Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasverbruik daalt met 10 procent, lng-import stijgt fors

Gasverbruik daalt met 10 procent, lng-import stijgt fors

DEN HAAG (ANP) - Het totale gasverbruik in Nederland is in de eerste helft van 2023 met 10 procent afgenomen. Met name de industrie, elektriciteitscentrales en huishoudens verbruikten minder aardgas, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De invoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) was bijna 50 procent hoger dan in het eerste halfjaar van 2022. Ook waren de gasvoorraden in juni volgens het CBS goed gevuld.

In de eerste zes maanden van het jaar werd 15,7 miljard kubieke meter aardgas gebruikt. Bij huishoudens daalde het gasverbruik met 13 procent. Ook de industriële grootverbruikers verbruikten 13 procent minder gas. Die daling is vooral het gevolg van het lagere gasverbruik van de chemische industrie. De papierindustrie verbruikte eveneens flink minder gas.

In totaal werd in de eerste helft van 2023 29,4 miljard kubieke meter aardgas ingevoerd en 19,6 miljard kubieke meter uitgevoerd. Daarmee was de totale invoer 2 procent hoger vergeleken met het eerste halfjaar van 2022. De totale uitvoer steeg met 10 procent. Dat komt vooral doordat er meer aardgas werd uitgevoerd naar Duitsland.

Herkomst lng

Lng was in de eerste helft van 2023 goed voor 42 procent van het geïmporteerde aardgas. Het ingevoerde lng komt voornamelijk uit de Verenigde Staten, Rusland en Noorwegen. Het aandeel lng afkomstig uit de VS was ongeveer 63 procent van de totale lng-import. Daarmee komt ongeveer een kwart van de totale gasinvoer uit de VS. De invoer van lng uit Rusland was 58 procent lager dan een jaar eerder. In de eerste jaarhelft kwam ongeveer 8 procent van het ingevoerde lng uit Rusland.

De winning van aardgas, zowel op land als op zee, blijft verder afnemen. De winning op zee was 19 procent lager. In de eerste jaarhelft werd op land 38 procent minder gas gewonnen dan een jaar eerder. De gaswinning in Groningen wordt momenteel afgebouwd. Vanaf 1 oktober stopt die helemaal, besloot de nu demissionaire staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) een paar maanden geleden.

Gasvoorraden

De gasvoorraden waren in de eerste zes maanden van 2023 hoger dan in de afgelopen vier jaar. Dat kwam mede door het instellen van een gewenste vulgraad en het lage gasverbruik. In juni waren de voorraden voor 78 procent gevuld. Dat is meer dan het nagestreefde niveau voor de tijd van het jaar.

Meer uit Financieel

Trump: VS beslissen welke oliebedrijven in Venezuela mogen werken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.

7 uur geleden
Trump: focus gesprek oliebedrijven op Venezuela en lagere prijzen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

8 uur geleden
Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

9 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

11 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

11 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

13 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

13 uur geleden