Fries college spreekt zich weer uit tegen gaswinning in provincie
LEEUWARDEN (ANP) - Het Friese college van Gedeputeerde Staten heeft zich dinsdag opnieuw uitgesproken tegen gaswinning in de provincie. Verantwoordelijk gedeputeerde Friso Douwstra reageerde op een onderzoek van de regering en gasbedrijf Vermilion naar een gasveld bij het dorp Follega, in de gemeente De Fryske Marren en in de buurt van het Tjeukemeer.
Douwstra stelt dat er geen draagvlak is voor gaswinning in Friesland. "We maken ons hier grote zorgen over. De cumulatieve - gestapelde - effecten zijn onduidelijk en risicovol en het levert onomkeerbare schades op die bovendien moeilijk te bewijzen zijn." Daarbij komt dat dit gasveld in een veenweidegebied ligt, waar de bodem de laatste jaren al flink is gedaald. Veel huizen zijn daardoor beschadigd. Meer bodemdaling door gaswinning kan voor extra onrust en schade zorgen.
Het Friese waterschap Wetterskip Fryslân besloot eerder al om niet meer mee te werken aan nieuwe gaswinning. Het waterschap zei het waterpeil niet meer te verlagen voor het winnen van gas. De provincie en alle betrokken gemeenten zijn ook tegen gaswinning. Douwstra noemde Friesland eerder al het "nieuwe wingewest" van Nederland.
Mocht de regering toch besluiten tot meer gaswinning bij Follega, dan wil Douwstra dat minimaal 30 procent van de inkomsten terugstroomt naar de regio. "Dit is uiteraard bovenop een 100 procent compensatie van opgetreden mijnbouwschade door bodemdaling en vervolgschade. Voorkom onomkeerbare Groningse toestanden."
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
50 minuten geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
52 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
7 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
12 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
12 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
13 uur geleden