Franse premier wil dat kabinet medeburgers 'respect toont'
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Michel Barnier wil dat zijn kabinet "grootspraak" vermijdt en "medeburgers respect toont", aldus een functionaris uit zijn kantoor. Het nieuwe kabinet werd zaterdag gepresenteerd, elf weken na de parlementsverkiezingen, en is maandag aan het werk gegaan.
De kabinetsleden kwamen maandagochtend samen, voorafgaand aan hun eerste officiële kabinetsvergadering met president Emmanuel Macron. Barnier van het rechtse Les Républicains vroeg zijn 39 ministers "onberispelijk en bescheiden" te zijn, aldus de functionaris. De premier wil dat ze "eerst handelen en daarna communiceren".
Frankrijk maakt met dit kabinet een stap naar rechts. Het kabinet wordt in het parlement vooral gesteund door Macrons partij en bondgenoten, en een aantal conservatieve Republikeinen en centrumgroepen. Zowel links als radicaal-rechts is kritisch op de samenstelling van het kabinet. De linkse oppositie wil een motie van wantrouwen indienen.
Eerder werd ook al kritiek geuit op Macrons keuze voor Barnier. De verkiezingen in juli werden gewonnen door een verbond van linkse partijen, maar zij wisten niet genoeg zetels te bemachtigen voor een parlementaire meerderheid. Macrons centrumpartij en partners eindigden op de tweede plek, gevolgd door de radicaal-rechtse Rassemblement National van Marine Le Pen.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
30 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
3 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
4 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
4 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft documenten vrijgegeven over de benoeming van de voormalige prins Andrew Mountbatten-Windsor als internationaal handelsgezant. Daaruit blijkt onder meer dat er geen aanwijzingen zijn dat destijds een achtergrond- of veiligheidsonderzoek naar hem is gedaan. Britse politici hadden de stukken opgevraagd nadat Mountbatten-Windsor korte tijd werd gearresteerd, omdat hij mogelijk zijn positie heeft misbruikt.
6 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR) - Een recordaantal van 274 bergbeklimmers heeft op dezelfde dag de top van de Mount Everest vanuit de Nepalese zijde bereikt, zegt EOA-Nepal, een organisatie voor bergbeklimming. Het vorige record van 223 is van 22 mei 2019.
7 uur geleden