Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse media verwachten snel nieuwe premier

Franse media verwachten snel nieuwe premier

PARIJS (ANP) - Franse media speculeren dat president Emmanuel Macron in tegenstelling tot de vorige keer dat hij een premier zocht, nu grote haast maakt. De zoektocht naar Michel Barnier voor de post duurde erg lang. Barnier is woensdagavond door het parlement naar huis gestuurd, omdat het zijn begrotingsvoorstellen onaanvaardbaar vindt.

Barnier is donderdagmorgen meer dan een uur bij Macron in het Élysée-paleis geweest en heeft er naar verluidt formeel zijn ontslag aangeboden.

Frankrijk kampt met steeds grotere tekorten en de nieuwe begroting voor 2025 moest daar wat aan doen. Zonder een nieuwe begroting zal de nu demissionaire regering van Barnier niets anders kunnen dan met de oude verdergaan. Macron vreest dat het land zich dat niet kan veroorloven.

Haast

De haast van de president zou ook worden ingegeven door de feestelijke heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs. Daar komen in het weekend tientallen staatshoofden en regeringsleiders naartoe, onder wie de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump. Macron zou het beschamend vinden als Frankrijk zaterdag geen daadkrachtige regeringsploeg zou hebben.

Macron spreekt donderdag 20.00 uur de natie toe. Dat zou mogelijk ook te maken hebben met zijn haast om met een nieuwe premier te komen.

Meer uit Buitenland

Trump: Iran akkoord om nucleair materiaal over te dragen

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.

39 minuten geleden
Netanyahu stemt in met staakt-het-vuren in Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.

1 uur geleden
Iraanse bronnen: Iran en VS werken aan tijdelijke overeenkomst

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.

3 uur geleden
Trump kondigt bestand aan tussen Libanon en Israël

WASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.

3 uur geleden
Hegseth waarschuwt Iran: we zijn klaar voor hervatting strijd

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.

6 uur geleden
Paus hekelt 'tirannen die miljarden aan wapens verspillen'

BAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".

6 uur geleden
Medewerkers Hongaars persbureau in verzet na nederlaag Orbán

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.

7 uur geleden