Gasunie: geen tekort in Nederland bij wegvallen Russisch aardgas
DEN HAAG (ANP) - Nederland zal deze winter geen tekort aan gas hebben, zelfs niet als Rusland een jaar lang de gaskraan dichtdraait. Ook hoeven gebruikers niet verplicht afgeschakeld te worden in dat geval, stelt Gasunie. Dan moet wel voldaan zijn aan een aantal randvoorwaarden.
Zo moet de vraag niet verder stijgen, de capaciteit van kolencentrales in Nederland niet beperkt worden en moeten de gasopslagen voor minstens 80 procent gevuld worden. Gasunie zegt dat dan andere noodmaatregelen zoals extra productie uit het Groningenveld de komende maanden niet nodig zijn.
Ook moet de Nederlandse capaciteit voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verdubbeld worden door de ontwikkeling van nieuwe terminals door Gasunie. Daarnaast moeten de lng-terminals in Nederland, België en het Verenigd Koninkrijk volledig benut blijven. Een koude winter of tegenvallers in het aanbod van lng kunnen wel betekenen dat de "praktijk sterk afwijkt van de cijfers waarmee is gerekend", zegt de netwerkbeheerder.
Gasopslagen
Gasunie verwacht ook dat als het huidige onderhoud aan gaspijplijn Nord Stream 1 langer duurt, de gasopslagen voldoende gevuld kunnen worden om de 80 procent te halen. Om de gasopslagen tot 90 procent te vullen, zijn aanvullende maatregelen nodig.
De netwerkbeheerder waarschuwt verder dat het "nodig blijft om met elkaar op aardgas te besparen", zegt directeur Bart Jan Hoevers. "Belangrijk is ook dat de maatregelen voor voldoende gas in gasopslagen en een maximaal lng-aanbod gerealiseerd worden."
Importcapaciteit
Dit jaar verdubbelt Gasunie de importcapaciteit van lng in Nederland van circa 12 miljard kubieke meter naar 24 miljard kubieke meter gas. Ook berekende Gasunie dat Nederland het komende gasjaar, vanaf oktober, maximaal 35 miljard kubieke meter aardgas naar Duitsland kan transporteren. Meer kan het Duitse gasnetwerk ook niet transporteren. Dit is bijna evenveel als het totale Nederlandse jaarverbruik.
De analyse van Gasunie "laat inderdaad zien dat we de afgelopen tijd verstandige maatregelen hebben genomen", reageert klimaatminister Rob Jetten. Maar er is weinig ruimte voor grote tegenvallers, erkent hij: het kabinet kan niet "rustig achteroverleunen", aldus de bewindsman. "Want als die Russische export naar Europa helemaal stopt, kan je nog steeds in extremere situaties terechtkomen, en daar moet je op voorbereid zijn."
Ook is het kabinet afhankelijk van andere Europese landen. Lang niet overal is zoveel gas bespaard als in Nederland. Bovendien moet Nederland mogelijk bijspringen als bijvoorbeeld in Duitsland tekorten dreigen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.
2 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De kosten van vliegtickets kunnen met 9 procent stijgen nu de brandstofprijzen scherp zijn gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt de topman van de International Air Transport Association (IATA) Willie Walsh.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Tijdens de Belgische nationale vakbondsbetoging in Brussel zijn vijftig mensen afgevoerd, meldt de Brusselse politie. Aan de manifestatie deden volgens de politie ongeveer 80.000 mensen mee. Die verliep volgens de politie over het algemeen vreedzaam.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP/AFP) - KLM verhoogt de prijzen voor retourtickets van langeafstandsvluchten vanwege de gestegen kerosineprijs met 50 euro. De prijsverhoging geldt sinds woensdag voor Economy Class-stoelen van zowel de Nederlandse luchtvaartmaatschappij als partner Air France. De prijsverhoging geldt volgens een woordvoerster niet voor retourtickets van dochterbedrijf Transavia.
4 uur geleden