Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasunie: binnenkort stikstof uit vertraagde fabriek in Zuidbroek

Gasunie: binnenkort stikstof uit vertraagde fabriek in Zuidbroek

ZUIDBROEK (ANP) - Gasunie verwacht dat de nieuwe fabriek voor de import van aardgas in september de eerste stikstof kan produceren, wat belangrijk is om van het Groningse gas af te kunnen stappen. De bouw van de stikstofinstallatie in het Groningse Zuidbroek liep meerdere keren vertraging op en zal ruim een jaar later dan gepland operationeel zijn.

De installatie is nodig om stikstof toe te voegen aan geïmporteerd gas, dat zo geschikt wordt gemaakt voor de verwarming van Nederlandse huizen. Het gas uit het buitenland moet het gas uit het gasveld in Groningen volledig vervangen, omdat de aardgaswinning daar aardbevingen veroorzaakt.

In juni zei de verantwoordelijke staatssecretaris Hans Vijlbrief dat de stikstofinstallatie 1 oktober open zal gaan. Gasunie meldt nu dat hoofdaannemer Air Products "heeft toegezegd zijn uiterste best te doen" om die deadline te halen.

Fases

"We zijn wat voorzichtig geworden, maar het ziet er allemaal heel goed uit", verklaart een woordvoerster van Gasunie die slag om de arm. "Maar we hebben ook al een melding aan de markt gedaan over de stikstof in oktober."

De opening van de fabriek, die uit drie onderdelen bestaat, gebeurt gedurende de maand oktober in fases. De stikstofproductie in september is puur bedoeld om systemen te testen.

Vijfhonderd medewerkers

De vertraging bij de oplevering van de fabriek was onder andere het gevolg van een hoogoplopend conflict tussen Air Products en bouwbedrijf Ballast Nedam. De hoofdaannemer beëindigde afgelopen winter het contract met Ballast Nedam, dat bepaalde afspraken niet zou zijn nagekomen. Dit terwijl de fabriek al bijna af was.

Gasunie maakte voor de zomer extra afspraken met Air Products om de bouw te versnellen, schrijft de gasnetbeheerder. Vervolgens werkten zo'n vijfhonderd medewerkers van Air Products en meerdere onderaannemers aan de fabriek. Op dit moment zijn zij bezig de systemen in de fabriek te testen.

Meer uit Financieel

Kansspelautoriteit waarschuwt organisator illegale bingo's

DEN HAAG (ANP) - De Kansspelautoriteit (Ksa) heeft organisator van bingo-evenementen Legs Eleven gewaarschuwd. Evenementen onder de naam Bingo Loco, onder meer in de Maassilo in Rotterdam en Complex in Maastricht, vallen niet onder de wettelijke uitzondering van bingo's en zijn daardoor niet toegestaan.

16 minuten geleden
Waakhond kijkt of scholen genoeg keuze in leermaterialen hebben

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat kijken of middelbare scholen wel genoeg keuze hebben bij de inkoop van digitale leermaterialen. De waakhond laat weten signalen te hebben ontvangen dat deze markt mogelijk niet goed werkt en dat scholen niet altijd genoeg keuzevrijheid ervaren.

34 minuten geleden
Bloomberg: miljardair verkoopt huis voor record van 300 miljoen

LONDEN (ANP) - De Britse miljardair Nick Candy heeft zijn huis in de Londense wijk Chelsea verkocht voor meer dan 270 miljoen pond. Dat is omgerekend meer dan 300 miljoen euro. Volgens persbureau Bloomberg gaat het naar verluidt om het duurste verkochte huis ooit. Wie de koper is, is niet bekend.

1 uur geleden
Vattenfall: huishoudens verbruiken structureel minder gas

DEN HAAG (ANP) - Het gasverbruik van Nederlandse huishoudens is sinds de energiecrisis van 2022 structureel verminderd. Dat meldt energieleverancier Vattenfall. Volgens een analyse van het klantenverbruik werd afgelopen winter gemiddeld 14 procent minder verbruikt dan in de winter van 2021/2022. Vattenfall zegt dat deze ontwikkeling extra relevant is vanwege de onrust op de energiemarkt door de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Goudprijs daalt na tegenstrijdige signalen Trump over Iranoorlog

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is donderdag gedaald na de toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump, die weinig duidelijkheid bood over een oplossing voor de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de prijs van zilver daalde fors.

1 uur geleden
Woonketens Kwantum en Leen Bakker gaan over naar nieuwe eigenaar

RAAMSDONKSVEER (ANP) - De overname van woonketens Kwantum en Leen Bakker door investeringsmaatschappij Orlando Capital V is afgerond. De ondernemingsraad en de Autoriteit Consument & Markt (ACM) hebben de laatste goedkeuring gegeven.

1 uur geleden
Claim tegen sjoemelcampers Stellantis in de maak

DEN HAAG (ANP) - Stichting Car Claim begint in samenwerking met de Consumentenbond, Consumenten Claim en de Nederlandse Kampeerauto Club een claimzaak tegen autofabrikant Stellantis vanwege vermeende sjoemelsoftware in campers. Over de hoogte van de claim kunnen de organisaties op dit moment nog niets zeggen.

1 uur geleden