
Frankrijk stopt met NAVO-missie om ruzie met Turkije
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Frankrijk trekt zich tijdelijk terug uit een NAVO-missie in de Middellandse Zee. De Fransen eisen een reactie van de NAVO-top over hun bezorgdheid over de rol van Turkije in de missie. De twee NAVO-leden hebben een felle ruzie over elkaars rol in de Libische burgeroorlog
Een Franse defensiefunctionaris meldt woensdag dat de NAVO van de tijdelijke Franse terugtrekking op de hoogte is gebracht. In een brief aan NAVO-chef Jens Stoltenberg dient Frankrijk vier eisen tot opklaring in over de missie Sea Guardian. Die missie werkt samen met de EU-missie die een VN-wapenembargo tegen Libië handhaaft. De resultaten van een onderzoek naar een incident tussen Franse en Turkse marineschepen zouden de directe aanleiding zijn voor de Franse terugtrekking.
Frankrijk en Turkije liggen al een aantal dagen op ramkoers vanwege harde kritiek over en weer over elkaars rol in de Libische burgeroorlog. De Franse president Emmanuel Macron beschuldigde Turkije maandag van "een historische, criminele verantwoordelijkheid" voor de situatie in Libië.
Turkije woedend
Volgens Macron mengt Turkije zich in weerwil van internationale afspraken in het conflict door militanten en wapens naar het land te sturen. Macron haalde hard uit door naar Turkije te verwijzen als "een land dat claimt NAVO-lid te zijn".
Turkije reageerde dinsdag woedend door Frankrijk een "destructieve" benadering van het Libische conflict te verwijten. Volgens de Turken probeert Frankrijk de invloed van Rusland te versterken in het Noord-Afrikaanse land dat door oorlog wordt verscheurd sinds dictator Muammar Kaddafi in 2011 werd afgezet en gedood.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De eerste wapens die Nederland en andere Oekraïne-bondgenoten hebben aangeschaft in de VS zijn volgens de NAVO al naar Oekraïne gestuurd. Onderdelen van vier pakketten van elk zo'n half miljard euro "vloeien al" naar het land, zegt een NAVO-functionaris.
25 minuten geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro toont "gedeeltelijk herstel" na zijn ziekenhuisopname van dinsdag. Het ziekenhuis dat hem behandelt, stelt in een verklaring dat hij medicatie heeft gekregen en dat in de loop van de dag zal worden gekeken hoelang hij nog moet blijven.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft het voorstel van de Europese Commissie voor maatregelen tegen Israël verworpen. Hij dreigt op X met tegenmaatregelen als de lidstaten van de Europese Unie de acties doorzetten, "maar we hopen dat die niet nodig zijn".
1 uur geledenWINDSOR (ANP) - De Britse prins William en zijn vrouw Catherine hebben Donald Trump vanuit de helikopter begeleid naar het koningspaar bij Windsor Castle. De Amerikaanse president en first lady landden woensdagmiddag nabij Windsor in de Marine One. Trump en Melania zijn tot en met donderdag in het Verenigd Koninkrijk voor een staatsbezoek.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het doel van de maatregelen die de Europese Commissie tegen Israël wil nemen, is om de humanitaire situatie in Gaza te verbeteren, niet om Israël te straffen, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag tijdens een persconferentie.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische cultuurminister Miki Zohar wil de subsidie van de Israëlische Ophir-filmprijzen stopzetten, nadat een Arabischtalige film dinsdagavond de Ophir Award voor beste film had gewonnen. Dat melden verschillende Israëlische media, waaronder The Times of Israel. De winnaar van de filmprijs is doorgaans ook de Israëlische inzending voor de internationale filmprijs van de Oscars.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft de "gedwongen verplaatsingen" van de Palestijnen in de Gazastrook veroordeeld. Hij sprak woensdag tijdens de wekelijkse audiëntie zijn solidariteit uit met de bevolking, die volgens hem in "onacceptabele omstandigheden" leeft.
4 uur geleden