Formerende partijen spreken schande van dreigement FVD-Kamerlid
DEN HAAG (ANP) - De leiders van VVD, D66 en ChristenUnie spreken schande van het dreigement dat FVD-Kamerlid Pepijn van Houwelingen woensdag uitte in de richting van D66'er Sjoerd Sjoerdsma.
"Uw tijd komt nog wel. Er komen tribunalen", zei Van Houwelingen tegen Sjoerdsma. VVD-voorman Mark Rutte wilde er niet te veel woorden aan vuil maken, maar zei wel dat het "alle perken te buiten gaat". ChristenUnie-voorman Gert-Jan Segers noemt de uitlatingen "echt huiveringwekkend". Hij "kan niet begrijpen dat iemand het in zijn hoofd haalt dit te zeggen. Wat ik ook niet begrijp is dat mensen toch nog achter zo'n partij aanlopen".
De CU-leider vindt dat partijen "assertiever" moeten zijn. "Zeggen dat dit echt niet kan." Hij wijst ook op de vele retweets van FVD-leider Thierry Baudet die vaak afkomstig zijn van accounts die ook antisemitische berichten plaatsen. "Het is voorbij elke beschaving."
Ultiem dieptepunt
D66-leider Sigrid Kaag noemt de bedreiging "een ultiem dieptepunt", maar ziet het voorval wel als onderdeel van een breder patroon. "Het gaat al een hele tijd te ver." Ook zij vindt dat partijen "moeten opstaan" tegen dit soort gedrag. "Dit is meer dan ophef. Dit is fundamenteel. Ik zie het als aantasting, ondermijning van de rechtsorde."
"Ik denk dat partijen een streep moeten trekken. Opstaan, naar de interruptiemicrofoon, het veroordelen, of niet meer meedoen aan debatten."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
4 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) is "geschokt, bedroefd en zeer verontrust door de aanslag op een Joodse school in Amsterdam". Dat laat directeur Naomi Mestrum weten. Ze dringt aan op "concrete maatregelen" van bestuurders en politici tegen het toenemende aantal antisemitische incidenten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een Joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Buitenveldert heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een explosie plaatsgevonden. Politie en brandweer waren er snel bij. De schade is beperkt gebleven, zegt burgemeester Femke Halsema.
11 uur geledenSOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
17 uur geleden