Focus op rentebesluit ECB en cijfers Unilever en Besi op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag uit naar de resultaten van de AEX-fondsen Unilever en Besi. Chiptoeleverancier Besi ontving meer nieuwe orders in het derde kwartaal, na dalingen in de afgelopen twee kwartalen. De omzet en de nettowinst namen wel af. Topman Richard Blickman sprak desondanks van solide kwartaalcijfers. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf wel op een flinke omzetgroei ten opzichte van het derde kwartaal.
Levensmiddelenconcern Unilever zag de onderliggende omzet met 5,2 procent groeien tot 15,2 miljard euro, dankzij prijsverhogingen. Het verkoopvolume daalde met 0,6 procent. In de eerste helft van het jaar leverden de duurder geworden boodschappen het bedrijf achter merken als Dove en Knorr ook al meer omzet op.
Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verhoogde vorige maand de rente in de eurozone nog voor de tiende keer op rij naar het hoogste niveau ooit. Beleidsmakers van de ECB hebben er echter op gehint dat de rente voorlopig gelijk blijft.
Azië
De AEX-index lijkt lager te beginnen aan de nieuwe drukke cijferdag. Ook de andere Europese beurzen koersen af op een lagere opening. Buiten het Damrak kwam grote bedrijven als BNP Paribas, Danone en Mercedes-Benz met resultaten.
De Aziatische beurzen gingen donderdag omlaag. Vooral in Japan en Zuid-Korea werden flinke verliezen geleden door forse koersdalingen bij de tech- en chipbedrijven. De Nikkei in Tokio sloot 2,1 procent lager en de Kospi in Seoul zakte 2,5 procent.
Arcadis
Naast Unilever en Besi kwamen ook advies- en ingenieursbureau Arcadis, speciaalchemiebedrijf Corbion, bodemonderzoeker Fugro en biotechnoloog Pharming met cijfers. Arcadis-topman Alan Brookes sprak van een sterke groei en winstgevendheid in het afgelopen kwartaal die ervoor zorgen dat het bedrijf de doelstellingen voor 2023 zal behalen.
Ook Fugro zag de omzet en winst in het derde kwartaal flink stijgen. Ook voor het hele jaar rekent het bedrijf op een sterke omzetgroei. Pharming wist een forse omzetgroei te boeken dankzij stijgende verkopen van Ruconest en de lancering van Joenja in de VS. De winst nam wel flink af door hogere kosten. Flitshandelaar Flow Traders zag de handelsinkomsten en de winst in het derde kwartaal flink afnemen.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0541 dollar waard, tegen 1,0593 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 84,80 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 89,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ervoor gestemd de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen naar het Europees Hof te sturen voor beoordeling. De Europarlementariërs vinden dat het proces rondom de handelsdeal niet democratisch is verlopen, omdat de Europese Commissie al een voorlopig akkoord heeft gesloten zonder instemming van het parlement.
9 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.
44 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Baksteenfabrikanten mogen samen een statiegeldsysteem opzetten om het hergebruik van pallets te stimuleren. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet geen bezwaren tegen deze samenwerking. Pallets worden nu vaak eenmalig gebruikt.
2 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt op te leggen aan een aantal Europese landen over hun steun aan Groenland zullen waarschijnlijk maar een beperkte impact hebben op de inflatie in het eurogebied. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een interview met de Franse radiozender RTL op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht hoger geopend na de koersverliezen eerder deze week. Beleggers blijven terughoudend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie over Groenland. Op dinsdag werden daardoor flinke verliezen geleden op Wall Street, waar weer werd gehandeld na een lang weekend.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV gaat een verzoek aan de Europese Commissie sturen om te handhaven op de Nederlandse invoering van de Europese richtlijn over minimumlonen. De Eerste Kamer stemde dinsdag in met een voorstel om die richtlijn te vertalen naar Nederlandse wetgeving. Maar dat voorstel voldoet niet aan de eisen, zegt FNV.
4 uur geleden