Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friesland voldoet aan opgave opvangplekken spreidingswet

Friesland voldoet aan opgave opvangplekken spreidingswet

LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland voldoet aan het aantal opvangplekken dat was gesteld in de spreidingswet. Friesland heeft voor 1 juli 2025 4305 plekken gevonden, de provincie moest er 3391 regelen. Commissaris van de Koning Arno Brok zei dat alle achttien Friese gemeenten ook voor de spreidingswet al bereid waren bij te dragen aan de opvang van asielzoekers.

"Ik ben dankbaar dat veel gemeenten al jaren een inspanning leveren", aldus Brok. Zo heeft de gemeente Waadhoeke al twintig jaar een asielzoekerscentrum, in het dorp Sint-Annaparochie. "Dankzij de gemeenten zitten we als één van de vijf provincies boven het gevraagde aantal." Hij zei dat het regionale overleg over asielzoekersopvang goed functioneert.

"De Friese gemeenten zijn doordrongen van de noodzaak van de capaciteitsbehoefte en de doorstroom binnen de asielketen", zei Brok. Gemeenten die geen asielzoekersopvangcentrum willen, doen volgens Brok meer voor statushouders, Oekraïners of de noodopvang.

'Duurzame opvang'

Friesland heeft niet voldoende plekken voor alleenstaande minderjarigen, zogeheten amv's. "Met statushouders en amv's zitten we onder de norm, maar alles bij elkaar opgeteld zitten we er ruim boven", stelt de commissaris. "De een scoort hier wat hoger en de ander op een ander vlak. Ik kijk naar het totaalplaatje."

Brok noemt de spreidingswet net als andere commissarissen een goed idee. "We kunnen constateren dat de spreidingswet nu al effect sorteert: de gemeentelijke plannen laten zien dat de komende twee jaren meer gemeenten dan voorheen asielopvang bieden en we zien ook een beweging van noodopvang naar duurzame opvang." De plannen worden nu beoordeeld door asielminister Marjolein Faber, die de wet het liefst zo snel mogelijk wil intrekken. Daar houdt Brok zich niet mee bezig. "Ik heb nu een wet uit te voeren en de minister ook."

Meer uit Binnenland

Onderzoek naar mogelijke vogelgriep in Wildlands Emmen

EMMEN (ANP) - In dierenpark Wildlands in Emmen wordt onderzoek gedaan naar vogelgriep. Dat gebeurt omdat er aanwijzingen zijn dat het virus aanwezig is in enkele dode vogels, meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

7 uur geleden
Berendsen vindt deelname Rusland aan Paralympics 'onbegrijpelijk'

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vindt het "onbegrijpelijk dat Rusland vandaag onder eigen vlag mag meedoen aan de Paralympische Spelen, terwijl ze blijven aanvallen". Hij verwijst op X naar aanvallen die Rusland in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft uitgevoerd op energie-infrastructuur en spoorwegen in Oekraïne.

12 uur geleden
KLM-repatriëringsvlucht vanuit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.

13 uur geleden
Iraniërs op de Dam willen actie van Nederlandse regering

AMSTERDAM (ANP) - Iraniërs zijn zaterdag in een mars door Amsterdam naar het Amerikaanse consulaat gelopen. Ze herdachten omgekomen Amerikaanse militairen en riepen de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.

14 uur geleden
Verdachte moord Haagse garagehouder vrijgelaten voor uitspraak

DEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.

14 uur geleden
Corendon-repatriëringsvlucht uit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.

16 uur geleden
Familie: Lenferink zal vast gniffelen om verkeerd geboortejaar

AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.

20 uur geleden