Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasprijs daalt na teruggave gasturbine Nord Stream aan Duitsland

Gasprijs daalt na teruggave gasturbine Nord Stream aan Duitsland

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs is maandag omlaaggegaan, ondanks de aanhoudende zorgen over de lagere Russische gasleveringen. Op de Amsterdamse gasbeurs, die maatgevend is voor Europese prijzen, daalde de gasprijs met bijna 3 procent tot zo'n 170 euro per megawattuur. De daling volgde op het nieuws dat Canada een gerepareerde turbine voor de Nord Stream-gaspijplijn terugstuurt naar Duitsland, ondanks bezwaar van Oekraïne.

De turbine was al in Canada voor het ingaan van nieuwe sancties tegen Rusland. Oekraïne riep vrijdag nog op om het onderdeel niet terug te geven omdat dit een schending van de sancties zou betekenen. Duitsland wilde echter een uitzondering hierop om te voorkomen dat de Russische gaslevering aan het land helemaal stilvalt. Na overleg met de Europese bondgenoten heeft Canada besloten om de turbine toch terug te geven. De turbine gaat eerst naar Duitsland en wordt daarna aan het Russische gasconcern Gazprom teruggegeven.

Door de teruggave van het onderdeel nam de vrees af dat Rusland de gastoevoer naar Duitsland volledig zal staken. Moskou heeft herhaaldelijk gezegd dat de terugkeer van de turbine zou helpen om de gasleveringen aan Europa weer te kunnen opvoeren na de verlagingen vanwege onderhoudswerkzaamheden. De capaciteit van de Nord Stream 1-pijpleiding werd de laatste tijd maar voor 40 procent benut.

Zorgen

De gastoevoer van Rusland naar Duitsland is vanaf maandag voor tien dagen stilgelegd wegens gepland onderhoud aan de pijpleiding. In Duitsland zijn daardoor zorgen ontstaan of Rusland de gastoevoer wel zal hervatten wanneer het onderhoud volgende week klaar is. Gazprom verklaarde dat het zes grote turbines nodig heeft om de verbinding op volle capaciteit te laten werken. Volgens het bedrijf zijn echter niet alle onderdelen die zich nog in Rusland bevinden in werkende staat omdat ze onderhoud nodig hebben.

De zorgen over de Russische gasleveringen en de voorbereiding op de winter blijven dan ook vooropstaan bij de Europese politieke leiders. De Franse minister van Financiën Bruno Le Maire waarschuwde al dat Europa zich moet voorbereiden op de volledige stopzetting van de Russische gasleveringen als vergelding voor de westerse sancties tegen het land.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd na nieuwe dreigementen Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.

37 minuten geleden
Frans AI-bedrijf Mistral haalt 830 miljoen op voor datacenter

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.

3 uur geleden
Minister: rol voor Nederlandse bedrijven in wederopbouw Oekraïne

BREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.

4 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Damrak na techaankondiging van Google

AMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.

5 uur geleden
G7-leiders willen energiemarkt stabiliseren met maatregelen

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.

5 uur geleden
Boekingsgegevens campingaanbieder Roan gestolen bij datalek

BREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".

5 uur geleden
Wall Street krabbelt op na zware verliezen, olie opnieuw duurder

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.

7 uur geleden