Gasprijs flink hoger door staking in Australische lng-fabrieken
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese gasprijs is vrijdagochtend flink gestegen, omdat medewerkers van Australische lng-fabrieken aan een staking van twee weken zijn begonnen. Gas is 11 procent duurder geworden. Afgelopen weken stegen de gasprijzen al na stakingsdreigingen van Australische fabriekswerknemers.
De prijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs steeg vrijdagochtend naar meer dan 36 euro per megawattuur. Dat is nog wel ver onder het piekniveau van de energiecrisis vorig jaar. Hoewel Europese gasvoorraden bijna vol zijn, kan de staking verstoringen in de levering van lng (vloeibaar gemaakt aardgas) veroorzaken.
De staking vindt plaats onder werknemers van twee fabrieken van energieconcern Chevron. De twee fabrieken zorgen voor ruim 5 procent van de wereldwijde leveringen van lng. Het vloeibaar gemaakte gas uit Australië gaat vooral naar landen in Azië, maar de staking kan ook Europa raken. Aziatische afnemers moeten namelijk op zoek naar alternatieven, wat kan leiden tot meer concurrentie voor Europese afnemers en hogere gasprijzen.
In de eerste week staken de medewerkers in de fabrieken in Gorgon en Wheatstone tot 11 uur per dag. De week daarna dreigen ze het werk volledig stil te leggen als er geen overeenkomst wordt bereikt tussen Chevron en vakbonden. Werknemers staken voor meer loon en betere arbeidsomstandigheden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met rode cijfers gesloten, waarbij vooral flinke koersverliezen waren te zien in de chipsector. Ook softwareconcern Oracle stond bij de dalers op Wall Street na een bericht over het afketsen van een deal voor de financiering van een groot datacenter van het bedrijf.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag goedkeuring gegeven voor een grote aardgasdeal met Egypte. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Het gaat volgens Netanyahu om een deal ter waarde van bijna 35 miljard dollar waarbij de komende jaren gas aan Egypte wordt geleverd uit het grote gasveld Leviathan voor de kust van Israël.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
9 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
10 uur geleden