Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frankrijk: vijftiental landen voelt voor beschermen Oekraïne

Frankrijk: vijftiental landen voelt voor beschermen Oekraïne

PARIJS (ANP) - Een vijftiental landen wil nadenken over troepen en materieel om Oekraïne te beschermen als de oorlog stilvalt, zegt aanvoerder Frankrijk. Samen met het Verenigd Koninkrijk heeft Frankrijk de afgelopen weken tientallen bondgenoten bijeengeroepen en geraadpleegd. Dat werk wordt vanaf nu versneld, aldus het VK.

Welke landen precies voelen voor een bijdrage aan bijvoorbeeld een troepenmacht die Rusland moet ontmoedigen om opnieuw aan te vallen, liet de Franse defensieminister Sébastien Lecornu onvermeld. Nederland schoof bij ieder overleg tot dusver aan en wordt door bondgenoten steevast genoemd als potentiële deelnemer.

De "coalitie van bereidwillige landen" die het VK en Frankrijk proberen te smeden, gaat nu vaart krijgen, zei de Britse defensieminister John Healey. "Vanaf vandaag versnellen we dat werk."

Niet alleen grondtroepen

Lecornu hamerde er woensdag na overleg met zijn collega's uit Duitsland, Polen, Italië en het Verenigd Koninkrijk nog maar eens op dat het niet alleen om grondtroepen zou gaan. Ook het bewaken van het luchtruim, van de Zwarte Zee en van kerncentrales met bijvoorbeeld de luchtmacht en de marine is belangrijk. En veiligheidsgaranties voor Oekraïne beginnen met het versterken van het Oekraïense leger zelf.

Frankrijk riep dinsdag de legerchefs van 36 landen bijeen en maande ze om tot concretere plannen en toezeggingen te komen nu er voorzichtig zicht lijkt te komen op een staakt-het-vuren. Oekraïne ging maandag akkoord, al maakt Rusland geen aanstalten hetzelfde te doen.

Landen die mee zouden kunnen doen aan de bescherming van Oekraïne, kijken het nog even aan zolang een wapenstilstand ver weg lijkt, benadrukken ingewijden steeds. Eerst maar eens zien of het ervan komt, vinden ze.

Meer uit Buitenland

Oekraïense oud-minister Fedorov blij met ontslag legerleider

KYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".

2 uur geleden
Hegseth schat kosten Iranoorlog voor VS op 37,5 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.

2 uur geleden
Oekraïense president Zelensky ontslaat legerleider Syrsky

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.

3 uur geleden
Dodental loopt op na kapseizen veerboot in Guyana

GEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.

3 uur geleden
Venezuela meldt drie doden met hantabesmetting

CARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.

4 uur geleden
Frans parlement verbiedt sociale media voor kinderen onder de 15

PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een wetsvoorstel goedgekeurd dat de toegang tot sociale media voor kinderen onder de 15 jaar verbiedt. Hiermee is Frankrijk het eerste land in de Europese Unie dat een leeftijdsgrens invoert voor apps als TikTok en Instagram.

4 uur geleden
Burnham wil minstens een dag in de week in Manchester werken

LONDEN (ANP/AFP) - De nieuwe Britse premier Andy Burnham is van plan minstens een dag in de week in Manchester te werken, aldus zijn woordvoerder. Hij opent daar een extra premierskantoor, ook wel Number 10 North genoemd.

5 uur geleden