthouders van de grootste vakbond van Nederland eenmalig de statuten van FNV mogen wijzigen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De eigenaar van de Kanaaltunnel, Getlink, verwacht dat het treinverkeer in de tunnel vanaf 15.00 uur geleidelijk kan worden hervat na een stroomstoring. Dat meldt een woordvoerster aan persbureau AFP.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lodewijk Asscher en Ton Heerts kunnen verdergaan met hun hervormingen bij vakbond FNV. De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft dinsdag besloten dat de twee tijdelijke toezichthouders eenmalig de statuten van de grootste vakbond van Nederland mogen aanpassen. Waarschijnlijk wordt er nu snel een procedure in gang gezet voor het aanstellen van een nieuw bestuur.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Alle Eurostar-treinritten van en naar Londen zijn tot nader order geschrapt. Een probleem in de bovenleiding van de Kanaaltunnel zorgt voor grote hinder. Eurostar roept reizigers op hun reis uit te stellen naar een andere datum.
4 uur geleden