Gasprijs bijna 50 procent omhoog na lng-productiestop Qatar
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam schoot maandagmiddag bijna 50 procent omhoog. Dat komt door het nieuws dat Qatar stopt met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen door Iran op Qatarese energiefaciliteiten. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
De gasprijs stond omstreeks 13.50 uur 49 procent hoger op meer dan 47 euro per megawattuur.
Volgens Qatar heeft Iran verschillende energiefaciliteiten geraakt, waardoor het besluit werd genomen om de lng-productie door staatsenergiebedrijf QatarEnergy voorlopig stop te zetten. De Golfstaat behoort tot de belangrijkste lng-exporteurs ter wereld.
Nederlandse consumenten
Eerder op de dag steeg de gasprijs al met meer dan een vijfde door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties op doelen in het Midden-Oosten. Ook het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van alle lng in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.
De ontwikkelingen betekenen overigens niet dat gas ook zoveel duurder wordt voor Nederlandse consumenten. Zij zullen de hogere gasprijzen niet direct merken in hun energierekening, want dat gebeurt pas als energieleveranciers hun tarieven voor klanten aanpassen.
Ongelukkig moment
De Nederlandse Gasunie voorzag zondag al dat de gasprijzen zouden gaan stijgen. Volgens een woordvoerster kwam de oorlog rond Iran op een "hoogst ongelukkig moment". De Nederlandse gasopslag is deze winter namelijk hard geslonken. De voorraad is nog maar voor minder dan 11 procent gevuld.
Op korte termijn voorzag Gasunie evenwel geen leveringsproblemen, onder meer omdat Nederland zijn gas maar beperkt uit Qatar haalt. Het gas dat Nederland importeert, komt vooral uit Noorwegen. Komende tijd moeten de gasbergingen wel weer opnieuw worden gevuld. Dat dreigt nu met behoorlijk duurder gas te moeten gebeuren.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
57 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
14 uur geleden