FNV wil treinen regionaal urenlang stilleggen met acties ProRail
AMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV wil het treinverkeer regionaal meerdere keren urenlang platleggen met de stakingen bij spoorbeheerder ProRail. Volgende week woensdag is er bijvoorbeeld een werkonderbreking bij de verkeersleiding van het spoor voor de regio Amsterdam/Alkmaar. FNV-bestuurder Carl Kraijenoord denkt dat er in dat gebied tijdens de ochtendspits dan helemaal geen treinen zullen rijden, afgezien van treinen naar Schiphol.
Volgens ProRail is de mogelijke impact zelfs groter. "Veel verkeersleidingsposten hebben een landelijke uitstraling: als jouw trein uit Groningen niet vertrekt, sta je op Amersfoort ook zonder. Dit is echt een forse aanpak", reageert een woordvoerder. "Daarnaast beginnen de stakingen vaak in de ochtend. Gevolg is dat je vaak ziet dat dat de hele dag merkbaar blijft met een rommelige dienst."
FNV had ProRail vorige week een ultimatum gestuurd met eisen voor een nieuwe cao. ProRail liet woensdag weten het ultimatum te verwerpen, omdat de looneis van FNV niet realistisch zou zijn. Daarop werd meteen al duidelijk dat FNV een stakingstraject zou opstarten. Inmiddels zijn er meer details bekend, waardoor ook de mogelijke impact duidelijker wordt.
Verkeersleidingsposten
De acties zijn gepland bij de verkeersleidingsposten. Dit zijn centrale punten van waaruit verkeersleiders het treinverkeer in een gebied controleren en aansturen. "Dan moet je ervan uitgaan dat een deel van het treinverkeer plat wordt gelegd", stelt Kraijenoord. "Dat willen we liever niet. Maar als ProRail niet meer verder wil praten, dan moeten we wel."
Bij de acties is telkens een andere verkeersleidingspost aan de beurt. De eerste actie is maandag al bij de verkeersleidingspost voor rangeerterrein Kijfhoek, in de buurt van Barendrecht. Die is van 13.00 tot 16.00 uur. De volgende acties, te beginnen met die rond Amsterdam en Alkmaar, zijn van 06.00 tot 09.00 uur.
Loonsverhoging
Volgende week vrijdag wil de bond de verkeersleiding voor de regio Utrecht/Amersfoort stilleggen. De week erna is het op maandag, woensdag en vrijdag de beurt aan de regio's Rotterdam/Den Haag/Roosendaal, Eindhoven/Maastricht en Zwolle/Groningen/Arnhem.
Bij ProRail werken ruim 5000 mensen. FNV wil een loonsverhoging van 13 procent. "De vorige cao is afgesloten vlak voor een enorme inflatiepiek. En die piek moet wel gecorrigeerd worden", zegt Kraijenoord.
ProRail vindt de eis te ver gaan en zegt met andere vakbonden al akkoord te zijn over een eindbod.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De petitie om het Nederlands elftal niet mee te laten doen aan het WK voetbal in onder meer de Verenigde Staten is meer dan 50.000 keer ondertekend. Gisteravond rond 20.00 uur stond de teller nog op ruim 25.000 handtekeningen voor een boycot. Inmiddels is dit aantal dus verdubbeld.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Artistieke vrijheid moet beschermd worden door deze in de wet vast te leggen, vindt de Raad voor Cultuur (RvC). Het adviesorgaan van de regering ontving de afgelopen jaren signalen van makers en instellingen "dat hun werk steeds vaker onderdeel is van debat", schrijft de raad in een dinsdag verschenen adviesrapport.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Er is geen aanleiding om aan te nemen dat er een direct verband is tussen de arrestatie van een Afghaanse vrouw en de documentaireserie die AVROTROS heeft gemaakt over Afghanistan. Dat meldt de omroep in een korte verklaring. De inhoud van de aanklacht is nog niet bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De mobiele eenheid is in de nacht van maandag op dinsdag aanwezig geweest bij een demonstratie bij de Tweede Kamer tegen het recente geweld in Syrië. Een woordvoerder van de politie zei eerder dat de ME aanwezig was "vanwege de grootte van de groep". Ook zei hij dat het protest gemoedelijk verliep en er geen reden was om in te grijpen. Voor zover hij weet, zijn er ook geen aanhoudingen verricht. Een verslaggever van het ANP zag rond 07.00 uur dat de demonstranten allemaal weg waren.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland zien mensen maandagavond het noorderlicht. Diverse regionale media en ook Weeronline melden dat het lichtspektakel met het blote oog te zien is. Op foto's zijn felle groene en roze lichtstrepen in de lucht te zien. Ook zuidelijker in Europa is het waar te nemen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook Nederland is door de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd toe te treden tot zijn vredesraad voor Gaza. Dat bevestigt een woordvoerder van demissionair minister-president Dick Schoof na een bericht van NRC. Of het kabinet op de uitnodiging ingaat, laat hij nog in het midden.
12 uur geledenHAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.
15 uur geleden