Forse winstdaling UBS door voorziening voor juridische zaken
ZÜRICH (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Zwitserse bank UBS heeft de nettowinst in het eerste kwartaal met ruim de helft zien afnemen. Dat komt vooral doordat het bedrijf veel geld moest reserveren voor rechtszaken in de Verenigde Staten voor de rol van UBS bij de verkoop van hypotheekobligaties vóór de financiële crisis van 2008.
De nettowinst van de bank nam af met 52 procent tot iets meer dan 1 miljard dollar (omgerekend zo'n 930 miljoen euro). De voorziening voor de rechtszaken met betrekking tot de verkoop van door hypotheken gedekte obligaties in de VS werd met 665 miljoen dollar verhoogd. Topman Sergio Ermotti, die onlangs het roer heeft overgenomen van de Nederlander Ralph Hamers, verklaarde "in vergevorderde besprekingen te zijn met het Amerikaanse ministerie van Justitie en blij te zijn vooruitgang te boeken bij het oplossen van de kwestie die vijftien jaar teruggaat".
De kwartaalresultaten komen op een tumultueus moment voor de Zwitserse bank. Vorige maand werd UBS door de Zwitserse autoriteiten min of meer gedwongen om zijn noodlijdende rivaal Credit Suisse over te nemen. Credit Suisse was in de financiële problemen geraakt na jaren van schandalen, verliezen en mislukkingen in risicobeheer en dreigde failliet te gaan.
Kapitaal
Maandag liet Credit Suisse weten dat klanten in het eerste kwartaal omgerekend ruim 62 miljard euro van hun rekeningen bij de bank hadden gehaald. Volgens Credit Suisse is de uitstroom van kapitaal bij de bank wel afgenomen, maar nog niet gestopt.
UBS wist daarentegen in de maanden voorafgaand aan de overname van Credit Suisse 28 miljard dollar (dik 25 miljard euro) aan nieuw geld aan te trekken van vermogende klanten. In de tien dagen na de aankondiging van de overname stroomde 7 miljard dollar binnen. UBS verwacht de aankoop van Credit Suisse in het tweede kwartaal af te ronden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
11 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
11 uur geleden