Gasprijs flink hoger door staking in Australische lng-fabrieken
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese gasprijs is vrijdagochtend flink gestegen, omdat medewerkers van Australische lng-fabrieken aan een staking van twee weken zijn begonnen. Gas is 11 procent duurder geworden. Afgelopen weken stegen de gasprijzen al na stakingsdreigingen van Australische fabriekswerknemers.
De prijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs steeg vrijdagochtend naar meer dan 36 euro per megawattuur. Dat is nog wel ver onder het piekniveau van de energiecrisis vorig jaar. Hoewel Europese gasvoorraden bijna vol zijn, kan de staking verstoringen in de levering van lng (vloeibaar gemaakt aardgas) veroorzaken.
De staking vindt plaats onder werknemers van twee fabrieken van energieconcern Chevron. De twee fabrieken zorgen voor ruim 5 procent van de wereldwijde leveringen van lng. Het vloeibaar gemaakte gas uit Australië gaat vooral naar landen in Azië, maar de staking kan ook Europa raken. Aziatische afnemers moeten namelijk op zoek naar alternatieven, wat kan leiden tot meer concurrentie voor Europese afnemers en hogere gasprijzen.
In de eerste week staken de medewerkers in de fabrieken in Gorgon en Wheatstone tot 11 uur per dag. De week daarna dreigen ze het werk volledig stil te leggen als er geen overeenkomst wordt bereikt tussen Chevron en vakbonden. Werknemers staken voor meer loon en betere arbeidsomstandigheden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op Wall Street hebben donderdag enthousiast gereageerd op nieuwe fusiegesprekken tussen de grote internationale mijnbouwers Rio Tinto en Glencore. De mogelijke samensmelting zou van de twee het grootste mijnbouwbedrijf ter wereld maken. Iets meer dan een jaar geleden liepen eerdere gesprekken tussen de concerns nog spaak.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht. Vooral vluchten naar Europese bestemmingen, waarnaar vaak meerdere vluchten per dag gaan, gaan dan niet door.
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.
7 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.
8 uur geleden