Gasprijs slechts fractie hoger ondanks stakingsdreiging Australië
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese aardgasprijs ging dinsdag slechts een fractie omhoog, ondanks een gevreesde staking bij energiebedrijf Chevron in Australië. Medewerkers van het Amerikaanse in Australië zijn van plan vanaf donderdag twee weken het werk neer te leggen.
De staking kan grote gevolgen hebben voor de wereldwijde levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng). De twee locaties die stil komen te liggen waren vorig jaar goed voor zo'n 7 procent van de wereldwijde leveringen van lng. In de afgelopen weken stegen de gasprijzen al door de stakingsdreiging.
Op de Amsterdamse gasbeurs noteerde de prijs voor leveringen in oktober dinsdagochtend 0,1 procent hoger op 33,60 euro per megawattuur. De prijs wordt daarbij gedrukt doordat de Europese voorraden al nagenoeg vol zijn voor de komende winter en de vraag naar gas door het warmere weer in Noord-Europa laag is.
Een paar weken
De gasprijs voor leveringen in november is wel flink hoger dan die voor oktober. Het verschil bedraagt ruim 10 euro per megawattuur. Geen enkel ander leveringscontract voor deze winter laat zo'n groot verschil zien met de voorgaande maand. Dat maakt het voor handelaren aantrekkelijk om de leveringen een maand lang tegen te houden. Lng wordt dan aan boord van tankers gehouden en pas gelost wanneer kouder weer de vraag en de gasprijs doet stijgen.
"De zeer hoge premie van november ten opzichte van oktober, zal marktdeelnemers waarschijnlijk verleiden om lng vast te houden nu we de winter ingaan", zei gasanalist Tom Marzec-Manser van energiespecialist ICIS. Volgens hem zal het uitstellen van gasleveringen met een paar weken al tot flinke extra opbrengsten kunnen leiden.
Risico's
Hoewel Europa sterk uit de energiecrisis van vorig jaar is gekomen, blijft de winter risico's voor de regio met zich meebrengen. Bij een zeer koude winter kunnen de voorraden snel leegraken. Ook blijft de regio kwetsbaar voor mogelijke productieverstoringen. Zo kunnen het uitvallen of sabotage van Noorse gasinstallaties of een verdere escalatie van de Russische oorlog in Oekraïne snel tot tekorten leiden.
Citigroup verhoogde onlangs al zijn prijsverwachtingen voor het derde en vierde kwartaal. De Amerikaanse bank deed dat vanwege risico's zoals onder meer orkanen, arbeidsstakingen en stijgende kosten voor lng-opslag op tankers.
Meer uit Financieel
MIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
5 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
9 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
11 uur geleden