FNV ziet keerpunt bij werkgever, maar koopkracht toch achteruit
UTRECHT (ANP) - Werkgevers zijn steeds vaker bereid te investeren in een goede cao. Nu ze het moeilijker dan ooit hebben om personeel te vinden, zien ze in dat ze niet meer "voor een stuiver op de eerste rang" kunnen zitten, zegt vicevoorzitter van vakbond FNV Zakaria Boufangacha. Toch was de loonstijging in de sinds december afgesloten cao’s gemiddeld net geen 2,8 procent. Dat is ruim onder de inflatie, waardoor de koopkracht achteruit gaat.
"We merken dat steeds meer werkgevers het licht hebben gezien en beginnen in te zien dat ze moeten investeren in een betere cao", zegt de coördinator voor arbeidsvoorwaardenbeleid bij de grootste vakbond van het land. "Echt inzetten op structurele verslechteringen komt steeds minder voor. Of het een keerpunt is, moeten we nog zien, want het is wel een beetje rock-bottom dat we hebben geraakt."
De inflatie over heel 2022 zal rond de 5,2 procent liggen maar kan door de energiecrisis sterker toenemen, raamde het Centraal Planbureau (CPB) in maart. Volgens Boufangacha is het vooral belangrijk dat werkenden aan de onderkant van de arbeidsmarkt worden gecompenseerd, omdat zij als eerste financieel in de knel komen door duurder eten, gas en licht. De werkenden met de laagste inkomens, zo rond het minimumloon, gingen er in de nieuwe cao’s 3,5 procent op vooruit.
Winst-prijsspiraal
Angst voor de zogeheten loon-prijsspiraal is volgens het FNV-bestuurslid niet terecht. Dat fenomeen doet zich voor als de lonen stijgen om inflatie te compenseren en die hogere kosten weer worden doorberekend, waardoor de prijzen voor consumenten hard blijven stijgen.
"Wij zien vooral een winst-prijsspiraal, als je ziet dat de Shells en Aholds nog hoge winsten behalen terwijl de prijzen hard stijgen", zegt Boufangacha, die vindt dat de loonstijging nog ver achterblijft bij bedrijfswinsten. "Als het nou echt zou leiden tot druk op de economische groei, zoals in de jaren zeventig, dan zullen we kijken of we daar afspraken over moeten maken. Maar dat is nog lang niet aan de hand. Als je ziet hoe laag de loonkosten zijn gehouden is nu eerst een inhaalslag nodig."
In totaal werden door FNV sinds december 142 nieuwe cao's afgesloten. Daaronder vielen zo'n 1,6 miljoen mensen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan op de laatste handelsdag van november. Wall Street bleef donderdag dicht door de viering van Thanksgiving en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ruim zeshonderd leden van vakbond FNV hebben een petitie ondertekend tegen de hervormingen die tijdelijk toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts voorstellen. Dat maakte de organisatie FNV Democratisch vlak voor het begin van een nieuwe rechtszaak over de crisis binnen FNV bekend.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het lagerhuis in Frankrijk heeft ingestemd met het voorstel om activiteiten van staalconcern ArcelorMittal in het land te nationaliseren. De grootste staalfabrikant van Frankrijk voelt de crisis in de Europese metaalsector hard en heeft kostenbesparingen en reorganisaties aangekondigd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in oktober licht gedaald, na een stijging in september. Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,1 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In september stegen de prijzen met 0,6 procent.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen met een algemene bijstandsuitkering is in het derde kwartaal opnieuw gestegen. Vooral de groep jongeren in de bijstand groeide, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
12 uur geleden