Franse premier wil dat kabinet medeburgers 'respect toont'
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Michel Barnier wil dat zijn kabinet "grootspraak" vermijdt en "medeburgers respect toont", aldus een functionaris uit zijn kantoor. Het nieuwe kabinet werd zaterdag gepresenteerd, elf weken na de parlementsverkiezingen, en is maandag aan het werk gegaan.
De kabinetsleden kwamen maandagochtend samen, voorafgaand aan hun eerste officiële kabinetsvergadering met president Emmanuel Macron. Barnier van het rechtse Les Républicains vroeg zijn 39 ministers "onberispelijk en bescheiden" te zijn, aldus de functionaris. De premier wil dat ze "eerst handelen en daarna communiceren".
Frankrijk maakt met dit kabinet een stap naar rechts. Het kabinet wordt in het parlement vooral gesteund door Macrons partij en bondgenoten, en een aantal conservatieve Republikeinen en centrumgroepen. Zowel links als radicaal-rechts is kritisch op de samenstelling van het kabinet. De linkse oppositie wil een motie van wantrouwen indienen.
Eerder werd ook al kritiek geuit op Macrons keuze voor Barnier. De verkiezingen in juli werden gewonnen door een verbond van linkse partijen, maar zij wisten niet genoeg zetels te bemachtigen voor een parlementaire meerderheid. Macrons centrumpartij en partners eindigden op de tweede plek, gevolgd door de radicaal-rechtse Rassemblement National van Marine Le Pen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
47 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
49 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Thailand stopt met een maatregel die bedoeld was om meer toeristen te trekken. Het kabinet heeft besloten de regeling voor visumvrij reizen voor bezoeken van maximaal zestig dagen te schrappen. Dit besluit treft vakantiegangers uit Nederland en 92 andere landen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich zegt te hebben vernomen dat het Internationaal Strafhof (ICC) verzoekt om zijn aanhouding. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Middle East Eye meldde maandag op basis van anonieme bronnen dat het verzoek zou zijn gedaan om vermeende misdaden tegen de menselijkheid, gepleegd in de bezette Westelijke Jordaanoever.
1 uur geledenABNUB (ANP/AFP) - Bij een schietpartij in het Egyptische Abnub zijn zeker acht mensen omgekomen, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land dinsdag. Vijf anderen raakten gewond. Maandag opende een schutter daar vanuit een auto het vuur op ogenschijnlijk willekeurige voorbijgangers, waarna hij werd doodgeschoten door de politie. De dader zou psychiatrisch patiënt zijn. Staatskrant Al-Ahram schat het slachtoffertal hoger in, en noemt zeker tien doden en vijftien gewonden.
2 uur geledenMARMARIS (ANP/AFP) - Nog tien schepen van de hulpvloot voor Gaza zijn onderweg naar het Palestijnse gebied, meldt organisator Global Sumud Flotilla. Die verklaart dat Israël de 41 andere schepen heeft tegengehouden.
2 uur geledenMADRID (ANP) - In Spanje is een onderzoek ingesteld naar oud-premier José Zapatero. De voormalige premier wordt verdacht in een witwaszaak rond de staatssteun die Spanje in coronatijd uittrok voor het redden van de luchtvaartmaatschappij Plus Ultra. Zapatero wordt lidmaatschap van een criminele organisatie verweten. Ook wordt hij verdacht van beïnvloeding en valsheid in geschrifte. Daarnaast wordt dinsdag onderzoek gedaan bij onder meer zijn kantoor en zijn dochters bedrijf.
2 uur geleden