G20-landen akkoord met schuldverlichting voor armste landen
DUBAI (ANP/BLOOMBERG) - De ministers van Financiën van de twintig grootste economieën wereldwijd zijn het eens geworden over tijdelijke schuldverlichting voor de armste landen. Die kunnen daardoor middelen vrijspelen om het heersende coronavirus aan te pakken.
In een communiqué dat na een telefonische onderhoud werd uitgegeven staat dat de G20-landen en de centrale banken instemden met een regeling waardoor de armste landen per 1 mei tot de rest van het jaar uitstel krijgen van verplichtingen. Tevens worden particuliere schuldeisers opgeroepen zich bij het initiatief aan te sluiten.
De G20-landen zijn doorgaans goed voor 85 procent van de productie wereldwijd. Dat de landen akkoord zijn is voor arme landen van cruciaal belang, zeker omdat de G20 enkele van de grootste schuldeisers van de armste landen omvat. Met name China is via zijn Belt and Road Initiative een belangrijke geldschieter.
Wereldbank
De Wereldbank raamde vorige maand dat de armste landen dit jaar circa 14 miljard dollar moeten overmaken aan regeringen en andere officiële schuldeisers. Daarnaast zijn ze ook tientallen miljarden dollars verschuldigd aan banken en andere particuliere schuldeisers. Het Institute of International Finance schat dat de armste landen ter wereld voor ongeveer 140 miljard dollar aan schuldverplichtingen moeten betalen aan het einde van het jaar, waaronder 10 miljard dollar in vreemde valuta.
Het Internationaal Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank zijn blij met de verlichting die de G20-landen voor de armste landen overeen zijn gekomen. De organisaties spreken van een "krachtig, snelwerkend initiatief" dat veel zal doen om de levens en bestaansmiddelen van miljoenen van de meest kwetsbare mensen te beschermen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.
1 uur geledenHAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
9 uur geleden