Gasunie maakt minder winst door lagere omzet en meer personeel
GRONINGEN (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar minder winst gemaakt, meldt het bedrijf in zijn jaarverslag. Dat komt volgens het bedrijf omdat er minder binnenkwam, maar ook omdat de kosten voor personeel en voorinvesteringen in de energietransitie hoger waren.
Gasunie is bezig om te veranderen van gastransportbedrijf naar een aanbieder van energie-infrastructuur voor duurzamere alternatieven. Daarin investeert het overheidsbedrijf tot 2030 bijna 10 miljard euro. Om de projecten uit te kunnen voeren, nam de onderneming vorig jaar meer werknemers aan en dat zorgde voor hogere personeelskosten. Meer dan 3000 mensen werkten eind vorig jaar bij het bedrijf, dat is bijna 12 procent meer dan een jaar eerder.
Vorig jaar begon bijvoorbeeld de aanleg van het eerste deel van het landelijke waterstofnetwerk in Rotterdam, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden en met Duitsland en België. Ook is de bouw van het eerste grote CO2-transport en -opslagsysteem in Nederland, Porthos, volgens Gasunie inmiddels begonnen. Het bedrijf besloot vorig jaar samen met Energie Beheer Nederland en het Havenbedrijf Rotterdam om definitief door te gaan met dit project, waarmee 1,3 miljard euro is gemoeid. Komende jaren neemt het bedrijf naar eigen zeggen investeringsbesluiten voor meer en grotere transport- en opslagprojecten voor CO2 en waterstof.
Gasunie maakte vorig jaar 615 miljoen euro winst, 114 miljoen euro minder dan in 2022. De opbrengsten kwamen uit op circa 2,1 miljard euro, bijna 200 miljoen minder vergeleken met het jaar daarvoor. Het bedrijf wil 266 miljoen euro van zijn nettowinst uitkeren als dividend aan de aandeelhouder, de Nederlandse staat. Dat is meer dan de 200 miljoen euro die Gasunie vorig jaar uitkeerde over de winst van 2022.
Overigens blijft het bedrijf wel investeren in fossiele energie. Gasunie werkt bijvoorbeeld aan het uitbreiden van twee terminals die vloeibaar gemaakt aardgas (lng) omzetten naar gasvormig aardgas. Die terminals bevinden zich op de Maasvlakte in Rotterdam en in de Eemshaven in Groningen. De investering kost in totaal 350 miljoen euro en de terminals zijn naar verwachting in de tweede helft van 2026 klaar voor gebruik. Het is de bedoeling dat op beide locaties straks ook groene waterstof opgeslagen kan worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
8 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
9 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
13 uur geleden