FrieslandCampina kondigt forse reorganisatie aan, ook banen weg
AMERSFOORT (ANP) - Zuivelbedrijf FrieslandCampina gaat fors reorganiseren. Jaarlijks wil het concern 400 miljoen tot 500 miljoen euro bezuinigen. Daarbij zullen ook banen verloren gaan.
Het concern kondigde deze zomer al aan dat het de kosten kritisch ging bekijken, na tegenvallende halfjaarcijfers. Met de reorganisatie wil FrieslandCampina de winstgevendheid verbeteren en zich meer gaan richten op duurzame groei. Volgens topman Jan Derck van Karnebeek is de ingreep bij het bedrijf nodig om "aantrekkelijk te blijven voor de leden-melkveehouders, medewerkers en klanten".
'Duurzame groei'
Hoeveel banen gaan verdwijnen, is nog onduidelijk. De komende maanden zullen de beoogde kostenbesparingen verder worden uitgewerkt. De gehele onderneming moet bezuinigen, waarbij het zwaartepunt op de ondersteunende functies zal liggen. Productielocaties worden echter niet gesloten, aldus FrieslandCampina.
Een deel van de jaarlijkse besparingen zal volgens het concern nodig zijn om inflatie te compenseren. De rest zal "evenredig worden verdeeld tussen investeringen in duurzame groei en het verhogen van de nettowinst van het bedrijf".
Eigenaar en toezichthouder
Het zuivelbedrijf zag de nettowinst in de eerste helft van dit jaar met ruim 94 procent dalen tot 8 miljoen euro. De winst werd vooral gedrukt omdat de melkprijs die FrieslandCampina het afgelopen halfjaar betaalde aan melkveehouders veel hoger was dan de sterk gedaalde marktprijzen voor zuivelproducten.
FrieslandCampina, bekend van merken als Friesche Vlag, Vifit, Valess, Optimel en Milner, is een van de grootste zuivelbedrijven ter wereld, met circa 22.000 werknemers. Bij de coöperatie zijn duizenden Nederlandse, Belgische en Duitse melkveehouders aangesloten. Zij zijn niet alleen leverancier maar ook eigenaar en toezichthouder van het bedrijf.
Wei-eiwitisolaten
Met de reorganisatie loopt het concern niet vooruit op een krimpend aantal melkveehouders in Nederland, vanwege de stikstofmaatregelen, laat een woordvoerder weten. "Dat staat hier los van. Dit gaat om een besparing op de productiekosten. Die zijn nu te hoog in vergelijking met onze concurrentie."
FrieslandCampina maakte vrijdag ook bekend dat het gaat investeren in zijn fabriek in Borculo om daar de productie van wei-eiwitisolaten te verdubbelen.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
16 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
16 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
17 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
19 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
19 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
21 uur geleden