FNV ontvangt honderden meldingen van agressie bij zelfscankassa's
DEN HAAG (ANP) - FNV heeft in een paar weken "enkele honderden" meldingen ontvangen over agressie bij zelfscankassa's in supermarkten. Dat bevestigt de vakbond na eerdere berichtgeving door vakwebsite Distrifood. "Jong, goedkoop personeel krijgt taken toebedeeld waar ze niet voor uitgerust zijn", zegt FNV-bestuurder Michiel Al.
De vakbond lanceerde ongeveer drie weken geleden het meldpunt 'Agressie aan de zelfscankassa'. Volgens Al variƫren de meldingen van verbale agressie tot vechtpartijen bij de zelfscankassa's. Supermarktmedewerkers doen bij de meldingen soms zelf suggesties en pleiten bijvoorbeeld voor meer traditionele kassa's en professionele bewaking in de winkels, zegt de vakbondsbestuurder.
FNV wil dat in de cao voor supermarkten afspraken worden opgenomen over de veiligheid van medewerkers bij de zelfscankassa's. Zo pleit de vakbond onder meer voor betere training.
Naamplaatje
Volgens Al is de taakverdeling nu niet op orde. In de functiebeschrijving van een kassamedewerker staat bijvoorbeeld niet dat de medewerker ook tassen moet controleren, zoals bij de zelfscankassa's vaak gebeurt, legt hij uit. Jonge medewerkers van 16 of 17 jaar "krijgen de politiepet op". "De vakbond zegt: doe dat nu niet", aldus de vakbondsbestuurder. Hij oppert ook dat er een minimumleeftijd moet komen voor medewerkers die bij de zelfscankassa's staan.
Volgende week gaan de gesprekken verder over een nieuwe cao voor supermarkten en dan neemt de vakbond de meldingen mee in de onderhandelingen, zegt Al.
Agressie tegen supermarktmedewerkers is een breder probleem. Zo nam Albert Heijn eerder dit jaar meer veiligheidsmaatregelen, omdat medewerkers steeds vaker last hebben van agressie en overlast. De supermarktketen krijgt hierover duizenden meldingen per jaar. Bij Albert Heijn hoeven medewerkers bijvoorbeeld geen naamplaatje meer te dragen en krijgen ze extra training over hoe ze klanten kunnen aanspreken op ongewenst gedrag en de situatie kunnen de-escaleren. Supermarktketen Dirk kwam in april nog met bodycams voor werknemers.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
6 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse miljardair Bill Ackman wil zijn belang in Universal Music Group verkopen. Eerder deze week werd bekend dat het muziekconcern achter artiesten als Taylor Swift, Harry Styles en Billie Eilish het ongevraagde overnamebod van Ackmans investeringsfirma Pershing Square verwerpt.
8 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Ondernemersorganisatie FME noemt het voorstel van de Europese Commissie voor meer technologische onafhankelijkheid "een belangrijke stap om minder afhankelijk te worden van de VS en China". Maar volgens de ondernemersorganisatie voor technologische industrie moet er ook naar randvoorwaarden worden gekeken.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een licht verlies gesloten. Beleggers op het Damrak volgden daarmee het overwegend negatieve sentiment op andere Europese beurzen en op Wall Street. Nieuwe aanvallen van Iran op Koeweit en Bahrein wakkerden zorgen aan over de oorlog in het Midden-Oosten. Eerder optimisme over een vredesdeal verdween naar de achtergrond.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Topman Benjamin Smith van Air France-KLM krijgt zijn miljoenenbeloning. Een meerderheid van de aandeelhouders is akkoord met het salaris en de bonussen van de Canadese topman. De Nederlandse overheid had eerder laten weten bezwaar aan te tekenen tegen de financiƫle beloning.
10 uur geleden