Focus op rentebesluit ECB en cijfers Unilever en Besi op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag uit naar de resultaten van de AEX-fondsen Unilever en Besi. Chiptoeleverancier Besi ontving meer nieuwe orders in het derde kwartaal, na dalingen in de afgelopen twee kwartalen. De omzet en de nettowinst namen wel af. Topman Richard Blickman sprak desondanks van solide kwartaalcijfers. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf wel op een flinke omzetgroei ten opzichte van het derde kwartaal.
Levensmiddelenconcern Unilever zag de onderliggende omzet met 5,2 procent groeien tot 15,2 miljard euro, dankzij prijsverhogingen. Het verkoopvolume daalde met 0,6 procent. In de eerste helft van het jaar leverden de duurder geworden boodschappen het bedrijf achter merken als Dove en Knorr ook al meer omzet op.
Daarnaast wordt uitgekeken naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verhoogde vorige maand de rente in de eurozone nog voor de tiende keer op rij naar het hoogste niveau ooit. Beleidsmakers van de ECB hebben er echter op gehint dat de rente voorlopig gelijk blijft.
Azië
De AEX-index lijkt lager te beginnen aan de nieuwe drukke cijferdag. Ook de andere Europese beurzen koersen af op een lagere opening. Buiten het Damrak kwam grote bedrijven als BNP Paribas, Danone en Mercedes-Benz met resultaten.
De Aziatische beurzen gingen donderdag omlaag. Vooral in Japan en Zuid-Korea werden flinke verliezen geleden door forse koersdalingen bij de tech- en chipbedrijven. De Nikkei in Tokio sloot 2,1 procent lager en de Kospi in Seoul zakte 2,5 procent.
Arcadis
Naast Unilever en Besi kwamen ook advies- en ingenieursbureau Arcadis, speciaalchemiebedrijf Corbion, bodemonderzoeker Fugro en biotechnoloog Pharming met cijfers. Arcadis-topman Alan Brookes sprak van een sterke groei en winstgevendheid in het afgelopen kwartaal die ervoor zorgen dat het bedrijf de doelstellingen voor 2023 zal behalen.
Ook Fugro zag de omzet en winst in het derde kwartaal flink stijgen. Ook voor het hele jaar rekent het bedrijf op een sterke omzetgroei. Pharming wist een forse omzetgroei te boeken dankzij stijgende verkopen van Ruconest en de lancering van Joenja in de VS. De winst nam wel flink af door hogere kosten. Flitshandelaar Flow Traders zag de handelsinkomsten en de winst in het derde kwartaal flink afnemen.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0541 dollar waard, tegen 1,0593 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent minder op 84,80 dollar. Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 89,42 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
3 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Marvell Technology werd vrijdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. Het chipbedrijf presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht, dankzij de aanhoudend sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie. Ook gaf het bedrijf een sterke omzetverwachting af voor het huidige boekjaar. Volgens topman Matt Murphy zal de omzetgroei dit jaar in elk kwartaal versnellen door de datacenteractiviteiten van het bedrijf. Het aandeel steeg meer dan 15 procent.
6 uur geleden