Fries college spreekt zich weer uit tegen gaswinning in provincie
LEEUWARDEN (ANP) - Het Friese college van Gedeputeerde Staten heeft zich dinsdag opnieuw uitgesproken tegen gaswinning in de provincie. Verantwoordelijk gedeputeerde Friso Douwstra reageerde op een onderzoek van de regering en gasbedrijf Vermilion naar een gasveld bij het dorp Follega, in de gemeente De Fryske Marren en in de buurt van het Tjeukemeer.
Douwstra stelt dat er geen draagvlak is voor gaswinning in Friesland. "We maken ons hier grote zorgen over. De cumulatieve - gestapelde - effecten zijn onduidelijk en risicovol en het levert onomkeerbare schades op die bovendien moeilijk te bewijzen zijn." Daarbij komt dat dit gasveld in een veenweidegebied ligt, waar de bodem de laatste jaren al flink is gedaald. Veel huizen zijn daardoor beschadigd. Meer bodemdaling door gaswinning kan voor extra onrust en schade zorgen.
Het Friese waterschap Wetterskip Fryslân besloot eerder al om niet meer mee te werken aan nieuwe gaswinning. Het waterschap zei het waterpeil niet meer te verlagen voor het winnen van gas. De provincie en alle betrokken gemeenten zijn ook tegen gaswinning. Douwstra noemde Friesland eerder al het "nieuwe wingewest" van Nederland.
Mocht de regering toch besluiten tot meer gaswinning bij Follega, dan wil Douwstra dat minimaal 30 procent van de inkomsten terugstroomt naar de regio. "Dit is uiteraard bovenop een 100 procent compensatie van opgetreden mijnbouwschade door bodemdaling en vervolgschade. Voorkom onomkeerbare Groningse toestanden."
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
13 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
17 uur geleden