FNV ontvangt honderden meldingen van agressie bij zelfscankassa's
DEN HAAG (ANP) - FNV heeft in een paar weken "enkele honderden" meldingen ontvangen over agressie bij zelfscankassa's in supermarkten. Dat bevestigt de vakbond na eerdere berichtgeving door vakwebsite Distrifood. "Jong, goedkoop personeel krijgt taken toebedeeld waar ze niet voor uitgerust zijn", zegt FNV-bestuurder Michiel Al.
De vakbond lanceerde ongeveer drie weken geleden het meldpunt 'Agressie aan de zelfscankassa'. Volgens Al variëren de meldingen van verbale agressie tot vechtpartijen bij de zelfscankassa's. Supermarktmedewerkers doen bij de meldingen soms zelf suggesties en pleiten bijvoorbeeld voor meer traditionele kassa's en professionele bewaking in de winkels, zegt de vakbondsbestuurder.
FNV wil dat in de cao voor supermarkten afspraken worden opgenomen over de veiligheid van medewerkers bij de zelfscankassa's. Zo pleit de vakbond onder meer voor betere training.
Naamplaatje
Volgens Al is de taakverdeling nu niet op orde. In de functiebeschrijving van een kassamedewerker staat bijvoorbeeld niet dat de medewerker ook tassen moet controleren, zoals bij de zelfscankassa's vaak gebeurt, legt hij uit. Jonge medewerkers van 16 of 17 jaar "krijgen de politiepet op". "De vakbond zegt: doe dat nu niet", aldus de vakbondsbestuurder. Hij oppert ook dat er een minimumleeftijd moet komen voor medewerkers die bij de zelfscankassa's staan.
Volgende week gaan de gesprekken verder over een nieuwe cao voor supermarkten en dan neemt de vakbond de meldingen mee in de onderhandelingen, zegt Al.
Agressie tegen supermarktmedewerkers is een breder probleem. Zo nam Albert Heijn eerder dit jaar meer veiligheidsmaatregelen, omdat medewerkers steeds vaker last hebben van agressie en overlast. De supermarktketen krijgt hierover duizenden meldingen per jaar. Bij Albert Heijn hoeven medewerkers bijvoorbeeld geen naamplaatje meer te dragen en krijgen ze extra training over hoe ze klanten kunnen aanspreken op ongewenst gedrag en de situatie kunnen de-escaleren. Supermarktketen Dirk kwam in april nog met bodycams voor werknemers.
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
10 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
12 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
12 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
14 uur geleden