Focus op rentebesluit ECB en cijfers Unilever en Besi op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag uit naar de resultaten van de AEX-fondsen Unilever en Besi. Chiptoeleverancier Besi ontving meer nieuwe orders in het derde kwartaal, na dalingen in de afgelopen twee kwartalen. De omzet en de nettowinst namen wel af. Topman Richard Blickman sprak desondanks van solide kwartaalcijfers. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf wel op een flinke omzetgroei ten opzichte van het derde kwartaal.
Levensmiddelenconcern Unilever zag de onderliggende omzet met 5,2 procent groeien tot 15,2 miljard euro, dankzij prijsverhogingen. Het verkoopvolume daalde met 0,6 procent. In de eerste helft van het jaar leverden de duurder geworden boodschappen het bedrijf achter merken als Dove en Knorr ook al meer omzet op.
Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verhoogde vorige maand de rente in de eurozone nog voor de tiende keer op rij naar het hoogste niveau ooit. Beleidsmakers van de ECB hebben er echter op gehint dat de rente voorlopig gelijk blijft.
Azië
De AEX-index lijkt lager te beginnen aan de nieuwe drukke cijferdag. Ook de andere Europese beurzen koersen af op een lagere opening. Buiten het Damrak kwam grote bedrijven als BNP Paribas, Danone en Mercedes-Benz met resultaten.
De Aziatische beurzen gingen donderdag omlaag. Vooral in Japan en Zuid-Korea werden flinke verliezen geleden door forse koersdalingen bij de tech- en chipbedrijven. De Nikkei in Tokio sloot 2,1 procent lager en de Kospi in Seoul zakte 2,5 procent.
Arcadis
Naast Unilever en Besi kwamen ook advies- en ingenieursbureau Arcadis, speciaalchemiebedrijf Corbion, bodemonderzoeker Fugro en biotechnoloog Pharming met cijfers. Arcadis-topman Alan Brookes sprak van een sterke groei en winstgevendheid in het afgelopen kwartaal die ervoor zorgen dat het bedrijf de doelstellingen voor 2023 zal behalen.
Ook Fugro zag de omzet en winst in het derde kwartaal flink stijgen. Ook voor het hele jaar rekent het bedrijf op een sterke omzetgroei. Pharming wist een forse omzetgroei te boeken dankzij stijgende verkopen van Ruconest en de lancering van Joenja in de VS. De winst nam wel flink af door hogere kosten. Flitshandelaar Flow Traders zag de handelsinkomsten en de winst in het derde kwartaal flink afnemen.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0541 dollar waard, tegen 1,0593 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 84,80 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 89,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
6 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
8 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
21 uur geleden