Gasprijs flink hoger door staking in Australische lng-fabrieken
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese gasprijs is vrijdagochtend flink gestegen, omdat medewerkers van Australische lng-fabrieken aan een staking van twee weken zijn begonnen. Gas is 11 procent duurder geworden. Afgelopen weken stegen de gasprijzen al na stakingsdreigingen van Australische fabriekswerknemers.
De prijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs steeg vrijdagochtend naar meer dan 36 euro per megawattuur. Dat is nog wel ver onder het piekniveau van de energiecrisis vorig jaar. Hoewel Europese gasvoorraden bijna vol zijn, kan de staking verstoringen in de levering van lng (vloeibaar gemaakt aardgas) veroorzaken.
De staking vindt plaats onder werknemers van twee fabrieken van energieconcern Chevron. De twee fabrieken zorgen voor ruim 5 procent van de wereldwijde leveringen van lng. Het vloeibaar gemaakte gas uit Australië gaat vooral naar landen in Azië, maar de staking kan ook Europa raken. Aziatische afnemers moeten namelijk op zoek naar alternatieven, wat kan leiden tot meer concurrentie voor Europese afnemers en hogere gasprijzen.
In de eerste week staken de medewerkers in de fabrieken in Gorgon en Wheatstone tot 11 uur per dag. De week daarna dreigen ze het werk volledig stil te leggen als er geen overeenkomst wordt bereikt tussen Chevron en vakbonden. Werknemers staken voor meer loon en betere arbeidsomstandigheden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft voldoende diesel op voorraad voor in ieder geval negentig dagen. Dat heeft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven gezegd na afloop van de ministerraad. De strategische voorraad is volgens haar nodig omdat in Europa te weinig raffinagecapaciteit is om diesel te produceren.
6 uur geleden