Gasunie investeerde in 2025 ruim 600 miljoen in energiezekerheid
ROTTERDAM (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar "fors" geïnvesteerd in de energie-infrastructuur van Nederland. Met investeringen in de gasinfrastructuur en de capaciteit voor vloeibaar gas (LNG) wil het de energiezekerheid en weerbaarheid vergroten. Terwijl investeringen in nieuwe infrastructuur voor waterstof en CO2-transport en -opslag moeten bijdragen aan de energietransitie.
In zowel energiezekerheid als de transitie werd vorig jaar ruim 600 miljoen euro gestoken. "We investeren in de ruggengraat van het energiesysteem", stelt topvrouw Willemien Terpstra. "Zo borgen we de energiezekerheid van vandaag en bouwen we tegelijkertijd aan een toekomstbestendig energiesysteem."
Die energiezekerheid is dit jaar nog relevanter geworden, vooral door de oorlog in Iran. "De bestaande opslagen in Nederland en Europa zijn en blijven daarom nodig", schrijft Gasunie daarover op de website. Door gas achter de hand te houden kan Nederland "onderbrekingen beter opvangen". Die gasvoorraad in Nederland is momenteel rond de 10 procent, een stuk lager dan normaal in deze tijd.
'Waarmaakjaren'
De topvrouw spreekt nu van de "waarmaakjaren" voor Nederland waarin veel moet samenkomen. "Hierbij is onze koers helder: voor onze industrie en samenleving meters maken voor een sterk energiesysteem waarin elektriciteit, aardgas, groen gas, waterstof en warmte elkaar versterken", stelt Terpstra.
Als voorbeeld noemt de Gasunie hybride warmtepompen die het elektriciteitsnet ontlasten en gas dat als achtervang fungeert op elektriciteitscentrales als de opbrengst uit zon en wind tegenvalt.
Aardgas
Aardgas werd in 2025 vaker ingezet om de schommelingen in zon- en windproductie op te vangen, zodat de energiezekerheid kon worden gegarandeerd, ziet de Gasunie. Het verbruik steeg vorig jaar met 17 procent. Daarentegen nam de vraag vanuit de industrie naar aardgas vorig jaar met 9 procent af.
Alles bij elkaar transporteerde de Gasunie vorig jaar ruim 6 procent meer aardgas dan in 2024. In totaal werd 685 TWh aardgas getransporteerd, gelijk aan 1,5 keer het energieverbruik van Nederland.
Investeringsagenda
Voor de komende jaren staan er nog meer investeringen gepland. De zogeheten investeringsagenda bedraagt ongeveer 10,5 miljard euro de komende vijf jaar. De Gasunie verwacht dat driekwart daarvan naar de energietransitie gaat en een kwart naar de aardgas- en LNG-infrastructuur.
Gasunie boekte in 2025 een nettowinst van 85 miljoen euro, tegen 70 miljoen euro een jaar eerder. De omzet klom vorig jaar met ruim 90 miljoen euro naar bijna 1,7 miljard euro.
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlander Remko Rijnders kan de nieuwe topman worden van Ceconomy, het Duitse moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn. Hij zou dan opvolger worden van topman Kai-Ulrich Deissner die vrijdag bekendmaakte dit jaar af te treden om persoonlijke redenen. Rijnders is nu nog financieel directeur van Ceconomy.
17 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het is de vraag of Nederlandse Spoorwegen reizigers in de toekomst op dezelfde manier blijft compenseren bij stakingen. De spoorvervoerder evalueert de regeling die daarvoor is opgezet, staat in het jaarverslag van het bedrijf. Nu vergoedt de NS reizigers voor hun kosten voor vervangend vervoer, tot een maximum van 25 euro, of hun treinkaartje als ritten uitvallen door een staking.
47 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De dieselprijs in Nederland heeft een recordhoogte bereikt door de oorlog in het Midden-Oosten, berekende consumentencollectief UnitedConsumers. De landelijke adviesprijs is gestegen naar 2,375 euro per liter.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde vrijdag tot de dalers op de Amsterdamse beurs na publicatie van de resultaten. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles liet tevens weten de plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op te schorten vanwege "te veel onzekerheid op de markt". Zo zorgt de oorlog in Iran voor veel tumult op de beurzen. Ook het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump zorgt voor onzekerheid.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De grote Deense rederij Maersk schort twee containerdiensten via het Midden-Oosten tijdelijk op vanwege de oorlog in de regio en de onveilige situatie voor de scheepvaart. Volgens Maersk gaat het om een voorzorgsmaatregel om de veiligheid van bemanningen en schepen te garanderen.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Eurowings, onderdeel van Lufthansa, stuurt een vliegtuig naar het Midden-Oosten om gestrande Duitse toeristen terug te vliegen. Het gaat om ongeveer 150 toeristen die worden opgehaald in de Saudische hoofdstad Riyad en dan worden overgebracht naar Keulen.
3 uur geledenKEULEN (ANP) - Lufthansa heeft vorig jaar een recordomzet geboekt en een hogere operationele winst behaald. Over 2026 is het Duitse luchtvaartconcern onzekerder geworden door de oorlog in en rond Iran, die voor een sterke stijging van de olieprijzen heeft gezorgd.
3 uur geleden