FNV ziet keerpunt bij werkgever, maar koopkracht toch achteruit
UTRECHT (ANP) - Werkgevers zijn steeds vaker bereid te investeren in een goede cao. Nu ze het moeilijker dan ooit hebben om personeel te vinden, zien ze in dat ze niet meer "voor een stuiver op de eerste rang" kunnen zitten, zegt vicevoorzitter van vakbond FNV Zakaria Boufangacha. Toch was de loonstijging in de sinds december afgesloten cao’s gemiddeld net geen 2,8 procent. Dat is ruim onder de inflatie, waardoor de koopkracht achteruit gaat.
"We merken dat steeds meer werkgevers het licht hebben gezien en beginnen in te zien dat ze moeten investeren in een betere cao", zegt de coördinator voor arbeidsvoorwaardenbeleid bij de grootste vakbond van het land. "Echt inzetten op structurele verslechteringen komt steeds minder voor. Of het een keerpunt is, moeten we nog zien, want het is wel een beetje rock-bottom dat we hebben geraakt."
De inflatie over heel 2022 zal rond de 5,2 procent liggen maar kan door de energiecrisis sterker toenemen, raamde het Centraal Planbureau (CPB) in maart. Volgens Boufangacha is het vooral belangrijk dat werkenden aan de onderkant van de arbeidsmarkt worden gecompenseerd, omdat zij als eerste financieel in de knel komen door duurder eten, gas en licht. De werkenden met de laagste inkomens, zo rond het minimumloon, gingen er in de nieuwe cao’s 3,5 procent op vooruit.
Winst-prijsspiraal
Angst voor de zogeheten loon-prijsspiraal is volgens het FNV-bestuurslid niet terecht. Dat fenomeen doet zich voor als de lonen stijgen om inflatie te compenseren en die hogere kosten weer worden doorberekend, waardoor de prijzen voor consumenten hard blijven stijgen.
"Wij zien vooral een winst-prijsspiraal, als je ziet dat de Shells en Aholds nog hoge winsten behalen terwijl de prijzen hard stijgen", zegt Boufangacha, die vindt dat de loonstijging nog ver achterblijft bij bedrijfswinsten. "Als het nou echt zou leiden tot druk op de economische groei, zoals in de jaren zeventig, dan zullen we kijken of we daar afspraken over moeten maken. Maar dat is nog lang niet aan de hand. Als je ziet hoe laag de loonkosten zijn gehouden is nu eerst een inhaalslag nodig."
In totaal werden door FNV sinds december 142 nieuwe cao's afgesloten. Daaronder vielen zo'n 1,6 miljoen mensen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
4 uur geleden