FNV vraagt hulp Schiphol-directie voor nieuwe cao taxfreewinkels
UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV wil dat Schiphol optreedt tegen het inperken van de rechten van het winkelpersoneel op de luchthaven. Dat schrijft de bond in een open brief aan Schiphol-directeur Dick Benschop. Volgens FNV wil Schiphol Airport Retail, het bedrijf achter de See Buy Fly-winkels achter de douane, het personeel onder een arbeidsvoorwaardenregeling (avr) laten vallen in plaats van onder een cao. Het winkelbedrijf zegt juist dat de vakbond niet wil praten over een nieuwe cao.
Zo'n avr geeft het winkelpersoneel minder rechten dan als ze onder een cao vallen, waaronder minder kans om mee te praten over de arbeidsvoorwaarden en het loon. "Zo’n regeling wordt eenzijdig opgelegd door de werkgever en beperkt de werknemers enorm om samen met de vakbond op te komen voor hun rechten", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen.
De vakbond wendt zich tot Benschop, omdat die onlangs heeft gezegd dat alle werknemers op Schiphol onder een cao moeten vallen. Bovendien heeft Schiphol Group 40 procent van de aandelen in Schiphol Airport Retail in handen. "Hij kan als grootaandeelhouder én als verhuurder het verschil maken", stelt Vermeulen.
Versoberingen
Directeur Simon Asmus van Schiphol Airport Retail bestrijdt dat zijn bedrijf niet met de bonden over een cao wil praten. "Maar wij moeten enkele versoberingen doorvoeren en toen we dat zeiden, haakten FNV en CNV meteen af." Het winkelbedrijf wacht nog op een reactie van vakbond De Unie. Omdat de bonden niet willen praten, is het winkelbedrijf voorbereidingen gaan treffen voor een avr.
Door corona nam het aantal reizigers sterk af en dus moest Schiphol Airport Retail schulden aangaan, legt Asmus uit. Om weer levensvatbaar te worden wil het bedrijf onder meer in de onregelmatigheidstoeslag snijden. Asmus benadrukt dat dit niet alleen met corona te maken heeft. "Ook door andere wetgeving rond de verkoop van tabak daalt ons omzetpotentieel flink. Corona heeft de noodzaak voor aanpassing van de cao alleen versneld."
Er zijn circa honderd mensen in vaste dienst bij de winkels van Schiphol Airport Retail.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen van OPEC+ hebben ingestemd met een nieuwe verhoging van de productiequota vanaf september. Dat zeggen bronnen bij het oliekartel tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenCALGARY (ANP/BLOOMBERG) - Het cabinepersoneel van de Canadese luchtvaartmaatschappij WestJet is zondag begonnen met een staking in een geschil over lonen. WestJet is de op een na grootste vliegmaatschappij van Canada. Door de staking zijn honderden vluchten geschrapt.
2 uur geledenSHENZHEN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD heeft meer auto's verkocht in juli dan in dezelfde periode vorig jaar. Toch loopt het bedrijf nog achter op schema om zijn doelstelling voor dit jaar te bereiken.
22 uur geledenBeijing (ANP/DPA) - China veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om 43 Chinese bedrijven toe te voegen aan een zwarte lijst van bedrijven die dwangarbeid verrichten. Onder de getroffen bedrijven bevinden zich bedrijven actief in de katoenindustrie, elektronica en farmaceutische industrie.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - Kevin Warsh, voorzitter van de Federal Reserve (Fed), zou minder vaak willen vergaderen en daarmee dus minder rentebesluiten per jaar willen gaan nemen. Dat meldt de New York Times. De Fed weigerde commentaar.
1 dag geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's is in juli afgenomen ten opzichte van juli vorig jaar. Dit ondanks een stijging van het aantal volledig elektrische auto's, dat goed is voor bijna de helft van het totale marktaandeel. Dat blijkt uit cijfers van autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk is in een periode van zes weken bijna de helft van zijn vermogen kwijtgeraakt. Dat berekende Bloomberg in zijn Billionaires Index. Met een geschat vermogen van 684 miljard dollar is hij nog altijd ruim de rijkste persoon ter wereld. Volgens de index is het vermogen van Musk nog altijd meer dan dat van de nummer 2 en 3 samen. Larry Page, oprichter van Google, en Jeff Bezos, oprichter van Amazon, hebben bij elkaar opgeteld een vermogen van iets minder dan 600 miljard dollar.
1 dag geleden