Franse media verwachten snel nieuwe premier
PARIJS (ANP) - Franse media speculeren dat president Emmanuel Macron in tegenstelling tot de vorige keer dat hij een premier zocht, nu grote haast maakt. De zoektocht naar Michel Barnier voor de post duurde erg lang. Barnier is woensdagavond door het parlement naar huis gestuurd, omdat het zijn begrotingsvoorstellen onaanvaardbaar vindt.
Barnier is donderdagmorgen meer dan een uur bij Macron in het Élysée-paleis geweest en heeft er naar verluidt formeel zijn ontslag aangeboden.
Frankrijk kampt met steeds grotere tekorten en de nieuwe begroting voor 2025 moest daar wat aan doen. Zonder een nieuwe begroting zal de nu demissionaire regering van Barnier niets anders kunnen dan met de oude verdergaan. Macron vreest dat het land zich dat niet kan veroorloven.
Haast
De haast van de president zou ook worden ingegeven door de feestelijke heropening van de kathedraal Notre-Dame in Parijs. Daar komen in het weekend tientallen staatshoofden en regeringsleiders naartoe, onder wie de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump. Macron zou het beschamend vinden als Frankrijk zaterdag geen daadkrachtige regeringsploeg zou hebben.
Macron spreekt donderdag 20.00 uur de natie toe. Dat zou mogelijk ook te maken hebben met zijn haast om met een nieuwe premier te komen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Claims van president Donald Trump dat paracetamol gevaarlijk is tijdens de zwangerschap, hebben geleid tot een daling in het gebruik in ziekenhuizen door heel de Verenigde Staten. Tussen de toespraak op 22 september en 7 december werd de pijnstiller 10 procent minder verstrekt aan zwangere vrouwen, zo schrijven onderzoekers van de universiteiten van Harvard en Brown in het medische vakblad The Lancet.
6 minuten geledenBEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
8 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - Donald Trump heeft Latijns-Amerikaanse leiders opgeroepen samen te werken met de VS bij het bestrijden van drugskartels. De Amerikaanse president sprak met de hoogwaardigheidsbekleders op zijn landgoed Mar-a-Lago in de context van het zogenoemde 'Shield of the Americas', een samenwerkingsverband dat de regionale verhoudingen moet versterken.
46 minuten geledenBEIROET (ANP) - De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft overleg gehad met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron. Dat meldt Aoun op X. Volgens het Libanese staatshoofd werd onder meer besproken hoe de huidige beschietingen tot een einde kunnen worden gebracht. De door Iran gesteunde Hezbollah-groepering wordt al dagen onder vuur genomen door Israël, met name in het zuiden van Libanon en in delen van hoofdstad Beiroet. Daarbij vielen tot dusver bijna driehonderd doden, meldde het land eerder op zaterdag.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Zware overstromingen in de Keniaanse hoofdstad Nairobi hebben aan zeker 23 mensen het leven gekost. President William Ruto heeft een noodteam samengesteld dat hulp moet gaan leveren, waarbij ook soldaten zijn ingezet.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De autoriteiten in Libanon hebben een nieuw dodental bekendgemaakt. Sinds het toegenomen geweld in het land door de Israëlische aanvallen op Hezbollah, zijn tot dusver 297 mensen omgekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Ex-rapper en huidige burgemeester van Kathmandu Balendra Shah wordt de nieuwe premier van Nepal. De kiescommissie heeft zijn verkiezingsoverwinning bevestigd.
3 uur geleden