Fries college spreekt zich weer uit tegen gaswinning in provincie
LEEUWARDEN (ANP) - Het Friese college van Gedeputeerde Staten heeft zich dinsdag opnieuw uitgesproken tegen gaswinning in de provincie. Verantwoordelijk gedeputeerde Friso Douwstra reageerde op een onderzoek van de regering en gasbedrijf Vermilion naar een gasveld bij het dorp Follega, in de gemeente De Fryske Marren en in de buurt van het Tjeukemeer.
Douwstra stelt dat er geen draagvlak is voor gaswinning in Friesland. "We maken ons hier grote zorgen over. De cumulatieve - gestapelde - effecten zijn onduidelijk en risicovol en het levert onomkeerbare schades op die bovendien moeilijk te bewijzen zijn." Daarbij komt dat dit gasveld in een veenweidegebied ligt, waar de bodem de laatste jaren al flink is gedaald. Veel huizen zijn daardoor beschadigd. Meer bodemdaling door gaswinning kan voor extra onrust en schade zorgen.
Het Friese waterschap Wetterskip Fryslân besloot eerder al om niet meer mee te werken aan nieuwe gaswinning. Het waterschap zei het waterpeil niet meer te verlagen voor het winnen van gas. De provincie en alle betrokken gemeenten zijn ook tegen gaswinning. Douwstra noemde Friesland eerder al het "nieuwe wingewest" van Nederland.
Mocht de regering toch besluiten tot meer gaswinning bij Follega, dan wil Douwstra dat minimaal 30 procent van de inkomsten terugstroomt naar de regio. "Dit is uiteraard bovenop een 100 procent compensatie van opgetreden mijnbouwschade door bodemdaling en vervolgschade. Voorkom onomkeerbare Groningse toestanden."
Meer uit Binnenland
BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
1 dag geleden