Gasunie: geen tekort in Nederland bij wegvallen Russisch aardgas
DEN HAAG (ANP) - Nederland zal deze winter geen tekort aan gas hebben, zelfs niet als Rusland een jaar lang de gaskraan dichtdraait. Ook hoeven gebruikers niet verplicht afgeschakeld te worden in dat geval, stelt Gasunie. Dan moet wel voldaan zijn aan een aantal randvoorwaarden.
Zo moet de vraag niet verder stijgen, de capaciteit van kolencentrales in Nederland niet beperkt worden en moeten de gasopslagen voor minstens 80 procent gevuld worden. Gasunie zegt dat dan andere noodmaatregelen zoals extra productie uit het Groningenveld de komende maanden niet nodig zijn.
Ook moet de Nederlandse capaciteit voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verdubbeld worden door de ontwikkeling van nieuwe terminals door Gasunie. Daarnaast moeten de lng-terminals in Nederland, België en het Verenigd Koninkrijk volledig benut blijven. Een koude winter of tegenvallers in het aanbod van lng kunnen wel betekenen dat de "praktijk sterk afwijkt van de cijfers waarmee is gerekend", zegt de netwerkbeheerder.
Gasopslagen
Gasunie verwacht ook dat als het huidige onderhoud aan gaspijplijn Nord Stream 1 langer duurt, de gasopslagen voldoende gevuld kunnen worden om de 80 procent te halen. Om de gasopslagen tot 90 procent te vullen, zijn aanvullende maatregelen nodig.
De netwerkbeheerder waarschuwt verder dat het "nodig blijft om met elkaar op aardgas te besparen", zegt directeur Bart Jan Hoevers. "Belangrijk is ook dat de maatregelen voor voldoende gas in gasopslagen en een maximaal lng-aanbod gerealiseerd worden."
Importcapaciteit
Dit jaar verdubbelt Gasunie de importcapaciteit van lng in Nederland van circa 12 miljard kubieke meter naar 24 miljard kubieke meter gas. Ook berekende Gasunie dat Nederland het komende gasjaar, vanaf oktober, maximaal 35 miljard kubieke meter aardgas naar Duitsland kan transporteren. Meer kan het Duitse gasnetwerk ook niet transporteren. Dit is bijna evenveel als het totale Nederlandse jaarverbruik.
De analyse van Gasunie "laat inderdaad zien dat we de afgelopen tijd verstandige maatregelen hebben genomen", reageert klimaatminister Rob Jetten. Maar er is weinig ruimte voor grote tegenvallers, erkent hij: het kabinet kan niet "rustig achteroverleunen", aldus de bewindsman. "Want als die Russische export naar Europa helemaal stopt, kan je nog steeds in extremere situaties terechtkomen, en daar moet je op voorbereid zijn."
Ook is het kabinet afhankelijk van andere Europese landen. Lang niet overal is zoveel gas bespaard als in Nederland. Bovendien moet Nederland mogelijk bijspringen als bijvoorbeeld in Duitsland tekorten dreigen.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Thailand heeft een steunpakket goedgekeurd om zijn economie te beschermen tegen de hoge olieprijzen die het gevolg zijn van de oorlog in het Midden-Oosten. Zo komt het Aziatische land met hogere brandstofsubsidies, uitkeringen en goedkopere leningen.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
14 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
14 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
15 uur geleden