Frans-Britse delegatie naar Kyiv voor gesprek versterking leger
PARIJS (ANP) - Een delegatie van Franse en Britse diplomaten gaat naar Oekraïne om te praten over de versterking van de krijgsmacht van dat land. Dat maakte de Franse president Emmanuel Macron bekend na de top in Parijs met de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen. De Britse en de Franse minister van Buitenlandse Zaken gaan bovendien de komende drie weken een voorstel opstellen voor hoe ervoor kan worden gezorgd dat Rusland en Oekraïne zich aan een toekomstig staakt-het-vuren gaan houden.
Regeringsleiders uit dertig landen waren donderdag naar Parijs gekomen om te praten over de toekomst van Oekraïne en een mogelijk einde aan de oorlog. De bondgenoten zijn de afgelopen weken vaker samengekomen en volgens Macron wordt de coalitie iedere keer eensgezinder en daadkrachtiger.
Macron heeft samen met de Britse premier Keir Starmer het voortouw genomen bij de overleggen over Oekraïne en volgens de Franse president hebben de andere leiders ze nu officieel gevraagd om dat te blijven doen.
Veiligheidsgaranties
De groep landen heeft onder meer gesproken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne in de vorm van een "geruststellingsmacht". Europese landen zouden troepen sturen naar het land om ervoor te zorgen dat Rusland niet nog een keer aanvalt. Het is nog niet duidelijk welke landen aan zo'n missie zouden bijdragen. Vooralsnog blijft het een Frans-Brits plan en zijn nog niet alle bondgenoten voorstander van het idee.
Volgens Macron is een sterke Oekraïense krijgsmacht cruciaal voor het slagen van een bestand. Daarom gaat de Frans-Britse delegatie praten over hoe Europese landen kunnen helpen het leger zo slagvaardig mogelijk te maken. Ze gaan het bijvoorbeeld hebben over welk materieel nodig is, zei Macron.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
4 uur geleden