Gasprijs daalt na teruggave gasturbine Nord Stream aan Duitsland
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs is maandag omlaaggegaan, ondanks de aanhoudende zorgen over de lagere Russische gasleveringen. Op de Amsterdamse gasbeurs, die maatgevend is voor Europese prijzen, daalde de gasprijs met bijna 3 procent tot zo'n 170 euro per megawattuur. De daling volgde op het nieuws dat Canada een gerepareerde turbine voor de Nord Stream-gaspijplijn terugstuurt naar Duitsland, ondanks bezwaar van Oekraïne.
De turbine was al in Canada voor het ingaan van nieuwe sancties tegen Rusland. Oekraïne riep vrijdag nog op om het onderdeel niet terug te geven omdat dit een schending van de sancties zou betekenen. Duitsland wilde echter een uitzondering hierop om te voorkomen dat de Russische gaslevering aan het land helemaal stilvalt. Na overleg met de Europese bondgenoten heeft Canada besloten om de turbine toch terug te geven. De turbine gaat eerst naar Duitsland en wordt daarna aan het Russische gasconcern Gazprom teruggegeven.
Door de teruggave van het onderdeel nam de vrees af dat Rusland de gastoevoer naar Duitsland volledig zal staken. Moskou heeft herhaaldelijk gezegd dat de terugkeer van de turbine zou helpen om de gasleveringen aan Europa weer te kunnen opvoeren na de verlagingen vanwege onderhoudswerkzaamheden. De capaciteit van de Nord Stream 1-pijpleiding werd de laatste tijd maar voor 40 procent benut.
Zorgen
De gastoevoer van Rusland naar Duitsland is vanaf maandag voor tien dagen stilgelegd wegens gepland onderhoud aan de pijpleiding. In Duitsland zijn daardoor zorgen ontstaan of Rusland de gastoevoer wel zal hervatten wanneer het onderhoud volgende week klaar is. Gazprom verklaarde dat het zes grote turbines nodig heeft om de verbinding op volle capaciteit te laten werken. Volgens het bedrijf zijn echter niet alle onderdelen die zich nog in Rusland bevinden in werkende staat omdat ze onderhoud nodig hebben.
De zorgen over de Russische gasleveringen en de voorbereiding op de winter blijven dan ook vooropstaan bij de Europese politieke leiders. De Franse minister van Financiën Bruno Le Maire waarschuwde al dat Europa zich moet voorbereiden op de volledige stopzetting van de Russische gasleveringen als vergelding voor de westerse sancties tegen het land.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
7 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
9 uur geleden