FNV opent meldpunt voor grenswerkers en thuiswerken
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zogeheten grenswerkers die niet goed thuis kunnen of mogen werken van hun werkgever. Grenswerkers zijn mensen die in Nederland wonen, maar bijvoorbeeld in België of Duitsland werken, of andersom. De bond zegt meerdere meldingen te hebben gekregen van werknemers die ongelijk behandeld worden "op basis van hun woonland".
Tijdens de coronacrisis zijn veel mensen, soms gedwongen, thuis gaan werken. Voor grenswerkers die tijdens deze periode thuis aan de slag gingen was bescherming als ze in een ander land werkten dan waar ze woonden. Voor dat soort werknemers kunnen andere regels gelden voor bijvoorbeeld sociale verzekeringen, belastingen en pensioen.
Grenswerkers worden "vaak" beperkt om thuis te werken, signaleert de bond. Soms hebben bedrijven dit bepaald in een thuiswerkprotocol, soms blijkt dat in de praktijk. Volgens FNV-bestuurder Petra Bolster ondervinden mensen die bijvoorbeeld in een re-integratietraject zitten hinder van niet thuis kunnen werken. "Het traject kan daardoor spaak lopen." Er zijn ook voorbeelden van mensen die terug verhuizen naar het land waar ze vandaan komen. "Ingrijpende maatregelen", aldus Bolster.
Fiscale maatregelen
Sinds 1 juli gelden de fiscale maatregelen niet meer die getroffen waren voor thuiswerkende grensarbeiders, schrijft de FNV. Daardoor moeten de grenswerkers nu elk uur dat ze thuiswerken bijhouden. "Normaal gesproken zou je in Nederland een hoge sociale zekerheid hebben en lage belastingen, in België is dat bijvoorbeeld andersom. Dus dan heb je het nadeel van het ene land, maar ook het nadeel van het andere land als consequentie. Ook kan het recht op hypotheekrenteaftrek komen te vervallen voor het Nederlandse inkomen", legt Bolster de gevolgen uit.
Per 1 juli zouden ook de tijdelijke maatregelen die getroffen waren voor sociale zekerheid stoppen. Die zijn verlengd tot 1 januari 2023. "Maar dat is uitstel van executie", zegt Bolster. "In het land waar je verzekerd was, bleef je verzekerd. Maar als je niet thuis kunt werken, kan het betekenen dat je onder een ander verzekeringsregime valt", zegt Bolster.
Er werken ongeveer 105.000 mensen als grenswerker. Van hen werken er 80.000 in Nederland, dus Duitsers of Belgen die bij Nederlandse bedrijven werken. "Het meldpunt is voor alle werknemers die als grenswerker werken", zegt Bolster.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.
38 minuten geledenSTUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.
47 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.
50 minuten geledenRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.
2 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
3 uur geleden