Gasunie maakt minder winst door lagere omzet en meer personeel
GRONINGEN (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar minder winst gemaakt, meldt het bedrijf in zijn jaarverslag. Dat komt volgens het bedrijf omdat er minder binnenkwam, maar ook omdat de kosten voor personeel en voorinvesteringen in de energietransitie hoger waren.
Gasunie is bezig om te veranderen van gastransportbedrijf naar een aanbieder van energie-infrastructuur voor duurzamere alternatieven. Daarin investeert het overheidsbedrijf tot 2030 bijna 10 miljard euro. Om de projecten uit te kunnen voeren, nam de onderneming vorig jaar meer werknemers aan en dat zorgde voor hogere personeelskosten. Meer dan 3000 mensen werkten eind vorig jaar bij het bedrijf, dat is bijna 12 procent meer dan een jaar eerder.
Vorig jaar begon bijvoorbeeld de aanleg van het eerste deel van het landelijke waterstofnetwerk in Rotterdam, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden en met Duitsland en België. Ook is de bouw van het eerste grote CO2-transport en -opslagsysteem in Nederland, Porthos, volgens Gasunie inmiddels begonnen. Het bedrijf besloot vorig jaar samen met Energie Beheer Nederland en het Havenbedrijf Rotterdam om definitief door te gaan met dit project, waarmee 1,3 miljard euro is gemoeid. Komende jaren neemt het bedrijf naar eigen zeggen investeringsbesluiten voor meer en grotere transport- en opslagprojecten voor CO2 en waterstof.
Gasunie maakte vorig jaar 615 miljoen euro winst, 114 miljoen euro minder dan in 2022. De opbrengsten kwamen uit op circa 2,1 miljard euro, bijna 200 miljoen minder vergeleken met het jaar daarvoor. Het bedrijf wil 266 miljoen euro van zijn nettowinst uitkeren als dividend aan de aandeelhouder, de Nederlandse staat. Dat is meer dan de 200 miljoen euro die Gasunie vorig jaar uitkeerde over de winst van 2022.
Overigens blijft het bedrijf wel investeren in fossiele energie. Gasunie werkt bijvoorbeeld aan het uitbreiden van twee terminals die vloeibaar gemaakt aardgas (lng) omzetten naar gasvormig aardgas. Die terminals bevinden zich op de Maasvlakte in Rotterdam en in de Eemshaven in Groningen. De investering kost in totaal 350 miljoen euro en de terminals zijn naar verwachting in de tweede helft van 2026 klaar voor gebruik. Het is de bedoeling dat op beide locaties straks ook groene waterstof opgeslagen kan worden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Een grote energiefaciliteit van Shell in Qatar is beschadigd geraakt door een Iraanse aanval. Volgens Shell ontstond brand aan de fabriek voor vloeibaar petroleumgas (lpg). Die is inmiddels geblust. Essentieel personeel is volgens het bedrijf veilig en de omvang van de schade wordt in kaart gebracht.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De invoering van de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is een stap dichterbij gekomen. De commissie voor handel in het Europees Parlement stemde in met de ratificering van een deel van die handelsafspraken, werd donderdag duidelijk. Uit onvrede over Amerikaanse dreigementen rond Groenland en de invoering van nieuwe algehele importheffingen door president Trump stelden parlementariërs die stemming meermaals uit.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Voor Nederland en de omliggende landen is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar, zegt een woordvoerster van gasnetbeheerder Gasunie. Nederland krijgt volgens haar geen gas uit Qatar, waar belangrijke gasinstallaties zijn aangevallen door Iran.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en Europa, steeg donderdagochtend met meer dan 10 procent door de oorlog in het Midden-Oosten en de Iraanse aanvallen op energiefaciliteiten in de regio.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is "meer en betere publiek-private samenwerking" nodig om binnensteden en dorpskernen "leefbaar, veilig en vitaal te houden", vinden ondernemersorganisaties. VNO-NCW en MKB-Nederland hebben daarom een 11-puntenplan verstuurd naar nieuw verkozen gemeenteraden, waarmee ze hopen input te hebben in de coalitieakkoorden.
1 uur geledenROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.
3 uur geleden