Franse groenen zetten druk op Macron na verkiezingsoverwinning
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse groene partij EELV wil dat president Emmanuel Macron meer prioriteit geeft aan milieubescherming. Volgens Europarlementariër en partijkopstuk Yannick Jadot laat de verkiezingswinst van de groenen bij de gemeenteraadsverkiezingen zondag zien dat Franse kiezers maatregelen tegen klimaatverandering belangrijk vinden, iets wat Macron volgens hem nog ontkent.
Verwacht wordt dat de president, voor wie de verkiezingsuitslag pijnlijk is, zijn kabinet gaat herschikken. Jadot zei in een radio-interview dat EELV echter geen deel gaat uitmaken van de regering. De leider van de groenen zei dat Macron 149 beloofde maatregelen voor het klimaat moet gaan doorvoeren.
Macron ontmoet maandag enkele groenen, waarbij hij voor het eerst zal ingaan op voorstellen zoals een lagere snelheidslimiet op de snelwegen en het strafbaar stellen van 'ecocide'. De groenen grepen onder meer de macht in de steden Lyon, Bordeaux en Straatsburg. In Parijs behaalde de socialistische burgemeester Anne Hidalgo, een bondgenoot van EELV, de overwinning.
Macrons liberale partij LREM deed het slecht. Slechts de helft van tien van Macrons ministers wist een overwinning in de wacht te slepen in de steden waarin zij meededen. Een van hen is premier Edouard Philippe, die tot burgemeester van de havenstad Le Havre werd verkozen. Daarmee nemen speculaties toe dat de populaire Philippe geen deel meer zal uitmaken van Macrons regering na de herschikking.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP/AFP) - Amerikaanse autoriteiten hebben een verdachte geïdentificeerd in de schietpartij op Brown University afgelopen weekend, melden diverse Amerikaanse media. Bij de schietpartij kwamen twee studenten om het leven, negen anderen raakten gewond.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
11 uur geledenBEMOWO PISKIE (ANP) - "Het pad van Oekraïne naar de NAVO is onomkeerbaar", benadrukt NAVO-secretaris-generaal Mark Rutte op de NAVO-basis in het Poolse Bemowo Piskie. De NAVO-topman is daar om de eenheid binnen het militaire bondgenootschap en aan de oostflank van het NAVO-gebied kracht bij te zetten.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
14 uur geleden