Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FNV opent meldpunt voor grenswerkers en thuiswerken

FNV opent meldpunt voor grenswerkers en thuiswerken

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zogeheten grenswerkers die niet goed thuis kunnen of mogen werken van hun werkgever. Grenswerkers zijn mensen die in Nederland wonen, maar bijvoorbeeld in België of Duitsland werken, of andersom. De bond zegt meerdere meldingen te hebben gekregen van werknemers die ongelijk behandeld worden "op basis van hun woonland".

Tijdens de coronacrisis zijn veel mensen, soms gedwongen, thuis gaan werken. Voor grenswerkers die tijdens deze periode thuis aan de slag gingen was bescherming als ze in een ander land werkten dan waar ze woonden. Voor dat soort werknemers kunnen andere regels gelden voor bijvoorbeeld sociale verzekeringen, belastingen en pensioen.

Grenswerkers worden "vaak" beperkt om thuis te werken, signaleert de bond. Soms hebben bedrijven dit bepaald in een thuiswerkprotocol, soms blijkt dat in de praktijk. Volgens FNV-bestuurder Petra Bolster ondervinden mensen die bijvoorbeeld in een re-integratietraject zitten hinder van niet thuis kunnen werken. "Het traject kan daardoor spaak lopen." Er zijn ook voorbeelden van mensen die terug verhuizen naar het land waar ze vandaan komen. "Ingrijpende maatregelen", aldus Bolster.

Fiscale maatregelen

Sinds 1 juli gelden de fiscale maatregelen niet meer die getroffen waren voor thuiswerkende grensarbeiders, schrijft de FNV. Daardoor moeten de grenswerkers nu elk uur dat ze thuiswerken bijhouden. "Normaal gesproken zou je in Nederland een hoge sociale zekerheid hebben en lage belastingen, in België is dat bijvoorbeeld andersom. Dus dan heb je het nadeel van het ene land, maar ook het nadeel van het andere land als consequentie. Ook kan het recht op hypotheekrenteaftrek komen te vervallen voor het Nederlandse inkomen", legt Bolster de gevolgen uit.

Per 1 juli zouden ook de tijdelijke maatregelen die getroffen waren voor sociale zekerheid stoppen. Die zijn verlengd tot 1 januari 2023. "Maar dat is uitstel van executie", zegt Bolster. "In het land waar je verzekerd was, bleef je verzekerd. Maar als je niet thuis kunt werken, kan het betekenen dat je onder een ander verzekeringsregime valt", zegt Bolster.

Er werken ongeveer 105.000 mensen als grenswerker. Van hen werken er 80.000 in Nederland, dus Duitsers of Belgen die bij Nederlandse bedrijven werken. "Het meldpunt is voor alle werknemers die als grenswerker werken", zegt Bolster.

Meer uit Financieel

ABN AMRO ziet juridische kwetsbaarheden in nieuwe box 3-stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.

4 uur geleden
Nieuwe AI-tool jaagt Amerikaanse beleggers de stuipen op het lijf

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.

5 uur geleden
OpenAI wil farmaceuten steunen bij ontwikkeling nieuwe medicijnen

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.

6 uur geleden
VS sluiten deze week tot 11 grote deals over zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.

7 uur geleden
Ook Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart weer door het Suezkanaal

HAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.

8 uur geleden
Novo Nordisk waarschuwt voor lagere verkopen door concurrentie

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.

9 uur geleden
Wolters Kluwer en RELX onderuit op Damrak om AI-tool Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.

10 uur geleden