Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasunie maakt minder winst door lagere omzet en meer personeel

Gasunie maakt minder winst door lagere omzet en meer personeel

GRONINGEN (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar minder winst gemaakt, meldt het bedrijf in zijn jaarverslag. Dat komt volgens het bedrijf omdat er minder binnenkwam, maar ook omdat de kosten voor personeel en voorinvesteringen in de energietransitie hoger waren.

Gasunie is bezig om te veranderen van gastransportbedrijf naar een aanbieder van energie-infrastructuur voor duurzamere alternatieven. Daarin investeert het overheidsbedrijf tot 2030 bijna 10 miljard euro. Om de projecten uit te kunnen voeren, nam de onderneming vorig jaar meer werknemers aan en dat zorgde voor hogere personeelskosten. Meer dan 3000 mensen werkten eind vorig jaar bij het bedrijf, dat is bijna 12 procent meer dan een jaar eerder.

Vorig jaar begon bijvoorbeeld de aanleg van het eerste deel van het landelijke waterstofnetwerk in Rotterdam, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden en met Duitsland en België. Ook is de bouw van het eerste grote CO2-transport en -opslagsysteem in Nederland, Porthos, volgens Gasunie inmiddels begonnen. Het bedrijf besloot vorig jaar samen met Energie Beheer Nederland en het Havenbedrijf Rotterdam om definitief door te gaan met dit project, waarmee 1,3 miljard euro is gemoeid. Komende jaren neemt het bedrijf naar eigen zeggen investeringsbesluiten voor meer en grotere transport- en opslagprojecten voor CO2 en waterstof.

Gasunie maakte vorig jaar 615 miljoen euro winst, 114 miljoen euro minder dan in 2022. De opbrengsten kwamen uit op circa 2,1 miljard euro, bijna 200 miljoen minder vergeleken met het jaar daarvoor. Het bedrijf wil 266 miljoen euro van zijn nettowinst uitkeren als dividend aan de aandeelhouder, de Nederlandse staat. Dat is meer dan de 200 miljoen euro die Gasunie vorig jaar uitkeerde over de winst van 2022.

Overigens blijft het bedrijf wel investeren in fossiele energie. Gasunie werkt bijvoorbeeld aan het uitbreiden van twee terminals die vloeibaar gemaakt aardgas (lng) omzetten naar gasvormig aardgas. Die terminals bevinden zich op de Maasvlakte in Rotterdam en in de Eemshaven in Groningen. De investering kost in totaal 350 miljoen euro en de terminals zijn naar verwachting in de tweede helft van 2026 klaar voor gebruik. Het is de bedoeling dat op beide locaties straks ook groene waterstof opgeslagen kan worden.

Meer uit Financieel

Nieuwe Amerikaanse vrijstelling voor verkoop Russische olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.

17 minuten geleden
Damrak toont herstel ondanks onrust in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.

1 uur geleden
Handelsdeal EU-VS is 'cruciaal' voor Nederland, vindt Sjoerdsma

BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.

2 uur geleden
Schoonmakers krijgen hogere reiskostenvergoeding in nieuwe cao

UTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.

2 uur geleden
Wachtrijen voor security op Schiphol groeien

SCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.

3 uur geleden
Regionaal meer geluidshinder om aanpassing vertrekroute Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) voert volgende maand twee veiligheidsmaatregelen door voor vertrekkende vliegtuigen vanaf Schiphol. Zo vliegen toestellen die tussen 23.00 uur en 06.00 uur opstijgen vanaf de Polderbaan en naar het zuiden gaan, een andere route. Dit leidt op sommige plekken in Nederland tot meer geluidsoverlast, erkent LVNL.

3 uur geleden
Wall Street begint lager na nieuwe waarschuwing Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn met verliezen begonnen aan de nieuwe week. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. President Donald Trump waarschuwde dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt. Hij lichtte niet toe welke stappen hij van Iran verwachtte of welke gevolgen dat zou kunnen hebben.

3 uur geleden