Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasprijs daalt licht dankzij grote wintervoorraden in Europa

Gasprijs daalt licht dankzij grote wintervoorraden in Europa

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs ging vrijdag licht omlaag na de eerdere stijgingen deze week. De daling werd ingezet nadat was gebleken dat de Europese opslagfaciliteiten voor de brandstof al bijna vol zitten voor de winterperiode. Ondanks de daling koerst de gasprijs wel af op een derde stijging op weekbasis op rij. Dat laatste heeft te maken met zorgen over nieuwe stakingen bij verschillende gasfaciliteiten in Australië, wat een prijsopdrijvend effect heeft.

Op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam daalde de prijs vrijdag rond 11.00 uur met 0,6 procent tot 36,60 euro per megawattuur. Eerder op de ochtend steeg de Europese gasprijs nog met 1,8 procent tot 37,50 euro.

Bij drie installaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in Australië, die worden geëxploiteerd door Chevron en Woodside Energy Group, dreigt te worden gestaakt als de vakbondsonderhandelingen geen resultaat opleveren. Volgens de Offshore Alliance, een groep die twee grote vakbonden vertegenwoordigt, zullen werknemers van de gasfaciliteiten van Chevron vrijdag al beginnen met stemmen over vakbondsacties.

Als de export van lng vanuit Australië naar Aziatische afnemers wordt verstoord kunnen die klanten gaan kijken naar alternatieven, wat meer concurrentie kan betekenen voor Europese lng-afnemers. Dat kan dan weer zorgen voor een prijsopdrijvend effect.

Handelaren wegen deze leveringsrisico's af tegen de hoge voorraden in Europa. Volgens gegevens van Gas Infrastructure Europe zijn de gasopslagen voor iets meer dan 90 procent gevuld. Dat is een record voor de tijd van het jaar. De Europese Unie streefde ernaar om dat niveau pas op 1 november te bereiken.

Toch zijn de hoge voorraden mogelijk niet voldoende om de regio de winter door te helpen. De voorraden zijn namelijk niet bedoeld om de volledige gasbehoefte van de EU-landen tijdens de wintermaanden te garanderen.

Het winterseizoen voor gas in de regio loopt formeel van oktober tot en met maart. Als de opslagfaciliteiten helemaal vol zitten, zijn de voorraden voldoende om de EU voor ongeveer negentig dagen van gas te voorzien bij een gemiddelde vraag. De gasvoorraden kunnen echter snel uitgeput raken wanneer Europa te maken krijgt met een zeer koude winter.

De gasvoorraden verschillen ook per land. Landen als Duitsland, Nederland en Spanje hebben de doelstelling van de EU al overschreden. Frankrijk is een buitenstaander met een opslagniveau van ongeveer 84 procent. Dat komt doordat de energievoorziening eerder dit jaar werd verstoord door stakingen in het land.

Meer uit Financieel

Duitse minister wil meer lithium uit Bolivia halen

LA PAZ (ANP/DPA) - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul is op bezoek in Bolivia, om daar onder meer te praten over de winning van lithium. Dat is een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's. Hij praat onder anderen met de nieuwe president Rodrigo Paz, die vorige maand de presidentsverkiezingen van het Zuid-Amerikaanse land won.

1 uur geleden
Groep FNV'ers wil dat Asscher en Heerts praten met Ledenparlement

UTRECHT (ANP) - Het verzoek om meer macht door de tijdelijke toezichthouders van FNV is bij een groep vakbondsleden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn een petitie begonnen, waarin ze toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts oproepen om niet hervormingen door te drukken, maar het gesprek aan te gaan met het Ledenparlement.

2 uur geleden
Hoop bij beleggers op einde shutdown overheid VS

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag hoger geopend, net als de beurzen elders in Europa. Beleggers hopen op een einde van de shutdown van de Amerikaanse federale overheid die nu al veertig dagen duurt. Het is daarmee de langste shutdown in de Verenigde Staten ooit.

2 uur geleden
Productie Nederlandse industrie groeit sterkst sinds maart 2023

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in september beduidend aangetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was sprake van de sterkste toename sinds maart 2023.

4 uur geleden
Onderzoek: bijna 1 op de 6 werknemers heeft stressvolle baan

DEN HAAG (ANP) - Bijna een op de zes werknemers had vorig jaar een stressvolle baan met hoge taakeisen en weinig vrijheid om het werk te doen zoals ze dat graag zelf willen. Dat melden onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden.

4 uur geleden
Stichting daagt BMW voor de rechter om misleiding met diesels

DEN HAAG (ANP) - BMW wordt in Nederland voor de rechter gedaagd omdat het autoconcern kopers van dieselwagens zou hebben misleid. De afgelopen jaren werd onder andere in Duitsland illegale software aangetroffen in diesels van BMW. Die technologie liet de auto's schoner lijken dan ze in werkelijkheid waren. De Stichting Car Claim en de Consumentenbond eisen nu dat duizenden kopers van BMW's en MINI's in Nederland compensatie ontvangen voor dat gesjoemel.

6 uur geleden
Exxon-topman tempert verwachtingen rond groene investeringen

HOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olie- en gasconcern ExxonMobil tempert de verwachtingen rond de investeringen die het bedrijf de komende jaren doet in projecten die weinig CO2 uitstoten. Vorig jaar kondigde Exxon aan tot en met 2030 30 miljard dollar te investeren in CO2-arme energie. In een interview met Financial Times zegt topman Darren Woods nu dat hij het tempo van die investeringen aanpast aan de tegenvallende vraag naar bijvoorbeeld waterstof en biobrandstoffen.

20 uur geleden