FNV: Tata moet af van kolen en produceren op waterstof
UTRECHT (ANP) - Staalproducent Tata Steel moet binnen vijf jaar af van de productie op steenkool. De hoogovens en een groot deel van de andere installaties kunnen ook draaien op groene stroom en aardgas, waarbij de CO2-uitstoot wordt afgevangen en opgeslagen. Op iets langere termijn kan Tata Steel overstappen op waterstof als brandstof voor zijn installaties, vindt vakbond FNV. Die presenteert vrijdag een plan voor de vergroening van het staalbedrijf.
Met het plan wil FNV op korte termijn de uitstoot van CO2 en ook fijnstof aanpakken. Daarmee is de overlast voor de omgeving binnen vijf jaar "voor het overgrote deel verleden tijd", aldus bondsbestuurder Roel Berghuis. Bovendien zouden er geen banen geschrapt hoeven te worden bij Tata.
Het plan gaat uit van een investering van 1,4 miljard euro voor de vergroening. De bond verwacht niet dat het Indiase moederbedrijf dat nog uit wil geven aan het voormalige Hoogovens, nu de staalfabriek in IJmuiden te koop staat. "En daarom is de steun van de overheid hard nodig. De subsidie die nu naar CO2-opslag gaat, moet wat ons betreft ook kunnen worden ingezet in echte, structurele CO2-vermindering zoals wij die in ons plan benoemen."
Waardering
Tata Steel Nederland laat weten het bijzonder te waarderen dat FNV op deze manier haar betrokkenheid toont. Het bedrijf stelt zelf ook bezig te zijn met vergroening en had naar eigen zeggen ook al aan suggesties gedacht die FNV nu oppert. "De eerste stap die FNV wil zetten om alternatieven te bestuderen, is het doen van een aanvullende haalbaarheidsstudie. Dat lijkt ons een goed idee en kan dus op onze steun rekenen." Tegelijkertijd wil het staalconcern doorgaan met zijn eigen plannen om de CO2-uitstoot terug te brengen.
Onlangs leek het er nog op dat de Nederlandse tak van Tata Steel zou worden verkocht aan het Zweedse SSAB. Maar die branchegenoot zag daar uiteindelijk van af omdat het voor de Zweden waarschijnlijk te duur zou worden om het hoogovencomplex in lijn te brengen met de eigen doelstellingen voor een duurzaam beleid. De Nederlandse vakbonden vonden het jammer dat de partijen niet tot een akkoord waren gekomen. FNV wees er toen op dat de inlijving door de Zweden juist veel kansen op vergroening zou hebben geboden.
Doorbraak
Tweede Kamerlid Joris Thijssen van de PvdA noemt het nieuwe plan van FNV "echt een doorbraak". Het zorgt volgens hem voor minder luchtvervuiling, minder uitstoot en behoud van banen. "Het is goed voor omwonenden, het klimaat én de werknemers. Alleen het kabinet moet nog om, en helaas is dat nog geen gelopen race. Ik ga de minister oproepen om Tata niet verslaafd te houden aan fossiele brandstoffen, en te kiezen voor deze innovatieve aanpak zodat we echt groen staal kunnen produceren."
Er werken zo'n 9000 mensen bij Tata Steel in IJmuiden. Daarnaast zijn er zo'n 30.000 werknemers bij toeleveranciers voor hun baan afhankelijk van het staalbedrijf.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - EasyJet ziet nog geen tekort aan kerosine ontstaan op de luchthavens waar de Britse luchtvaartmaatschappij naartoe vliegt. Topman Kenton Jarvis stelt een maand vooruit te kunnen kijken en daar nog geen problemen te zien.
3 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De gemiddelde prijs van bestaande koopwoningen in Nederland is in het afgelopen kwartaal weer onder de half miljoen euro gezakt. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) donderdag. Een huis kostte in de eerste drie maanden van dit jaar gemiddeld 484.658 euro. Dat is 2,7 procent goedkoper dan in het laatste kwartaal van vorig jaar.
25 minuten geledenLONDEN (ANP) - EasyJet waarschuwt voor een groter verlies in de eerste helft van het boekjaar dan verwacht. De Britse budgetvlieger noemt onzekerheden in de brandstofkosten en onzekerheid over het aantal boekingen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten als reden.
45 minuten geledenLAREN (ANP) - Extinction Rebellion maakt donderdag opnieuw zijn opwachting bij de aandeelhoudersvergadering van veevoerbedrijf ForFarmers. Tientallen activistische aandeelhouders van de klimaatbeweging zijn aanwezig en willen een koerswijziging van het bedrijf afdwingen, meldt XR donderdag.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag hoger geopend. Beleggers trokken zich op aan de positieve stemming in New York en Tokio, waar nieuwe recordniveaus werden bereikt door de hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Ook lijken de kwartaalresultaten van bedrijven aan het begin van het cijferseizoen over het algemeen mee te vallen.
1 uur geledenVEGHEL (ANP) - Groothandelsbedrijf Sligro verwacht tussen de 500.000 en 1 miljoen euro per maand extra kwijt te zijn door de hoge energieprijzen. Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn onder andere benzine en diesel fors duurder geworden en dat merkt de leverancier van eten en drinken aan winkeliers en restaurants.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, 's werelds grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen, heeft in het eerste kwartaal van 2026 een recordwinst geboekt. Het bedrijf, een belangrijke klant van de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML, lijkt daarmee weinig last te hebben van de oorlog in het Midden-Oosten, die de uitgaven aan kunstmatige intelligentie (AI) niet heeft afgeremd.
1 uur geleden