Franse media verwachten snel nieuwe premier
PARIJS (ANP) - Franse media speculeren dat president Emmanuel Macron in tegenstelling tot de vorige keer dat hij een premier zocht, nu grote haast maakt. De zoektocht naar Michel Barnier voor de post duurde erg lang. Barnier is woensdagavond door het parlement naar huis gestuurd, omdat het zijn begrotingsvoorstellen onaanvaardbaar vindt.
Barnier is donderdagmorgen meer dan een uur bij Macron in het Élysée-paleis geweest en heeft er naar verluidt formeel zijn ontslag aangeboden.
Frankrijk kampt met steeds grotere tekorten en de nieuwe begroting voor 2025 moest daar wat aan doen. Zonder een nieuwe begroting zal de nu demissionaire regering van Barnier niets anders kunnen dan met de oude verdergaan. Macron vreest dat het land zich dat niet kan veroorloven.
Haast
De haast van de president zou ook worden ingegeven door de feestelijke heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs. Daar komen in het weekend tientallen staatshoofden en regeringsleiders naartoe, onder wie de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump. Macron zou het beschamend vinden als Frankrijk zaterdag geen daadkrachtige regeringsploeg zou hebben.
Macron spreekt donderdag 20.00 uur de natie toe. Dat zou mogelijk ook te maken hebben met zijn haast om met een nieuwe premier te komen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie zijn het maandag eens geworden over nieuwe regels voor de afwijzing van asielzoekers uit veilige landen van herkomst. Dit biedt EU-lidstaten meer mogelijkheden om asielaanvragen versneld af te handelen van mensen die uit landen komen die door de EU als veilig worden beschouwd. Asielzoekers kunnen hiermee sneller dan nu worden teruggestuurd.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa heeft een jaar na de val van dictator Bashar al-Assad opgeroepen tot eenheid. Volgens hem moeten alle burgers met elkaar samenwerken om een sterk en stabiel land te kunnen bouwen.
2 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - De paramilitairen van de Soedanese Rapid Support Forces hebben het grootste olieveld van het land veroverd, meldt de faciliteit. De productie is stilgelegd en al het personeel is geëvacueerd naar Zuid-Soedan.
3 uur geleden