FNV opent meldpunt voor grenswerkers en thuiswerken
DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zogeheten grenswerkers die niet goed thuis kunnen of mogen werken van hun werkgever. Grenswerkers zijn mensen die in Nederland wonen, maar bijvoorbeeld in Belgiƫ of Duitsland werken, of andersom. De bond zegt meerdere meldingen te hebben gekregen van werknemers die ongelijk behandeld worden "op basis van hun woonland".
Tijdens de coronacrisis zijn veel mensen, soms gedwongen, thuis gaan werken. Voor grenswerkers die tijdens deze periode thuis aan de slag gingen was bescherming als ze in een ander land werkten dan waar ze woonden. Voor dat soort werknemers kunnen andere regels gelden voor bijvoorbeeld sociale verzekeringen, belastingen en pensioen.
Grenswerkers worden "vaak" beperkt om thuis te werken, signaleert de bond. Soms hebben bedrijven dit bepaald in een thuiswerkprotocol, soms blijkt dat in de praktijk. Volgens FNV-bestuurder Petra Bolster ondervinden mensen die bijvoorbeeld in een re-integratietraject zitten hinder van niet thuis kunnen werken. "Het traject kan daardoor spaak lopen." Er zijn ook voorbeelden van mensen die terug verhuizen naar het land waar ze vandaan komen. "Ingrijpende maatregelen", aldus Bolster.
Fiscale maatregelen
Sinds 1 juli gelden de fiscale maatregelen niet meer die getroffen waren voor thuiswerkende grensarbeiders, schrijft de FNV. Daardoor moeten de grenswerkers nu elk uur dat ze thuiswerken bijhouden. "Normaal gesproken zou je in Nederland een hoge sociale zekerheid hebben en lage belastingen, in Belgiƫ is dat bijvoorbeeld andersom. Dus dan heb je het nadeel van het ene land, maar ook het nadeel van het andere land als consequentie. Ook kan het recht op hypotheekrenteaftrek komen te vervallen voor het Nederlandse inkomen", legt Bolster de gevolgen uit.
Per 1 juli zouden ook de tijdelijke maatregelen die getroffen waren voor sociale zekerheid stoppen. Die zijn verlengd tot 1 januari 2023. "Maar dat is uitstel van executie", zegt Bolster. "In het land waar je verzekerd was, bleef je verzekerd. Maar als je niet thuis kunt werken, kan het betekenen dat je onder een ander verzekeringsregime valt", zegt Bolster.
Er werken ongeveer 105.000 mensen als grenswerker. Van hen werken er 80.000 in Nederland, dus Duitsers of Belgen die bij Nederlandse bedrijven werken. "Het meldpunt is voor alle werknemers die als grenswerker werken", zegt Bolster.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
10 uur geleden