Frankrijk smeedt breed bondgenootschap tegen jihadisten in Sahel
PARIJS/DAKAR (ANP/RTR) - Frankrijk heeft een nieuwe samenwerking gelanceerd tussen Europese, West-Afrikaanse en Arabische landen om jihadistische groeperingen in de Sahel te bestrijden. Een meer uitgebreide politieke samenwerking en een verhoogde inzet van elitetroepen moeten een impuls geven aan de moeizame militaire missie tegen gewapende moslimextremisten in het gebied ten zuiden van de Sahara.
De vernieuwde coalitie houdt in dat er meer steun komt vanuit andere Europese landen en dat landen in het Sahel-gebied meer gaan samenwerken. De Europese landen gaan meer elitetroepen leveren om de legers van de Afrikaanse landen te ondersteunen. Onder andere Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten gaan financiële hulp bieden.
Frankrijk heeft sinds 2013 militairen in de regio. Momenteel is het Franse leger er aanwezig met een troepensterkte van 5100 man. De situatie in het gebied is afgelopen jaar echter verslechterd met toenemende activiteit van terreurorganisaties al-Qaeda en Islamitische Staat in de regio. Parijs heeft lang bij andere landen gepleit voor meer hulp in haar voormalige koloniën. "De overwinning in de Sahel is mogelijk vandaag de dag, en onze partners zijn zich daarvan bewust aan het worden", aldus een hoge regeringsfunctionaris.
Helemaal onomstreden is de missie echter niet. Afrikaanse regeringssoldaten zouden zich volgens meldingen schuldig maken aan vergeldingsacties tegen burgers. "Als er wraakacties tegen burgers plaatsvinden, kan je niet verwachten dat zij meewerken", aldus de Malinese mensenrechtenactivist Drissa Traoré.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - China is dinsdag begonnen aan de tweede dag van grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan die een volledige blokkade van het eiland simuleren. Taipei spreekt van "militaire intimidatie", waarbij met scherp wordt geschoten op zee en in de lucht.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De vader en zoon die verantwoordelijk worden gehouden voor de dodelijke aanslag op Bondi Beach op 14 december hebben volgens de politie alleen gehandeld. Er zijn geen aanwijzingen dat het tweetal deel uitmaakte van een grotere terreurcel of werd aangestuurd door anderen.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
10 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
10 uur geleden