Gasunie: gasvoorraad uitzonderlijk laag, maar geen reden tot zorg
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraad is hard geslonken, maar er is volgens Gasunie op dit moment geen reden tot zorg. Zo is er nog voldoende aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit het buitenland, laat een woordvoerster van Gasunie weten. Wel is de voorraad uitzonderlijk laag, beaamt ze.
De Nederlandse gasopslagen zijn nog voor ongeveer 16 procent gevuld. Begin januari lag dat nog rond de 45 procent. Door het koude weer neemt de vraag naar gas voor verwarming toe, waardoor de voorraden leger raken. Maar ook elektriciteitscentrales vragen deze winter bijzonder veel gas, volgens Gasunie. Dat komt doordat zon en wind op sommige momenten onvoldoende elektriciteit opwekken.
Gasunie verwacht dat de situatie de rest van de winter goed blijft gaan. "Je weet nooit hoe lang de winter duurt, maar er blijft op dit moment voldoende aanvoer op andere manieren", aldus de zegsvrouw.
Milder weer
Of de gasvoorraden komende zomer voldoende worden aangevuld en hoe de situatie zich volgende winter ontvouwt, kan Gasunie niet zeggen. Marktpartijen zijn verantwoordelijk voor het vullen van gasbergingen. Het is op dit moment nog "een vraagteken" hoe dat dit jaar zal verlopen.
De gasopslagen waren aan het begin van de winter minder vol dan op EU-niveau is afgesproken. Demissionair energieminister Sophie Hermans zei vorige week zich ook geen zorgen te maken over de stand van de gasvoorraad, maar wel de "vinger aan de pols" te houden.
De Europese gasprijzen zijn juist weer wat gedaald, omdat weersverwachtingen aangeven dat er milder weer op komst is. De gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam noteerde maandagochtend 5 procent lager, op ongeveer 31 euro per megawattuur.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
15 uur geleden