Franse premier wil dat kabinet medeburgers 'respect toont'
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Michel Barnier wil dat zijn kabinet "grootspraak" vermijdt en "medeburgers respect toont", aldus een functionaris uit zijn kantoor. Het nieuwe kabinet werd zaterdag gepresenteerd, elf weken na de parlementsverkiezingen, en is maandag aan het werk gegaan.
De kabinetsleden kwamen maandagochtend samen, voorafgaand aan hun eerste officiële kabinetsvergadering met president Emmanuel Macron. Barnier van het rechtse Les Républicains vroeg zijn 39 ministers "onberispelijk en bescheiden" te zijn, aldus de functionaris. De premier wil dat ze "eerst handelen en daarna communiceren".
Frankrijk maakt met dit kabinet een stap naar rechts. Het kabinet wordt in het parlement vooral gesteund door Macrons partij en bondgenoten, en een aantal conservatieve Republikeinen en centrumgroepen. Zowel links als radicaal-rechts is kritisch op de samenstelling van het kabinet. De linkse oppositie wil een motie van wantrouwen indienen.
Eerder werd ook al kritiek geuit op Macrons keuze voor Barnier. De verkiezingen in juli werden gewonnen door een verbond van linkse partijen, maar zij wisten niet genoeg zetels te bemachtigen voor een parlementaire meerderheid. Macrons centrumpartij en partners eindigden op de tweede plek, gevolgd door de radicaal-rechtse Rassemblement National van Marine Le Pen.
Meer uit Buitenland
Phnom Penh (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend, meldt het Cambodjaanse ministerie van Defensie. De landen hebben drie dagen onderhandeld over een wapenstilstand en zijn al weken verwikkeld in hevige grensconflicten.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
5 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
14 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
15 uur geleden