Gasprijs stijgt door spanningen in het Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijzen zijn vrijdag gestegen tot het hoogste niveau sinds eind mei. Gas werd duurder door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten, na de Israëlische aanval op Iran. De prijs op de toonaangevende Europese gasbeurs in Amsterdam voor levering in juli stond bijna 3 procent hoger op 37,20 euro per megawattuur. Dat is de grootste prijsstijging in vijf weken.
De afgelopen maanden ging de gasprijs juist omlaag door de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump. Handelaren verwachten dat de importheffingen die de Verenigde Staten hebben ingevoerd de wereldwijde vraag naar energie zullen drukken. Daardoor wordt ook de concurrentie voor gasleveringen minder. Eind april kostte gas nog ongeveer 32 euro per megawattuur. Dat was de laagste prijs sinds september vorig jaar.
Een belangrijk risico is dat een escalatie van het conflict tussen Israël en Iran het transport door de Straat van Hormuz, een belangrijke vaarroute voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en olie, zou kunnen verstoren. Hoewel Iran regelmatig heeft gedreigd de Straat van Hormuz af te sluiten, heeft het land dit niet gedaan. De lng-leveringen lijken momenteel niet te worden beïnvloed door het conflict, maar kunnen vertraging oplopen als schepen de zeestraat gaan vermijden.
"Het risico voor de energiemarkten schuilt in een bredere regionale escalatie waarbij grote leveranciers van ruwe olie en aardgas betrokken zijn", zei Florence Schmit, energiestrateeg bij Rabobank. Qatar, Oman en de Verenigde Arabische Emiraten beschikken volgens Schmit over een lng-exportcapaciteit van ongeveer 98 miljoen ton, goed voor 18 procent van het wereldwijde aanbod. Hoewel Europa het grootste deel van zijn lng uit de VS haalt, zou elke verstoring van de export de gasprijs in een "worstcasescenario" boven de 100 euro per megawattuur kunnen brengen, waarschuwt Schmit.
Meer uit Financieel
DÜSSELDORF (ANP/RTR) - Apple gaat de regels wijzigen voor het gebruik van persoonsgegevens door app-ontwikkelaars voor gerichte reclame op iPhones en iPads, zo maakte de Duitse mededingingsautoriteit BKA bekend. Hiermee wordt een jarenlang onderzoek van het Bundeskartellamt (BKA) afgesloten.
1 uur geledenKRYVIH RIH (ANP) - Bij een raketaanval op een staalfabriek van ArcelorMittal in Oekraïne zijn dit weekend twee doden gevallen. Dat bevestigt het aan de Amsterdamse beurs genoteerde staalbedrijf. De doden zijn een medewerker van het bedrijf zelf en een medewerker van een aannemersorganisatie. Daarnaast vielen er dertien gewonden bij de raketaanval.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De regen biedt verlichting voor de binnenvaartsector, verwacht binnenvaartexpert Wouter van der Geest van adviesbureau Rebel Group. Nadat er de afgelopen dagen regen is gevallen wordt er ook de komende tijd neerslag verwacht, waardoor de waterstanden zullen stijgen. Binnenvaartschippers kunnen daardoor weer meer lading vervoeren aan het eind van de week.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Virgin Trains, het spoorwegbedrijf van de Britse miljardair Richard Branson, heeft van de Britse spoorwegautoriteit ORR toestemming gekregen om maximaal twintig nieuwe dagelijkse retourritten te verzorgen tussen Londen, Parijs, Brussel en Amsterdam. Het Office of Rail and Road (ORR) stelt met de goedkeuring de concurrentie op de internationale spoormarkt te willen vergroten.
4 uur geledenMADRID (ANP/BLOOMBERG) - Spaanse werknemers van vliegtuigbouwer Airbus gaan vanaf 24 augustus opnieuw staken in een arbeidsconflict. Dat meldt de krant El Confidencial op basis van bronnen bij het bedrijf. In juli was er ook al een staking bij Airbus in Spanje. Daardoor waren er volgens de krant productieverstoringen voor de A320, A330 en A350, evenals verstoringen bij onderhoudsdiensten van gevechtsvliegtuigen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst begonnen. Vooral de chipbedrijven lieten herstel zien na de koersverliezen op vrijdag. ASMI, Besi en ASML wonnen tot 2,7 procent en waren daarmee de sterkste stijgers bij de Amsterdamse hoofdbedrijven.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse bouwsector heeft steeds meer last van de historisch lage waterstanden van de Rijn en andere rivieren. "Het vervoer over water wordt steeds moeizamer", heeft Thomas Reimann, voorzitter van een werkgeversorganisatie voor aannemers in Hessen, gezegd tegen het Duitse persbureau dpa. Ook in Nederland ondervindt de bouw hinder.
7 uur geleden