FNV ontvangt honderden meldingen van agressie bij zelfscankassa's
DEN HAAG (ANP) - FNV heeft in een paar weken "enkele honderden" meldingen ontvangen over agressie bij zelfscankassa's in supermarkten. Dat bevestigt de vakbond na eerdere berichtgeving door vakwebsite Distrifood. "Jong, goedkoop personeel krijgt taken toebedeeld waar ze niet voor uitgerust zijn", zegt FNV-bestuurder Michiel Al.
De vakbond lanceerde ongeveer drie weken geleden het meldpunt 'Agressie aan de zelfscankassa'. Volgens Al variëren de meldingen van verbale agressie tot vechtpartijen bij de zelfscankassa's. Supermarktmedewerkers doen bij de meldingen soms zelf suggesties en pleiten bijvoorbeeld voor meer traditionele kassa's en professionele bewaking in de winkels, zegt de vakbondsbestuurder.
FNV wil dat in de cao voor supermarkten afspraken worden opgenomen over de veiligheid van medewerkers bij de zelfscankassa's. Zo pleit de vakbond onder meer voor betere training.
Naamplaatje
Volgens Al is de taakverdeling nu niet op orde. In de functiebeschrijving van een kassamedewerker staat bijvoorbeeld niet dat de medewerker ook tassen moet controleren, zoals bij de zelfscankassa's vaak gebeurt, legt hij uit. Jonge medewerkers van 16 of 17 jaar "krijgen de politiepet op". "De vakbond zegt: doe dat nu niet", aldus de vakbondsbestuurder. Hij oppert ook dat er een minimumleeftijd moet komen voor medewerkers die bij de zelfscankassa's staan.
Volgende week gaan de gesprekken verder over een nieuwe cao voor supermarkten en dan neemt de vakbond de meldingen mee in de onderhandelingen, zegt Al.
Agressie tegen supermarktmedewerkers is een breder probleem. Zo nam Albert Heijn eerder dit jaar meer veiligheidsmaatregelen, omdat medewerkers steeds vaker last hebben van agressie en overlast. De supermarktketen krijgt hierover duizenden meldingen per jaar. Bij Albert Heijn hoeven medewerkers bijvoorbeeld geen naamplaatje meer te dragen en krijgen ze extra training over hoe ze klanten kunnen aanspreken op ongewenst gedrag en de situatie kunnen de-escaleren. Supermarktketen Dirk kwam in april nog met bodycams voor werknemers.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
41 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.
2 uur geledenMARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
4 uur geleden