Franse boeren kondigen meer acties aan na blokkeren snelwegen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse boeren willen komende week vaker actievoeren uit protest tegen de regering, kondigde de leider van de grootste boerenvakbond aan op de Franse radio. "We zullen een aantal protesten houden vandaag, de hele week en voor zo lang als nodig is", zei Arnaud Rousseau tegen France Inter. De afgelopen dagen hebben boeren in het zuiden van Frankrijk al meerdere snelwegen geblokkeerd.
De boerenvakbonden hebben maandag een gesprek met de nieuwe premier Gabriel Attal. Ze willen dat de regering iets doet aan de sterk oplopende kosten voor de sector, belastingen verlaagt en milieueisen versoepelt. "De spanningen lopen sterk op, daarom hebben we concrete maatregelen nodig", aldus Rousseau. Volgens de vakbondsleider zullen de nieuwe acties elk gedeelte van Frankrijk raken.
Donderdagavond begon een groep boeren de A64 te bezetten, de snelweg ten zuidwesten van Toulouse. Kort na de aankondiging van Rousseau op de radio lieten boeren al weten opnieuw wegen in de buurt van die stad te willen blokkeren. De Franse krant Le Monde schrijft dat de regering een escalatie van de situatie vreest, zoals boerenprotesten eerder ook Nederland, Duitsland, Polen en Roemenië konden platleggen.
Verkiezingen
Komende zomer zijn er Europese verkiezingen en de Franse politiek probeert nu alvast de boeren voor zich te winnen. Attal heeft voor het gesprek met de boeren bijvoorbeeld al benadrukt aan hun kant te staan. "Onze boeren zijn geen boeven, vervuilers of dierenmishandelaars, zoals we soms horen." Maar de minister van Landbouw uit zijn kabinet stelde afgelopen weekend een pakket uit met maatregelen die de landbouw zou moeten helpen, tot onvrede van de boeren.
De uiterst rechtse Jordan Bardella van de partij Rassemblement National (RN) is maandag naar het zuiden van Frankrijk gereisd om zijn steun uit te spreken aan de boeren. "Boeren zijn deel van onze identiteit en ik weiger ze te laten sterven." Hij zegt dat de mensen klaar zijn met de regels van "Macrons Europa". De RN lijkt bij de verkiezingen af te stevenen op een flinke groei.
De Franse boeren hebben de laatste tientallen jaren vaker ontregelende protesten gehouden. Frankrijk produceert veel wijn, vlees- en zuivelproducten en is de grootste producent van landbouwproducten binnen de Europese Unie. Het is ook het land dat het meeste subsidiegeld van de EU krijgt voor de landbouwsector.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
2 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
3 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
4 uur geleden