Frankrijk en Duitsland willen praten over nucleaire afschrikking
TOULON (ANP/AFP) - Frankrijk, de enige kernmacht van de Europese Unie, en Duitsland zeggen open te staan voor "strategische dialoog" over nucleaire afschrikking gezien de huidige gedeelde veiligheidsuitdagingen. Nucleaire afschrikking vormt volgens hen een "hoeksteen" van de NAVO-veiligheid.
Het doel is de ontwikkeling van een "gemeenschappelijke strategische cultuur en het verder koppelen van onze veiligheids- en defensiedoelstellingen en -strategieën", zei de Franse president Emmanuel Macron tijdens een bezoek van de Duitse bondskanselier Friedrich Merz.
Macron heeft eerder gezegd dat hij wil praten over hoe Franse kernwapens kunnen worden gebruikt om ook andere Europese landen te beschermen. De nucleaire afschrikking van Europa komt nu voornamelijk van de Verenigde Staten. Sinds Donald Trump weer president is, vragen Europese landen zich af of ze nog kunnen rekenen op steun van de VS, die veel meer kernwapens hebben dan Europa zelf.
'Geen illusies'
De leiders hebben ook besloten Oekraïne extra luchtafweer te leveren na de Russische luchtaanvallen van de afgelopen dagen. Ze stellen dat Rusland "ondanks intensieve internationale diplomatieke inspanningen geen enkele intentie toont om een einde te maken aan zijn agressieoorlog tegen Oekraïne". Kyiv werd donderdag getroffen door de grootste luchtaanval op de stad in maanden. Er vielen zeker 23 doden en ongeveer vijftig gewonden.
Merz zei in het Zuid-Franse Toulon dat de oorlog nog "veel meer maanden" kan duren, ondanks recente Amerikaanse pogingen om de strijd te stoppen. Hij verklaarde "geen illusies" te hebben over de mogelijkheden van een snelle beëindiging van de oorlog en beloofde dat "we Oekraïne niet in de steek zullen laten". Duitsland en Frankrijk zijn belangrijke bondgenoten van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft gewaarschuwd dat het alle havens in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) als doelwit ziet voor de verdediging tegen Israël en de VS. De inwoners van de havensteden zouden er volgens het Iraanse leger moeten vertrekken voor hun veiligheid.
53 minuten geledenTEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
14 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
15 uur geleden