
Gasprijs slechts fractie hoger ondanks stakingsdreiging Australië
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese aardgasprijs ging dinsdag slechts een fractie omhoog, ondanks een gevreesde staking bij energiebedrijf Chevron in Australië. Medewerkers van het Amerikaanse in Australië zijn van plan vanaf donderdag twee weken het werk neer te leggen.
De staking kan grote gevolgen hebben voor de wereldwijde levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng). De twee locaties die stil komen te liggen waren vorig jaar goed voor zo'n 7 procent van de wereldwijde leveringen van lng. In de afgelopen weken stegen de gasprijzen al door de stakingsdreiging.
Op de Amsterdamse gasbeurs noteerde de prijs voor leveringen in oktober dinsdagochtend 0,1 procent hoger op 33,60 euro per megawattuur. De prijs wordt daarbij gedrukt doordat de Europese voorraden al nagenoeg vol zijn voor de komende winter en de vraag naar gas door het warmere weer in Noord-Europa laag is.
Een paar weken
De gasprijs voor leveringen in november is wel flink hoger dan die voor oktober. Het verschil bedraagt ruim 10 euro per megawattuur. Geen enkel ander leveringscontract voor deze winter laat zo'n groot verschil zien met de voorgaande maand. Dat maakt het voor handelaren aantrekkelijk om de leveringen een maand lang tegen te houden. Lng wordt dan aan boord van tankers gehouden en pas gelost wanneer kouder weer de vraag en de gasprijs doet stijgen.
"De zeer hoge premie van november ten opzichte van oktober, zal marktdeelnemers waarschijnlijk verleiden om lng vast te houden nu we de winter ingaan", zei gasanalist Tom Marzec-Manser van energiespecialist ICIS. Volgens hem zal het uitstellen van gasleveringen met een paar weken al tot flinke extra opbrengsten kunnen leiden.
Risico's
Hoewel Europa sterk uit de energiecrisis van vorig jaar is gekomen, blijft de winter risico's voor de regio met zich meebrengen. Bij een zeer koude winter kunnen de voorraden snel leegraken. Ook blijft de regio kwetsbaar voor mogelijke productieverstoringen. Zo kunnen het uitvallen of sabotage van Noorse gasinstallaties of een verdere escalatie van de Russische oorlog in Oekraïne snel tot tekorten leiden.
Citigroup verhoogde onlangs al zijn prijsverwachtingen voor het derde en vierde kwartaal. De Amerikaanse bank deed dat vanwege risico's zoals onder meer orkanen, arbeidsstakingen en stijgende kosten voor lng-opslag op tankers.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De luchtvaartindustrie profiteert van lagere olieprijzen die de kosten van kerosine drukken. Als gevolg daarvan hebben airlines ruimte om de prijzen van vliegtickets te verlagen, vertelde directeur Willie Walsh van de internationale brancheorganisatie voor luchtvaartmaatschappijen IATA.
47 minuten geledenDELHI (ANP) - De Indiase luchtvaartmaatschappij IndiGo gaat samenwerken met Delta Air Lines, Air France-KLM en Virgin Atlantic. Daarmee willen de airlines meer steden in India verbinden met bestemmingen in de Verenigde Staten, Canada en Europa. Dat hebben de luchtvaartmaatschappijen zondag aangekondigd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal verkochte nieuwe auto's in Nederland is in mei gestegen na vier maanden met dalende cijfers. Dat hebben de autobrancheorganisaties RAI Vereniging, BOVAG en RDC zondag gemeld. De verkoop van Tesla's zit echter nog altijd in het slop.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De regering in Duitsland wil het aantrekkelijker maken voor Duitse bedrijven om over te stappen op een volledig elektrische auto. Het ministerie van Financiën is daarom van plan de belastingregels te wijzigen, meldt dpa op basis van een wetsvoorstel dat het persbureau heeft ingezien.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Elon Musk ontkent extensief drugsgebruik tijdens de verkiezingscampagne van Donald Trump vorig jaar. Hij reageert daarmee op een bericht van The New York Times, waarin werd beweerd dat Musk veelvuldig ketamine en andere soorten drugs zou gebruiken. "Voor de duidelijkheid, ik gebruik GEEN drugs! The New York Times liegt", schreef Musk in een bericht op X.
4 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - In Bulgarije is zaterdag massaal geprotesteerd tegen de invoering van de euro in het Zuidoost-Europese land. Duizenden mensen gingen de straat op in tientallen steden, terwijl de autoriteiten zich voorbereiden op de overstap naar de Europese munt begin volgend jaar.
19 uur geledenESSEN (ANP/BLOOMBERG) - Aan de al meer dan een halve eeuw oude breuk binnen de Duitse supermarktketen Aldi komt mogelijk een eind. De families achter organisaties Aldi Nord, waartoe de Nederlandse Aldi's behoren, en Aldi Süd voeren gesprekken over een mogelijke fusie, meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche zaterdag op basis van ingewijden.
21 uur geleden